Oto kilka drobnych gestów, które sprzyjają nie tylko portfelom pracodawców, ale również naturze. Mniej zużytego prądu to również mniej szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery z kominów elektrowni.
• Komputer – jeśli nie będziesz z niego korzystać dłużej niż 30 minut, możesz go wyłączyć lub nastawić na tryb hibernacji podczas dłuższych przerw.
• Monitor – ustaw tak jego opcje zasilania, aby po około 10 minutach przełączał się samoczynnie na tryb „stand-by”, a po 30 minutach całkowicie wyłączał się. Warto pamiętać, że wygaszacz ekranu wcale nie zmniejsza zużycia energii.
• Laptop i telefon komórkowy – nie ładuj ich dłużej, niż to konieczne i nie zostawiaj potem ładowarki bezczynnie podłączonej do sieci. Zasilacze po prostu „pożerają” prąd zawsze, gdy zostawimy je w gniazdku.
• Drukarka – wyłączaj ją, kiedy nie jest używana, staraj się też używać drukarki atramentowej. Potrzebuje do pracy mniej energii.
• Kopiarka – wyłączaj ją w miarę możliwości, ponieważ pozostawiona w stanie gotowości marnuje energię.
• Faks – wybierz model z drukarką atramentową oraz z funkcją „sleep” – pozostaje w trybie gotowości i zużywa przy tym mniej energii.
• Ekspres do kawy – wyłączaj po użyciu, a przygotowaną kawę trzymaj w termosie (najlepszym wyjściem jest ekspres z zintegrowanym termosem). Jeśli używasz w biurze czajnika elektrycznego, gotuj tyle wody, ile mieści się w kubku. Krótsza praca czajnika to mniej energii.
• Jeśli jesteś pracodawcą, wybierz taryfę energetyczną dopasowaną do swojej firmy. I przypominaj pracownikom, że oszczędzanie prądu wszystkim się opłaci.
• Maksymalnie wykorzystuj światło dzienne – jest zdrowsze dla oczu i mniej męczy wzrok. Wystarczy ustawić stanowiska pracy w ten sposób, aby wszystkim pracownikom zapewnić optymalny dostęp do naturalnego oświetlenia. Warto też często myć okna, bo brudne przepuszczają mniej światła.
• Nie włączaj światła sztucznego bez potrzeby i wyłączaj, kiedy przestaje być niezbędne – może czasem wystarczy po prostu odsłonić okno.
• Żarówki zastąp świetlówkami energooszczędnymi – w biurze najlepiej sprawdzają się świetlówki liniowe. Muszą być koniecznie dobrej jakości. Wyjątkiem są pomieszczenia, w których często włączasz i wyłączasz światło (np. łazienka), ponieważ to skraca ich żywotność. Tutaj lepiej zainstalować tradycyjne żarówki.
• Pracodawca może też zainwestować w czujniki ruchu i czujniki zmierzchowe – uniknie sytuacji, kiedy światło jest włączone w pustym biurze po zakończeniu pracy lub kiedy pracownicy nie włączają światła w odpowiednim momencie i przez to niepotrzebnie męczą wzrok).
Nie grzej wszędzie
Możesz ograniczyć zużycie ciepła w pracy. Wystarczy dopasować temperaturę do potrzeb.
Zupełnie bezkosztowe jeśli chodzi o oszczędzanie energii cieplnej, jest obniżenie temperatury w częściach wspólnych, np. w holu na noc do poziomu 17-18 stopni Celsjusza. W nieużywanych pomieszczeniach można utrzymywać niską temperaturę. Odsłonić grzejniki, by ciepło rozchodziło się równomiernie. Podobnie jak w domu, nie otwierajmy okien, gdy jest nam za gorąco, lepiej wtedy przykręcić termostat. Wietrzmy również z głową, czyli krótko, by nie schłodzić zbytnio pokoju. Warto też przyjrzeć się oknom i drzwiom, a gdy sytuacja tego wymaga – uszczelnić je. Opłaca się również zainwestować w programowalne termostaty, które... myślą za nas. Pozwalają one ustawić odpowiednią temperaturę o określonej godzinie, a dodatkowo zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne rozwiązania posiadają wiele funkcji i programów, które sprawiają, że nie musimy się martwić o ciągłe ustawianie temperatury. Jeśli biuro mieści się w starszym budynku, można również pomyśleć o jego termomodernizacji.
Rady na odpady
W każdym miejscu pracy można ograniczyć ilość śmieci.
Jeśli nie chcemy, by kosze w naszym miejscu zapełniały się zbyt szybko, zwróćmy uwagę na codzienne czynności. W łazience możemy zastąpić ręczniki papierowe ręcznikami wielokrotnego użytku lub suszarkami. Można też zastąpić naczynia jednorazowe ceramicznymi, długopisy, które po wypisaniu lądują w koszu – wiecznymi piórami napełnianymi w tradycyjny sposób atramentem lub długopisami, w których można wymieniać wkłady. Lepiej też nie korzystać ze zwykłych baterii, a z akumulatorków.
Warto również w pracy segregować odpady – stworzyć specjalny kącik, w którym gromadzić będziemy plastik, papier i szkło. W ten sposób ograniczymy ilość odpadów trafiających bezpośrednio na składowisko.
Trzeba również pamiętać, że każdy zużyty sprzęt – począwszy od zwykłej ładowarki do telefonu, przez klawiaturę, myszkę, monitor, komputer, faks czy drukarkę – wszystko trzeba oddać do specjalnego punktu, w którym przyjmowane są elektrośmieci. Tam sprzęt elektryczny i elektroniczny jest rozbierany do ostatniej śrubki, by wykorzystać lub przetworzyć wszystko, co da się odzyskać.
Reklama
WARTO WIEDZIEĆ - Prąd pod kontrolą
W jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną w miejscu pracy?
- 25.01.2014 08:05 (aktualizacja 17.08.2023 01:57)
Napisz komentarz
Komentarze