- Zgodnie z wolą ustawodawcy wymiar urlopu wypoczynkowego dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin wynosi 20 dni - dla pracowników zatrudnionych krócej niż 10 lat lub 26 dni - dla pracowników zatrudnionych, co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu zalicza się wszystkie okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców (bez względu na sposób ustania stosunku pracy) oraz czas nauki. Realizując powyższe założenie ustawodawca określił, iż za ukończenie zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowe do okresu zatrudnienia zalicza się 3 lata, 5 lat za ukończenie średniej szkoły zawodowej oraz średniej szkoły zawodowej po zasadniczej/równorzędnej szkole zawodowej, 4 lata po średniej szkole ogólnokształcącej, 6 lat po szkole policealnej oraz 8 lat po ukończeniu szkoły wyższej. Okresy te nie ulegają sumowaniu. W przypadku, gdy pracownik dokształcał się w czasie okresu zatrudnienia, pod uwagę bierze się bądź okres zatrudnienia, bądź okres nauki, zależnie od tego, który z nich jest korzystniejszy dla pracownika.
Z informacji, które Pan o sobie dostarczył jednoznacznie wynika, iż pracodawca naliczył pański urlop prawidłowo. Jako absolwentowi zasadniczej szkoły zawodowej zaliczono Panu 3 lata do okresu zatrudniania. Zatem prawo do urlopu w wymiarze 26 dni uzyska pan dopiero po 7 latach pracy.
Podstawa prawna – kodeks pracy Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141.
Jak przesłać pytanie?
Aby uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące kwestii prawnych prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji - [email protected] lub o zadawanie pytań na stronie internetowej: www.forumprawne.tcz.pl. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, publikując niektóre z nich na łamach „Gazety Tczewskiej”.
Reklama
Prawnik odpowiada: jaki wymiar urlopu wypoczynkowego?
PORADY PRAWNIKA: - Jestem absolwentem szkoły zawodowej i wraz z początkiem roku podjąłem swoją pierwszą pracę. Dowiedziałem się, że przysługuje mi 20 dni urlopu wypoczynkowego, mimo, że pozostali pracownicy mają po 26 dni. Czy pracodawca miał prawo przyznać mi tak mało urlopu?
- 28.01.2008 21:08 (aktualizacja 01.04.2023 05:29)
Napisz komentarz
Komentarze