W powiecie starogardzkim
Z informacji Biura Powiatowego PODR w Starogardzie Gdańskim wynika, że w powiecie starogardzkim największe szkody spowodowane ujemnymi skutkami przezimowania wystąpiły w uprawach ozimej pszenicy na 2374 ha. Kolejne uprawy, które znacznie ucierpiały to: ozime pszenżyto – straty na 1322 ha i rzepak ozimy – 582 ha. Mniej ucierpiały uprawy ozimego jęczmienia (161 ha) i żyta (80 ha).
W województwie
Według danych PODR (26 marca, autor Krzysztof Kozdemba) w woj. pomorskim z 117408 ha pszenicy ucierpiało 38122 (32,6 % strat). Rzepaku na 41963 przemarzło 7832ha (18,6 % strat).
Z informacji jaką uzyskałem 3 kwietnia w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego wynika, że w naszym województwie siedem powiatów nie ucierpiało z tytułu przezimowania (m.in. Kościerzyna. Kartuzy, Słupsk, Bytów).
- W kilku powiatach straty są olbrzymie np. w Kwidzynie, Tczewie, Gdańsku, Malborku. Były problemy z materiałem siewnym i cenami, które się podwoiły. Aktualnie trwa dokładne podliczanie strat. Pomoc dla najsłabszych powinna nastąpić w postaci dopłat do kredytów. Miejmy nadzieję, że miejscowe Urzędy Gmin zastosują ulgi w płatności podatku rolnego, bądź jego przesunięcie – usłyszałem w PODR.
Rządowa pomoc
Minister Marek Sawicki 30 marca przedstawił program pomocy dla rolników i producentów rolnych a Rada Ministrów przyjęła go 3 kwietnia. Uchwała określa formy pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania. Przewidziana w projekcie programu pomoc jest realizowana z budżetu państwa, zgodnie z przepisami prawa krajowego i wspólnotowego. Na dokonanie ponownego obsiewu użytków rolnych łącznie wydatkowanych zostanie 140 mln zł.
- Wszyscy poszkodowani mogą liczyć na pomoc, na ponowne obsianie powierzchni upraw w ramach pomocy de minimis w rolnictwie – mówi minister Sawicki. - Natomiast ze wsparcia na odtworzenie produkcji będą mogli, w pełnym zakresie, skorzystać tylko rolnicy ubezpieczający swoje uprawy.
Wysokość pomocy na ponowne obsianie to 100 zł na każdy hektar powierzchni uprawy żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwałych użytków zielonych oraz ozimych plantacji nasiennych, wymagający ponownego obsiania. Obszar ten ustalany będzie przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie złożonego przez rolnika wniosku.
Najpierw wniosek
Aby uzyskać pomoc na przesianie upraw ozimych należy złożyć wniosek do kierownika biura powiatowego ARiMR oraz oświadczenie o powierzchni upraw rolnych wymagającej ponownego obsiewu, potwierdzone przez komisję powołaną przez wojewodę lub kopię protokołu z oszacowania strat. Rolnicy mogą składać wnioski o pomoc do 1 czerwca br. W przypadku tej pomocy nie ma warunku ubezpieczenia 50 % upraw i progu 30 % szkód w całym gospodarstwie rolnym.
Napisz komentarz
Komentarze