Od stycznia br. można przeglądać przez internet zbiory Biblioteki Pedagogicznej Filii w Tczewie. Nie ruszając się z domu możemy sprawdzić czy placówka posiada dany tytuł, spisać nr katalogu, nie tracąc czasu na miejscu. W trakcie komputeryzowania księgozbioru jest także Miejska Biblioteka Publiczna.
Biblioteka Pedagogiczna w Tczewie od stycznia br. rozpoczęła komputeryzację swoich zbiorów. Wykorzystuje do tego system wskanowanych alfabetycznych kart katalogowych, wiernie odzwierciedlających układ i zawartość szufladek papierowych katalogów oraz system opartym na programie „Biblioteka www”.
Wirtualne katalogi
- Przeglądanie katalogów odbywa się poprzez: wybór katalogu filii z rozwijanej listy i wybór szufladki z odpowiednim ciągiem liter – tłumaczy Hanna Pacholska, kierownik biblioteki. -Czytelnik przesuwa odpowiednie karty kolejno używając zakładek +1, +10, +50, +100 lub wstecznych -1, -10, -50, -100, aż do odnalezienia opisu poszukiwanej publikacji. Z czasem przejdziemy na nowy system obsługiwany przez program „Biblioteka www” ProgMan Software. Obecnie za pomocą tego programu można przeszukiwać tytuły zakupione po 1 stycznia br. Prawdopodobnie od marca czytelnicy będą mogli zamawiać książki przez internet.
Na razie jednak za pomocą strony www można przeglądać zbiór. Zamówienie interesującej pozycji dokonujemy przez komunikator GG – 7264092 lub tradycyjnie telefonicznie.
Dostępne są już zbiory filii także w Chojnicach, Gdyni, Kościerzynie, Sopocie i Starogardzie Gd.
Sukcesywnie dołączane będą katalogi pozostałych filii PBW. Są już dostępne katalogi on-line najnowszych nabytków w filiach w Chojnicach i Kościerzynie. Oznacza to, że mając do dyspozycji komputer i internet możemy sprawdzić czy we wszystkich wymienionych filiach znajduje się dany tytuł.
200 tys. książek do systemu
Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zaczęła komputeryzować swoje zbiory w 2000 r. Wówczas sprawdzano jak będzie wyglądał cały proces na przykładzie zbiorów czytelni, która zakończyła ten proces w ub. roku.
- Aby system był kompletny musimy wprowadzić do niego ok. 200 tys. książek, które są później oklejane kodami kreskowymi – mówi Urszula Wierycho, dyrektor MBP. - To bardzo żmudne zadanie. Każdą książka z osobna musi być na nowo opracowana. Do tego celu służy program Patron 2.5, z którego biblioteka korzysta od 2000 r. Nasze filie pracują nad zamieszczaniem swoich zbiorów w bazie danych. Ta praca wykonana jest już w ponad połowie. W przyszłym roku czytelnik będzie mógł z domowego komputera przejrzeć pełen księgozbiór.
Jedna publikacja - 40 haseł przedmiotowych
- Wprowadzenie zbiorów czytelni było trudne, bo większość księgozbioru stanowią pozycje popularnonaukowe (ok. 30 tys. woluminów) – stwierdza Katarzyna Weldeker, specjalista ds. gromadzenia opracowania zbiorów. – Zdarza się, że jedna taka publikacja wymaga wprowadzenia 40 haseł przedmiotowych. Nasze wypożyczalnie wprowadzają księgozbiór do bazy danych przez internet od 2004 r. Gdy księgozbiór wpłynie na serwer sprawdzam czy wszystko się zgadza. Wprowadzamy na bieżąco książki wydane od 2000 r. Zatem czytelnik może sprawdzić wszystkie te zbiory. Na razie można jedynie sprawdzić.
Internautom przeszukiwanie zbiorów nie powinno sprawić trudności. Po wejściu na stronę MBP należy wybrać zakładkę katalogi, następnie nowości. Do wyboru mamy wyszukiwanie proste (autor, tytuł, hasła przedmiotowe, ISBN i seria) i złożone, gdzie system bierze pod uwagę kilka warunków jednocześnie. Na stronie znajduje się szczegółowe wyjaśnienie jak korzystać z wyszukiwarek.
150 książek od Palikota
Niedawno tczewską filię Biblioteki Pedagogicznej spotkało miłe zdarzenie, będące pokłosiem wydarzeń opisanych w Newsweeku (7/2008 z 17 lutego) w artykule „Jaśnie pan Palikot”. W materiale opisano m.in. wsparcie jakiego udzielił polityk wydawnictwu „słowo/obraz terytoria”. Ok. dwa tygodnie temu kierownik książnicy przy ul. Gdańskiej 2a odebrała miły telefon. Zadzwoniła dyrektor wydawnictwa Małgorzata Kłos informując o zamiarze przekazania 150 książek o wartości 4150 zł.
- Dla naszej biblioteki ten dar stanowi piękny gest ze strony fundatorów, tym sposobem powiększyliśmy księgozbiór o wartościowe pozycje, po które chętnie sięgną nasi czytelnicy – cieszy się Hanna Pacholska. – Wiele jest z 2008 r., m.in. słynny „Skafander i motyl” Jean-Dominique Bauby’ego. Znalazło się też wiele publikacji pomocnych dla nauczycieli i studentów. Obok biografiii Ingmara Bergmana jest kilka innych pozycji o kinematografii.
Bibliotekarzy poproszono o umieszczenie w książkach ekslibrisu: „Dar Moniki i Janusza Palikotów”.
Reklama
150 książek od Palikota i prośba o ekslibris
TCZEW. Biblioteki umieszczają swoje zbiory w internecie. 200 tys. książek wprowadza się do systemu. Zdarza się, że jedna taka publikacja wymaga wprowadzenia 40 haseł przedmiotowych. Obok biografiii Ingmara Bergmana jest kilka innych pozycji o kinematografii. Bibliotekarzy poproszono o umieszczenie w książkach ekslibrisu: „Dar Moniki i Janusza Palikotów”.
- 13.03.2008 00:10 (aktualizacja 01.04.2023 07:45)
Napisz komentarz
Komentarze