- Jakie są Pana priorytety w działaniu dla rozwoju naszego regionu?
- Regułą parlamentarną tej kadencji jest aktywne popieranie tego, co zaplanował rząd oraz uchwalenie licznych i potrzebnych ustaw mobilizujących państwo. Rolą parlamentarzystów pomorskich jest wpieranie woj. pomorskiego, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów pomorskich miast i gmin. Jeżeli chodzi o sprawy ogólnopolskie, najistotniejszą inwestycją jest most przez Wisłę w okolicach Gniewa i Kwidzyna, jak również projekt Żuławy, mający na celu rekonstrukcję systemu nawadniania i aktywizację gospodarczą terenu. Uważam, że ważne jest to, co zamierzamy zrobić przy pomocy samorządów w kwestii budowy i remontów dróg. Ponadto mniejszych, konkretnych projektów jest bardzo wiele. W trakcie pracy parlamentarnej okaże się, które będzie można zrealizować, a z którymi należy poczekać. Obecny rząd i parlament liczy na aktywność samorządów. Nie ma lepszych gospodarzy niż samorządowcy. Należy ich popierać nie tylko słowem, ale też, a może przede wszystkim, pieniędzmi. W tej kadencji myślenie decentralizacyjne jest już widoczne.
- Jest Pan inicjatorem założenia w parlamencie Klubu Kociewskiego...
- Niedługo powstanie w parlamencie poselsko-senatorski Klub Kociewski, którego zadaniem będzie lobbowanie wszystkich spraw związanych z rozwojem Kociewia. Obecnie 7 osób wyraziło chęć członkostwa w Klubie. Uważam, że siła tkwi w jakości, nie w ilości. Dzięki powołaniu Klubu Kociewskiego uzyskamy możliwość lobbowania spraw związanych z Kociewiem nie pojedynczo, lecz grupowo. Po tylu latach doświadczeń samorządowych widzę, że pojedynczy głos w parlamencie niknie. Po Kaszubach, będziemy drugim regionalnym kołem w parlamencie. Myślę, że do końca stycznia tego roku Klub powinien oficjalnie zacząć działać.
- Niedawno nastąpiło otwarcie Pana biur senatorskich - w Tczewie i w Stargardzie Gdańskim. Czy każdy mieszkaniec Kociewia może skorzystać z Pana porady?
- Bardzo zależy mi na tym, aby do biura przychodzili mieszkańcy regionu. Pewnie nie we wszystkich sprawach będę w stanie pomóc, lecz czasami wystarczy nieco inne spojrzenie na problem, by znaleźć rozwiązanie. Biura są skromne, lecz mam nadzieję, że to co uda się w nich zrobić będzie imponujące.
Andrzej Grzyb - urodził się 7 czerwca 1952 r. w miejscowości Złemięso (woj. pomorskie). W 1976 r, ukończył filologię polską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 1995 r. ukończył studia podyplomowe z socjologii zarządzania na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. W latach 1977-1980 pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie. W latach 1980-1981 był instruktorem w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki. W latach 1981-1983 był dyrektorem Domu Kultury w Zblewie. W latach 1983-1985 był kierownikiem redakcji literackiej w Krajowej Agencji Wydawniczej, oddział w Gdańsku. W 1985 r. był zastępcą dyrektora i sekretarzem redakcji Spółdzielni Autorów i Ilustratorów. W latach 1985-1989 był dyrektorem Tczewskiego Domu Kultury. W latach 1989-1990 był zaopatrzeniowcem w Zakładzie Produkcyjno-Usługowym "Trapex" w Sopocie oddział w Czarnej Wodzie. W latach 1990-1993 był menedżerem i doradcą dyrektora w Zakładach Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie, a następnie w okresie 2002-2003 - doradcą Zarządu. Od 2003 r. pracował jako specjalista do spraw zamówień publicznych w Zakładach Farmaceutycznych "Polpharma" S.A. w Starogardzie Gdańskim. W latach 2006-2007 był prezesem spółki Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych "Stary Las" w Starogardzie Gdańskim. W latach 1990-1993 był członkiem Zarządu Rady Gminy Kaliska. W latach 1993-1998 był burmistrzem Rady Miasta Czarna Woda. W latach 1998-2002 był starostą powiatu starogardzkiego. W latach 2002-2007 był wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Jest członkiem Federacji Stowarzyszeń "Kociewska Więźba" oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościerskiej w Starogardzie Gdańskim. Zajmuje się twórczością literacką (publicysta, regionalista, poeta). Opublikował blisko 30 książek. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej RP. Żonaty, ma jedno dziecko. (Źródło: www.senat.gov.pl)
Napisz komentarz
Komentarze