- Jakie są wojewódzkie plany na 2008 r., m.in. te dotyczące gminy Gniew?
- W tym roku dostępne będą niemałe środki unijne. Zaczniemy też wykorzystywać liczne nowe programy. Mamy do rozdysponowania 885 mln euro przez cały okres programowania, czyli do 2013 r. plus 375 mln euro na tzw. Kapitał Ludzki. Zależy nam na tym, aby beneficjantami tych środków były także małe środowiska, jak np. Gniew.
Jednym z najważniejszych planów jest modernizacja dróg dojazdowych do autostrady A1. Gminy kociewskie będą zatem pierwszym beneficjentem tych inwestycji. Na te zadanie przewidziano 114 mln euro w całym okresie programowania. Chcielibyśmy także zmodernizować łącznie 100 km dróg wojewódzkich, w tym także w gminie Gniew. Wiosną podjęta zostanie decyzja, które drogi zostaną naprawione. Oczekujemy w tej kwestii bliskiej współpracy burmistrza z zarządem województwa. W br. dostępne też będą znaczne środki pomocowe na wsparcie inwestycji w ochronie środowiska, w szczególności na budowę kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków.
- Z jakich programów mogą skorzystać lokalne środowiska?
- Z poziomu wojewódzkiego będą „startowały” m.in. programy kulturalne. Zachęcamy te środowiska, aby zwróciły uwagę na Europejski Fundusz Społeczny. Programy z EFS można np. wykorzystać do przygotowania pracowników do obsługi turystycznej. Pomoc z Unii Europejskiej trafia do osób, które chcą zdobyć nowy zawód czy podnieść swoje kwalifikacje, by być bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Pieniądze unijne przeznaczone na rozwój zasobów ludzkich przekazywane są na różnego rodzaju szkolenia i doradztwo zawodowe, część z nich trafia też do uczniów i studentów w postaci stypendiów oraz do osób rozpoczynających działalność gospodarczą w formie różnego rodzaju dotacji. Pomoc udzielana jest też osobom, które chcą odejść z rolnictwa i pracownikom restrukturyzowanych zakładów zagrożonym utratą pracy. Cyklicznie odbywają się konferencje i seminaria poświęcone zdobywaniu środków z EFS. Na terenie urzędu jest też punkt informacyjny, w którym można zdobyć niezbędną wiedzę o sposobach pozyskiwania pieniędzy na tego typu cele. Ważne jest, by powstawały dobre, ciekawe projekty, które budować będą nową jakość w edukacji dorosłych, gwarantując tym samym zmniejszanie bezrobocia w naszym regionie.
- Czy zmieni się coś w kwestii turystyki?
- Mamy wiele planów związanych z turystyką, opracowaniem stosownych znaków drogowych, informacji o atrakcjach. Planujemy wprowadzić duże projekty regionalne w zakresie spójnej informacji turystycznej. Mamy nadzieję, że Gniew czynnie włączy się do tych prac, gdyż stanowi ogromnie ważny ośrodek turystyczny w naszym województwie. Przygotowujemy również kampanię promocyjną naszego województwa na rynek skandynawski. Moim zdaniem lokalne środowiska, dysponujące energią, mogą pozyskać środki wojewódzkie. Skorzystać należy także z Programu Odnowy Zabytków, w którym beneficjentami mogą być np. parafie. Jestem przekonany, że sporo środków europejskich może być wykorzystanych w Gniewie. To miasto ma wiele atrakcyjnych miejsc. Jednak niezwykle ważne jest, aby w lokalnej społeczności wyzwolić społeczną energię, aktywność nie tylko władz gminy, ale także wszystkich organizacji społecznych!
Napisz komentarz
Komentarze