Czy jest szansa na to, by w naszym mieście było ich więcej i to ładniejszych?
Częste dewastacje
Place, na których znajdują się fontanny, stają się często ulubionym miejscem do spotkań, spędzania czasu przez osoby w różnym wieku. Niestety, są i tacy, którzy je po prostu dewastują.
- Mieliśmy bardzo duże problemy z fontanną w tzw. Małym Parku - parku im. Kopernika – mówi Krzysztof Witosiński, naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych Urzędu Miasta w Tczewie. - Z powodu notorycznych dewastacji. Także ta w Starym Parku, kochana przez wielu tczewian, kilkudziesięcioletnia fontanna z żabkami nie była w stanie się przed dewastacjami „uchronić”. Dziś sytuacja nieco już się poprawiła, jednak dzban będący ozdobą tej na placu Hallera... został oderwany. Dla nas nie ulega wątpliwości, że fontanny pozytywnie zmieniają „oblicza” wielu miejsc i placów. Dlatego zrobiliśmy wszystko, by te znajdujące w Tczewie działały i jak na razie nam się to udaje.
To dla tczewian istotna informacja, bo nieraz od infrastruktury miejskich placów, parków i ogrodów zależy samopoczucie mieszkańców. Fontanny to element „miastotwórczy”; powodują, że wokół gromadzą się ludzie szukający relaksu, spokoju i wytchnienia.
Nowoczesna i atrakcyjna
Z uwagi na ich rolę w architekturze miasta powstał projekt, zgodnie z którym, nowoczesna w swej kompozycji, najnowsza fontanna może już wkrótce stanąć w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Tczewa jakim jest bulwar nad Wisłą. „Gazeta Tczewska” jako pierwsza prezentuje jej wirtualny projekt.
Ma ona być ściśle powiązana właśnie z Wisłą. Otóż według koncepcji projektantów, jej idea „oparta jest na odniesieniu ściany fontann ilustrujących najwyższe wahania wody w Wiśle do widocznego, przepływającego nurtu rzeki”. Dodatkową atrakcją będą różnokolorowe podświetlenia strumieni po zmierzchu. By sprawa tej inwestycji mogła stać się realna - jak zapewnia Maciej Zych, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów UM w Tczewie - trzeba zarezerwować środki na ten cel podczas korekty budżetu miasta.
Koncepcja jest na tyle oryginalna i ciekawa, że architekt Danuta Morzuch-Bielawska naczelnik Wydziału Architektury UM, stara się o realizację tego projektu.
- Niewątpliwe jest, że fontanny są potrzebne i podnoszą walory miasta. Ważne jest jednak, by dobrze komponowały się z miejscami, w których mają powstać. Dopiero wówczas w pełni spełnią swoje przeznaczenie i funkcję. Powinny być nowoczesne i atrakcyjne. Ta, o której mówimy, jest ciekawie zaprojektowana, będzie też stanowiła atrakcję nocną.
Zaprojektuj fontannę marzeń
A więc jest szansa, że przybędzie nam fontanna z prawdziwego zdarzenia, na wskroś nowoczesna. Pytanie jednak, co z już istniejącymi. Spełnia swoją funkcję ta przy Wieży Ciśnień, gdzie latem widać wielu ludzi spędzających czas przed nią na ławeczkach. Także ta w „Małym parku” jest lubiana, szczególnie przez dzieci. Najbardziej ukochana przez tczewian jest ta z żabkami, choć wymaga modernizacji. Wiemy na pewno, że nie znikną one z naszego krajobrazu.
Natomiast fontanna na Starym Mieście na pl. Hallera wymaga przebudowy. Nie do końca chyba spodobała się mieszkańcom, choć niewątpliwie komponuje się z kamieniczkami tam położonymi. Jednak nie przyciąga do siebie. Dlatego zanim zapadnie decyzja o jej modernizacji, postanowiliśmy spytać Czytelników, jaka według nich ma być fontanna na pl. Hallera? Czy ma być w tym samym miejscu, czy w centrum placu? Dyskretna, czy wyeksponowana? A może Czytelnicy mają pomysł co powinna przedstawiać?
Swoje opinie prosimy wyrazić przesyłając e-maile na adres „Gazety Tczewskiej” ([email protected]) oraz komentując ten artykuł na naszej stronie internetowej www.portalpomorza.pl. Najciekawsze wypowiedzi opublikujemy i skonsultujemy z pracownikami Urzędu Miejskiego. Może ta fontanna stanie się wspólnym projektem - urzędników i mieszkańców?
Moda na fontanny „ożywione”
Fontanny były popularne już w starożytnym Egipcie; stanowiły tam niemal nieodłączny element parków i ogrodów możnych obywateli. Fontanny publiczne o wyszukanej architekturze pojawiły się w Persji, ale ich rozkwitł nastąpił w starożytnej Grecji i Rzymie. W ostatnich latach w Polsce pojawiła się moda na fontanny „ożywione”, czyli takie, które zmieniają swój wygląd za sprawą zmian - wysokości słupa wody i oświetlenia. A także takie, w których woda „porusza się” w rytm muzyki. Ciekawym przykładem nowoczesnej fontanny jest ta przez warszawską hipermarketem „Arkadia”.
Reklama
Fontanny w Tczewie, czyli relaks i wytchnienie
TCZEW. W Tczewie są obecnie cztery fontanny, z czego dwie już wiekowe, a jedna... praktycznie nie spełnia swojej funkcji. Tak mówią mieszkańcy miasta o tej na pl. Hallera na Starym Mieście. Jednak fontanny podnoszą atrakcyjność miasta i tworzą przyjemny mikroklimat. W Tczewie jest ich jednak za mało, a te istniejące nie wyglądają najlepiej.
- 28.01.2008 21:10 (aktualizacja 20.07.2023 08:26)
Napisz komentarz
Komentarze