Czy wszyscy tczewianie zapłacą za montaż w swoich domach zaworów antyskażeniowych – zapytała redakcję mieszkanka os. Staszica. I czy obowiązek tego montażu dotyczy mieszkańców innych miast w regionie? Ma to związek z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.
Pismo z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, jakie niedawno otrzymała mieszkanka domu jednorodzinnego na os. Staszica, o konieczności montażu dodatkowego zaworu zbudziło zdziwienie. Nikt nie lubi być zaskakiwany dodatkowymi wydatkami, tym bardziej, że nowy rok przynosi podwyżki opłat za różne media (woda, gaz, energia). Sprawdziliśmy sprawę w tczewskim ZWiK-u.
Obowiązek wszystkich odbiorców
Montaż tych zaworów praktycznie dotyczy odbiorców wody w całej Polsce.
- Od 2002 r. obowiązuje przepis (patrz apla) zobowiązujący odbiorców do zainstalowania zaworów antyskażeniowych - mówi Marcjusz Fornalik, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. - Zawory te to popularna nazwa urządzeń mających na celu ochronę wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi przed możliwością skażenia spowodowanego przepływem zwrotnym. Mają one zabezpieczać przed skażeniem wodę w sieci wodociągowej z instalacji. Z tego co jest w budynkach, do tego co my rozprowadzamy. To obowiązuje wszystkich naszych odbiorców wody. Wysłaliśmy pisma w dwóch turach, w listopadzie oraz w grudniu ub. roku. Ostateczny termin zainstalowania tych zaworów to koniec czerwca br. Możemy, jako ZWiK, odpłatnie wykonać montaż zaworu praktycznie po kosztach. Nam nie chodzi o to, żeby zarobić, a uporządkować sieć. Codziennie wykonujemy kilka takich montaży. W ub. roku mieliśmy sytuację, że woda z przyłącza skaziła sieć. Na szczęście udało nam się szybko zareagować, przepłukać sieć.
Zagrożenie skażeniem występuje szczególne tam, gdzie sieć jest rzadko używana, np. przyłącza do hydrantów, w przyłączach do ogródków działkowych (podatne na rozwój bakterii). W razie awarii woda może się cofnąć i zanieczyścić sieć.
Spółdzielni nie odczują
Czy każdy mieszkaniec Tczewa otrzyma takie pismo? Okazuje się, że nie. Otrzymają je odbiorcy wody, czyli spółdzielnie mieszkaniowe, administracje, wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele domów.
- Koszty zainstalowania zaworów będą ujęte w ramach funduszu remontowego - uspokaja Jerzy Konkolewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie. - Obędzie się więc bez żadnych dodatkowych opłat. Praktycznie mieszkańcy tego nie odczują. Oczywiście, dla spółdzielni, która ma 200 budynków, to będzie spory wydatek. Przy okazji może się okazać, że część rur, tam gdzie są zawory główne, dodatkowo trzeba będzie wymienić. Po szczegółowym zinwentaryzowaniu w budynkach, będziemy wiedzieć ile i jakich potrzebujemy zaworów. Ogłosimy przetarg i zainstalujemy zawory.
A prywatny właściciel zapłaci
Tak więc to spółdzielnia zakupi zawory i zleci ich zainstalowanie. Inaczej rzecz ma się w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych. Trzeba będzie zakupić zawór i zapłacić z własnej kieszeni fachowcowi (najlepiej) za montaż. Sprawdziliśmy: takie zawory można kupić w Tczewie.
- Zawór znajdzie się za licznikiem głównym – informuje Marcjusz Fornalik. - Jego koszt w zależności od średnicy wynosi od ok. 35 do kilkuset zł. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to bezkonfliktowa sytuacja i u niektórych osób może wzbudzić irytację, ale musimy patrzeć na dobro wszystkich mieszkańców.
Po czerwcu jest hipotetyczna sytuacja, że jeżeli dojdzie do skażenia wody w sieci to możemy dochodzić roszczeń od „sprawcy”, który nie ma zaworu antyskażeniowego...
Wszystko przez przepisy?
Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.):
Dział IV. Wyposażenie techniczne budynków.
Rozdział 1. Instalacje wodociągowe zimnej i ciepłej wody.
§ 113
pkt 7. Instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, zgodnie z wymaganiami dla przepływów zwrotnych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej projektowania instalacji wodociągowych.
- Koszt zaworu antyskażeniowego - w zależności od średnicy - wynosi od ok. 35 do kilkuset zł - mówi Marcjusz Fornalik, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. Fot. Janusz Cześnik (portalpomorza.pl)
Reklama
Minister zarządził, mieszkaniec zapłaci
TCZEW. Sprawa montażu zaworów antyskażeniowych montowanych obowiązkowo w mieszkaniach. Kto ma płacić?
- 28.01.2008 00:06 (aktualizacja 01.04.2023 05:29)
Napisz komentarz
Komentarze