Jubileuszowy, bo dziesiąty już Bal Mestwina przeszedł do historii. Najmilej będą go wspominać laureaci Nagród Mestwina, choć i pozostałym uczestnikom z pewnością na długo zapadnie w pamięć.
W sobotni wieczór, 26 stycznia do sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie, która na czas imprezy zamieniła się w salę balową, przybyło kilkadziesiąt par czekających na znakomitą zabawę. Wśród zaproszonych gości byli: starosta tczewski Witold Sosnowski oraz jego zastępca Adam Kucharek, a także proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Tadeusz Brzeziński.
Ahoj przygodo! Pączek za 250 zł!
Bal rozpoczął się od tradycyjnego poloneza, którego prowadził, niczym Podkomorzy w „Panu Tadeuszu”, burmistrz Andrzej Stanuch. Gdy tylko tczewski zespół Romans zaczynał grać, parkiet szybko zapełniał się wirującymi w tańcu parami. Goście mogli się nauczyć tańca zawodowego podpatrując uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 Klaudię Rychłowską i Patryka Dobrzyńskiego, którzy wystąpili z efektownym pokazem rumby, cza-czy i quickstepa. Jak na bal pod patronatem księcia przystało, na stołach nie mogło zabraknąć iście książęcego jadła – podano m. in. roladki z kurczaka ze szpinakiem w szynce parmeńskiej, a o północy na salę wjechał upieczony prosiak. Jak co roku zlicytowano także tort ufundowany przez Cukiernię „Edyta”. Choć ubiegłorocznego rekordu nie pobito (wówczas tort został sprzedany za 2700 zł), zlicytowana suma 1500 zł za słodki „fant” również była imponująca. Zwycięzcy licytacji – Rafał Kujawski i Łukasz Deja, na pytanie co zrobią z tortem odpowiedzieli:
- Tort dla wszystkich! Ahoj przygodo!
Były także pączki z nadzieniem w postaci… złotych kolczyków. Szczęście dopisało Marii Sulim-Sułkowskiej, Barbarze Meger z Gniewa oraz Bogdanowi Nagórskiemu. Barbara Meger wylosowane kolczyki przekazała na licytację na cel charytatywny, które za 250 zł kupił Zbigniew Drąg. Potwierdzeniem znakomitej zabawy na Balu Mestwina był fakt, że ostatni goście opuszczali salę dopiero bladym świtem.
Dla esperantystki i trenera
Otwarcia balu dokonał burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch:
- Oprócz tego, że dzisiejszy wieczór jest formą zabawy, to jest również balem charytatywnym. Ważną częścią balu jest przyznawanie dorocznych prestiżowych nagród Mestwina.
Nagrody przyznano w czterech kategoriach – za działalność społeczną, kulturalną, sportową i gospodarczą (która najbardziej interesowała przybyłych gości, z których większość stanowili właśnie przedsiębiorcy). Przewodniczący kapituły konkursowej, zastępca burmistrza Tadeusz Błędzki, przyznał, że kapituła (Maria Pańczyk, Piotr Łaga, Michał Pączek) nie miała łatwego zadania przy wyborze nagrodzonych osób i instytucji. Ostatecznie członkowie kapituły zdecydowali, że Nagrody Mestwina powędrują do: Jadwigi Wasiuk – prezes pelplińskiego oddziału esperantystów (za działalność kulturalną), Jana Juwy – trenera tenisa stołowego z ponad 40-letnim stażem (za działalność sportową), Colmec sp. z o.o. Rudno – firmie zajmującej się serwisem i doradztwem w zakresie gospodarki ogumieniem (za działalność gospodarczą) oraz do Parafialnego Centrum Dzieci i Młodzieży w Pelplinie (za działalność społeczną).
Ten zaszczyt jest zaskoczeniem
Dla wyróżnionych statuetkami Mestwina nagroda jest dużą niespodzianką.
- Nie spodziewałam się nagrody, bo nie czuję, żebym na ten zaszczyt zasłużyła – przyznaje Jadwiga Wasiuk. – Jest to nagroda przede wszystkim dla kociewskich esperantystów, którzy przypominają o istnieniu języka esperanto i przy okazji promują Kociewie. Dzieci z zespołu Modraki już przekonały się, że dzięki esperanto można mieć przyjaciół na całym świecie.
Choć od wręczenia nagród minęło dopiero kilka dni, pani Jadwiga zdążyła odebrać gratulacje od esperantystów z różnych zakątków świata, którzy równocześnie proszą o wysłanie zdjęć statuetki Mestwina. Nagroda znajdzie swoje honorowe miejsce w klubie pelplińskich esperantystów, na których w tym roku czeka kilka dużych wydarzeń, z których pierwsze to Dzień Języka Ojczystego, który odbędzie się w 21 lutego w Gdańsku.
- Przygotowujemy się powoli do majowego VIII Wiosennego Spotkania Esperanckiego w Pelplinie – mówi Jadwiga Wasiuk. - W lipcu jedziemy na Kongres Światowy do Roterdamu, a w sierpniu na Ogólnopolski Kongres Esperantystów w Łodzi. Obecnie pracujemy nad wznowieniem tłumaczenia folderu o Pelplinie i katedrze.
Nagrody Mestwina - czwórka laureatów
Jadwiga Wasiuk - jest wybitną postacią w ruchu esperanckim. W 2007 r. zorganizowała w Pelplinie Kongres Ekumeniczny, który zgromadził blisko 200 przedstawicieli z ponad 20 krajów. Z jej inicjatywy odbywają się w Pelplinie Wiosenne Spotkania Esperanckie, w których uczestniczyło wielu esperantystów nie tylko z Polski, ale także z innych krajów.
Jan Juwa - pracę trenera sportowego rozpoczął w 1964 r. Po założeniu Uczniowskiego Klubu „Tenisista” Rudno przyszedł czas na największy sukces, jakim było klubowe Mistrzostwo Polski Młodzików, zdobyte indywidualnie przez Karola Szarmacha i drużynowe wspólnie z Bartoszem Szarmachem i Pawłem Manterys. Do jego osiągnięć zaliczyć należy organizację masowych imprez sportowych takich jak: Rudno Open czy Międzynarodowy Turniej im. Andrzeja Grubby.
Parafialne Centrum Dzieci i Młodzieży w Pelplinie – powołane zostało w październiku 2002 r. z inicjatywy parafialnego zespołu katechetycznego, przy wsparciu ks. prałata Tadeusza Brzezińskiego. Celem funkcjonowania Centrum jest uzupełnienie programu wychowawczego prowadzonego w szkole i w domu; jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć to, czego nie mają gdzie indziej. Pierwszym etapem na drodze rozwoju Centrum, była świetlica parafialna, do której już w pierwszym roku istnienia zaczęła uczęszczać ponad 180-osobowa grupa dzieci i młodzieży.
Colmec Rudno – firma działa na polskim rynku od 1992 r. Jest częścią grupy Colmec Holding AB ze Szwecji. Głównym obszarem działania jest kompleksowy serwis oraz doradztwo techniczne i ekonomiczne w zakresie gospodarki ogumieniem. Rok 2007 jest ważnym rokiem dla działalności firmy, gdyż powstaje nowe centrum logistyczne w Rudnie.
Napisz komentarz
Komentarze