Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia. Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Jezusa.
Dzieci z gałązkami oliwnymi
Świąteczna procesja odbyła się również w najstarszej tczewskiej parafii. Wierni przeszli spod figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. z prawdziwymi palmami w dłoniach. Z kolei najmłodsi parafianie trzymali gałązki oliwne.
- Palmy zostały specjalnie przywiezione na dzisiejsze święto aż z Rzymu – podkreśla ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii farnej.
Tego samego dnia, tuż po Gorzkich żalach, odbył się w farze koncert wielkopostny. Wystąpił Chór św. Krzyża, Chór bł. Wincentego Frelichowskiego (z parafii pw. NMP Matki Kościoła) oraz Piotr Mażuchowski, który zagrał na organach.
„Jezusek Palmowy” i Pucheroki
Mamy w Polsce bogate regionalne tradycje na wykonywanie palm wielkanocnych. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach, w parafii Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w miejscowości Lipnica Murowana, gdzie odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy osiągają wysokość kilkunastu metrów i muszą samodzielnie stać. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Tradycją Niedzieli Palmowej była procesja z Jezuskiem Palmowym, zachowana obecnie jedynie w Tokarni w powiecie myślenickim. Na osiołku wożono figurę Jezusa, za którą podążał tłum. Nieistniejącym już zwyczajem są Pucheroki, czyli przebierańcy, którzy w Niedzielę Palmową odwiedzali rankiem domy.
Pasyjne dróżki Starego Miasta
Prezentujemy program tegorocznej Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta, która już po raz dwunasty odbędzie się tradycyjnie w Wielki Piątek, 21 marca o godz. 20.00 (w nawiasach podajemy grupy, które będą nieść Krzyż):
Stacja I - ul. Łazienna (16. Tczewski Batalion Saperów); Stacja II - ul. Kard. Wyszyńskiego 25 (Neokatechumenat); Stacja III - ul. Sambora 21 (Starostwo oraz Rada Powiatu); Stacja IV - ul. Sambora 4 (Gimnazjum nr 1); Stacja V - ul. Sambora 7 (prezydent oraz Rada Miasta); Stacja VI - ul. Zamkowa 19 (Polski Związek Kobiet Katolickich oraz Żywy Różaniec); Stacja VII - ul. Zamkowa 13 (Gimnazjum nr 2); Stacja VIII - ul. Zamkowa 9 (Klub Abstynenta „Sambor”); Stacja IX - ul. Okrzei 4 (Gimnazjum nr 3); Stacja X - ul. Okrzei 16 (Gimnazjum Katolickie oraz Dzieło Kolpinga); Stacja XI - plac Hallera 10 (Tczewskie Towarzystwo Kulturalne „Brama”); Stacja XII - plac Hallera 17 (Caritas, Arka); Stacja XIII - plac Hallera 1 (Odnowa w Duchu Świętym); Stacja XIV - ul. Kard. Wyszyńskiego (Orkiestra Harcerska).
Obejrzyj film o egzorcyzmach
Ks. prałat Piotr Wysga poleca wszystkim zainteresowanym film - reportaż pt. „Egzorcyzmy Anneliese Michel”, nagrany w Niemczech przez duszpasterza akademickiego ze Szczecina ks. Andrzeja Trojanowskiego w reżyserii Lecha Dokowicza, w którym pokazano dokumenty, rozmowy i fragmenty taśm magnetofonowych o prawdziwych faktach dotyczących egzorcyzmów przeprowadzonych przez dwóch księży: ks. proboszcza Ernsta Alta i salwatorianina Arnolda Renza. Film ten to historia młodej Niemki, mieszkanki Klingenbergu, która zmarła 1 lipca 1976 r. po nieudanych próbach wyleczenia jej za pomocą leków psychotropowych. Na podstawie tych prawdziwych wydarzeń powstał w Stanach Zjednoczonych w 2005 r. w reżyserii Scotta Derricksona film pt. „Egzorcyzmy Emily Rose”. Film o egzorcyzmach Anneliese Michel będzie emitowany w programie II TVP w Wielki Czwartek (20 marca) o godz. 23.00, jako przygotowanie do przeżywania Wielkiego Piątku.
Reklama
Przywiezione wprost z Rzymu na Niedzielę Palmową
TCZEW. Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, przypada zawsze na siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym dniu we wszystkich świątyniach odbywają się procesje z palmami.
- 19.03.2008 00:26 (aktualizacja 01.04.2023 07:52)
Napisz komentarz
Komentarze