Często o przyczynie wypadków nad wodą stanowi brawura oraz alkohol. W trakcie wakacji liczba ofiar nagle wzrasta. Pomimo kampanii w mediach i zwiększonej świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń nad wodą, ta tendencja nadal się utrzymuje, a nawet z roku na rok wzrasta.
Pięć dni – dwie ofiary
25 maja w gminie Zblewo z Jeziora Borzechowskiego strażacy wydobyli ciało 44-letniego mężczyzny. Jak informuje policja, otrzymano zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny z powiatu kościerskiego. Policja udała się nad jezioro w Borzechowie na miejsce, gdzie po raz ostatni widziano mężczyznę. Po przeczesaniu terenu, nieopodal pomostu, dostrzeżono niestety zwłoki.
Natomiast w ubiegłą niedzielę, 20 maja, nad rzeką Wierzyca w Starogardzie Gd. doszło do tragicznego zdarzenia. Osoba postronna zawiadomiła starogardzką policję o pływających zwłokach w rzece. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu śluzy na ul. Hallera. Ofiarą okazał się młody 35-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu starogardzkiego.
W obu tych przypadkach policjanci pod nadzorem Prokuratora Rejonowego przeprowadzili czynności, w wyniku których wstępnie wykluczono działanie osób trzecich. Nowe światło na te dwie sprawy rzucą wyniki sekcji zwłok, lecz ważne jest podkreślenie, jak przezornym trzeba być nad wodą.
Policja przestrzega i apeluje
Dbając o nasze bezpieczeństwo funkcjonariusze od wielu lat kontrolują kąpieliska, łodziami patrolowymi opływają akweny wodne oraz prowadzą działania edukacyjne promujące sposoby na bezpieczny wypoczynek nad wodą. Mimo tych działań tegoroczna statystyka dotycząca utonięć jest zatrważająca. Tylko w tym roku na terenie naszego kraju utonęło już aż 75 osób. Policjanci apelują o rozwagę. Pierwsze utonięcia policja odnotowała już w kwietniu – 25 osób. W maju liczba utonięć wzrosła już do 50 ofiar.
- To od nas zależy jak i czy bezpiecznie spędzimy czas wolny. Aby uniknąć tragedii i powrócić do swoich wcześniejszych zajęć po zasłużonym wypoczynku pamiętajmy, aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą – apeluje mł. asp. Marcin Kunka. - Dla naszego bezpieczeństwa pamiętajmy o tym, aby nie kąpać się w portach, przystaniach, przy zaporach, mostach, ujęciach wody pitnej, w stawach hodowlanych oraz basenach przeciwpożarowych. Osoby, które nie posiadają karty pływackiej powinny korzystać z kąpieli wyłącznie w granicach żółtych bojek. Głębokość wody wynosi tam około 1,20-1,30 m. Ważne jest również, aby nie wskakiwać do wody na głowę w miejscach, gdzie nie znamy dna. Podczas takiego skoku możemy napotkać na naszej drodze zatopione w wodzie kamienie, konary drzew czy inne niebezpieczne przedmioty takie jak wrzucone do wody kosze na śmieci bądź ławki.
Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk, a tam:
- postępujmy zgodnie z regulaminem kąpieli
- przestrzegajmy poleceń ratownika, albowiem to on czuwa nad naszym bezpieczeństwem
- korzystajmy ze sprzętu pływającego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
- nie wchodźmy do wody po silnym nasłonecznieniu
- nie wchodźmy do wody zaraz po zjedzeniu posiłku
- nie utrudniajmy kąpieli innym
- nie wchodźmy do wody, gdy znajdujemy się pod działaniem alkoholu
(kąpiel pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to najczęstsza przyczyna utonięć)
Kiedy się kąpać:
- gdy woda ma 18° C, (najlepsza woda to 22-25° C)
- gdy temperatura powietrza jest wyższa od temperatury wody o 4-5° C
- najlepiej w godzinach 10.00-12.00 oraz 16.00-17.00
- gdy czujemy się dobrze, nie jesteśmy rozpaleni przez słońce i najedzeni
- gdy zrobimy sobie przerwę po wcześniejszej kąpieli
Aby kąpiel była bezpieczna należy:
- nie wbiegać do wody
- nie pływać samemu
- przestrzegać znaków i regulaminu kąpieliska
- nie biegać po pomostach
- nie odpływać za daleko od brzegu
- nie przeszkadzać innym w kąpieli
- nie wpływać pod pomosty
- wykonywać polecenia ratownika
Napisz komentarz
Komentarze