Uczniowie przygotowali na tę okazję pokaz artystyczny. Głos zabrali starosta Witold Sosnowski i ks. dziekan Stanisław Cieniewicz.
Wódz... i literat
- Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez uczennice klasy II B hymnu szkoły, po czym dyrektor II LO Hanna Białas przypomniała zebranym osobę Jana III Sobieskiego – relacjonuje nauczycielka Romana Apostołowicz. - Wspomniała, że Jan III Sobieski przeszedł do historii jako znakomity wódz, pogromca Turków spod Chocimia i Wiednia.
Dane mu było wzmocnić prestiż Rzeczpospolitej na arenie międzynarodowej. Historycy wojskowości uważają go za jednego z najznakomitszych wodzów polskich i jego czyny z pewnością lokują go w owym poczcie chwały. Listy Sobieskiego do Marysieńki, żony, są nie tylko świadectwem wdzięku, pomysłowości i prawdziwej wrażliwości, ale też źródłem wiedzy o ówczesnej polityce i kampaniach wojennych. Są wspaniałym zabytkiem staropolskiego piśmiennictwa. Dlatego Jan III Sobieski jest dla uczniów tej szkoły bohaterem pokonywania trudności, nauczycielem odwagi i patriotyzmu.
Dąb Jana
Przed obrazem wartę honorową zaciągnęli uczniowie w strojach husarzy, złożono wiązanki kwiatów. Goście przeszli na plac przed szkołą, by posadzić dąb - dar nauczycieli II LO. Drzewo już teraz nazywane jest dębem Jana.
Wśród zaproszonych gości byli także wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku Ewa Kobylińska-Panylik, naczelnik Wydziału Oświaty Wojciech Wanke, radny Mirosław Kaffka oraz dyrektorzy tczewskich liceów.
Pamięci zmarłej dyrektor
9 marca minęła trzecia rocznica śmierci byłej dyrektor szkoły śp. Danieli Rogowskiej-Bollin
„ Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Pamiętamy...
Społeczność szkolna II LO w Tczewie.
Napisz komentarz
Komentarze