Będzie to jeden z tematów podczas obrad Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej 17 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki. Dyrektor CKiS Tadeusz Żmiejewski już zapowiedział, że jeżeli radni go zaproszą, chętnie pojawi się na takim posiedzeniu, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Obecnie decyzja o wynajmie pomieszczenia stowarzyszeniu lub organizacji należy do Centrum Kultury i Sztuki.
To nie mój pomysł...
Do tej pory organizacje non-profit z chwilą wpisania swojej imprezy do kalendarza imprez Urzędu Miejskiego i zatwierdzeniu go przez Radę Miejską, nie musiały liczyć się z opłatami.
W przypadku organizowania spotkań w Tczewskim Domu Kultury ostatecznie decydował o tym prezydent. De facto jednak w TDK od 2002 r. obowiązywał cennik opłat, choć w praktyce organizacje społeczne były z nich zwalniane.
Sytuacja uległa zmianie w lipcu ub. roku, kiedy TDK połączył się z Tczewskim Centrum Kultury.
- Od 1 lipca zostałem zobligowany do tego, by rozliczać się z dochodów, które moja placówka ma uzyskiwać – mówi Tadeusz Żmijewski. – Opłaty nie są moim pomysłem. Cennik wynajmu pomieszczeń i sprzętu obowiązywał już od 2002 r. Są instytucje non-profit, od których nie będziemy brali pieniędzy. Np. małe organizacje utrzymujące się ze składek. Inaczej byłoby w przypadku większej organizacji, przyjmującej środki z zewnątrz. Wszystko to jednak kwestie do uzgodnienia. Każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany. Na pewno nie są to sztywne zasady. CKiS od dawna boryka się z brakiem miejsc dla swoich sekcji. Szkole tańca Latin-Step muszę wynajmować salę w SP nr 5 i też muszę płacić.
Dyrektor pytany o cennik poinformował nas, że wynajęcie sali na godzinę kosztowałoby 75 zł wraz z obsługą. W przypadku organizacji balu, w zależności od liczby osób biorących udział w imprezie, cena sali mogłaby się wahać od 2,5 do 3,5 tys. zł.
Kierownictwo niektórych organizacji obawia się, że opłaty spowodują niepotrzebny przepływ pieniędzy z kasy miasta do... kasy miasta. Jeżeli ratusz dałby organizacji pewne granty na działalność, ta musiałby je oddać z powrotem w postaci opłaty dla CSiK.
Dyr. Żmijewski nie zgadza się z takim stwierdzeniem.
– Każda instytucja ma swoje zadania – tłumaczy.
Kto ma płacić, a kto nie?
Kiedy członkowie Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Oddziału Kociewskiego dowiedzieli się, że Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej ma zapłacić za wynajem sali, wywołało to u nich oburzenie. W tej sprawię interpelację złożyła radna Bożena Chylicka, zarazem członek TMZT.
- Jeżeli coś takiego będzie obowiązywać, będziemy zmuszeni uciekać do innych placówek – informuje Krzysztof Korda, prezes ZKP OK, radny miejski. – Martwimy się, że opłaty CKiS spowodują niebezpieczny precedens i z czasem większość placówek miasta będzie chciała pobierać takie opłaty. Jeżeli jakieś stowarzyszenie przygotowuje imprezę, podczas której uczestnicy nie płacą za udział w niej, taka organizacja powinna być zwolniona z opłat. Jeżeli ludzie mieliby płacić za udział w naszych sesjach, byłby to absurd. Trzeba pamiętać, że nasza działalność jest wypełnianiem obowiązków samorządu i to na dobrym poziomie. Pojawia się też pytanie: kto miałby płacić, a kto nie? Może dyrektor powinien wyjaśnić nowe zasady użyczania pomieszczeń CKiS?
Krzysztof Korda podkreśla, że nie zna miasta w Polsce, które zarabiałoby na kulturze. Praktycznie wszędzie samorząd dopłaca. Zastanawia się też, dlaczego ludzie chcący realizować swoje pasje przez stowarzyszenia, ubarwiający życie kulturalne miasta mieliby za to płacić?
Małe organizacje, małe środki
Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tczewie dało się poznać jako organizator wielu imprez, w tym i tych, które odbywały się w Tczewskim Domu Kultury. Wątpliwe czy cieszące się dużą popularnością wśród tczewian, a stworzone przez nich wielkanocne „Największe jaja w Tczewie” mogłyby się odbyć, gdyby trzeba było za wszystko zapłacić.
- Wielu imprez nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić, gdyby placówki kultury nie wynajmowały nam nieodpłatnie sal – stwierdza krótko Urszula Giełdon, kierownik PSOUU Koło w Tczewie, była wieloletnia radna – Gdyby za przeprowadzenie każdej imprezy organizacje społeczne musiały płacić, to nie byłoby je na to stać. Tczewskie organizacje nie należą do wielkich. Na podstawie mojego 15-letniego doświadczenia pracy w nich, uważam że tych instytucji nie stać na płacenie za wynajem sal pod działalność. Organizacje nie powinny płacić za przygotowywanie znaczącej imprezy, bo jest to w interesie miasta, ale placówki kultury mogłyby być włączane do organizacji takich wydarzeń jako współorganizatorzy. Użyczanie sal mogłoby się wtedy odbywać na zasadzie współpracy.
Stworzyć właściwy klimat
Urszula Giełdon uważa, że działanie przy dawnym Tczewskim Centrum Kultury organizacji non-profit dało dobre rezultaty.
– Wprowadzały coś ciekawego. Przyjeżdżali aktorzy, recytowali wiersze, pojawiały się interesujące koncerty, przedstawienia. Żeby mówić o społeczeństwie obywatelskim trzeba stworzyć klimat do tworzenia odpowiednich programów. Tczewskie organizacje udowodniły, że potrafią aktywnie włączać się w organizację kultury. Działam w organizacji, która otrzymuje małe pieniądze, wystarczające jedynie na minimum działalności. Jeżeli przeliczyć te kwoty na jednego podopiecznego nie są to duże środki.
Będzie ograniczenie działalności?
W tym roku kalendarz imprez pierwszy raz wydało Centrum Kultury i Sztuki. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, może poza stwierdzeniem na końcu tej publikacji: „Umieszczenie w kalendarzu imprez nie jest równoznaczne z nieodpłatnym udostępnieniem obiektów kulturalnych i sportowych”.
Czy za CKiS pójdą inne placówki? Warto się zastanowić czy straty w kulturze na skutek ograniczenia działalności organizacji pozarządowych w naszym mieście nie okażą się zbyt dużą stratą...
Reklama
Centrum Kultury i Sztuki chce pobierać opłaty za wynajem sal...
TCZEW. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Tczewa oraz Komisji Polityki Społecznej nieoczekiwanie pojawił się temat opłat za wynajem pomieszczeń Centrum Kultury i Sztuki. Niektóre organizacje pozarządowe, nie wypracowujące dochodów, musiały by płacić za wynajem zarówno sali CKiS, jak i sprzętu.
- 19.01.2008 00:09 (aktualizacja 01.04.2023 05:02)
Napisz komentarz
Komentarze