Kwidzyn - ulica Południowa - ulica Żwirowa - ulica Lotnicza - ulica Zielna - ulica Sportowa - ulica Zamiejska - Bogusze - Białki - Rozpędziny - wałem rzeki Liwy - Kwidzyn - 22,5 km
0,0 km - Kwidzyn
Wyruszamy z dworca PKP, skręcamy w lewo i jedziemy ul. Kościuszki, która na tym odcinku była przez wiele lat "ulicą wojskową". Zbudowane na przełomie XIX/XX wieku piętrowe budynki z czerwonej cegły były domami mieszkalnymi dla rodzin wojskowych garnizonu kwidzyńskiego. Po prawej stronie mijamy kompleks dawnych koszar, wzniesionych w latach 1892-1895. Wojsko stacjonowało w nim do 1993 roku, a obecnie mieści się tam m.in. Komenda Powiatowa Policji i Starostwo Powiatowe.
Z prawej strony (skrzyżowanie z ul. Chełmińską) mijamy pałacyk z 1896 r. (data na chorągiewce wieńczącej wieżyczkę), w którym mieści się Przedszkole Integracyjne. Dojechaliśmy do Ronda Solidarności, na którym krzyżują się ulice: Kościuszki, Grudziądzka, Mostowa i Toruńska. W narożnym budynku ulicy Kościuszki 38 znajduje się tablica przypominająca, że mieścił się tu w latach 1919-1939 polski Bank Ludowy, którego kierownikiem był Jan Fischer. Po prawej stronie obelisk upamiętniający cmentarz żydowski. Na rondzie skręcamy w ulicę Toruńską i jedziemy cały czas prosto. Z lewej i prawej strony mijamy budynki mieszkalne z początków XX wieku. Z prawej dwa bloki mieszkalne i dalej osiedle mieszkaniowe "Hallera". Przejeżdżamy przez dawne torowisko kolejki wąskotorowej zbudowanej w 1901 roku, łączące Kwidzyn z Marezą. Z lewej strony teren po dawnych Warmińskich Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego.
1,1 km - ulica Południowa
Na najbliższym skrzyżowaniu (ulice: Toruńska, Łużycka, Południowa) skręcamy w lewo. Jest to nowa ulica, która wraz z mostem została oddana do użytku w 2005 roku.
Z lewej strony teren dawnych WZPOW, z prawej potężne zabudowania chłodni i elewatora. Kilka domków dwurodzinnych, to pozostałości po zabudowie przedwojennej. Po lewej stronie "szczątkowa" ulica Koło. Przejeżdżamy przez tory kolejowe, łączące stację PKP Kwidzyn z Elewatorem i zatrzymujemy się na moście. Do użytku został oddany w 2005 roku i stanowi część tzw. małej obwodnicy. Pod nami tory kolejowe do Grudziądza i dalej tzw. stary tor do Smętowa. Kończy się on w Nowym Dworze, bo brak mostu ma Wiśle.
1,6 km - ulica Żwirowa
Jedziemy dalej i ostrożnie wjeżdżamy na ulicę Żwirową. Ulica jest szeroka, ale w godzinach "szczytu" lepiej jechać chodnikiem. Po lewej stronie stara zabudowa budynkami mieszkalnymi, z prawej siedziby różnych firm.
2,1 km - ulica Lotnicza
Na kolejnym dużym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy w dół ulicą Lotniczą. Mijamy kilka dużych zakładów pracy i Zakład Karny. Jedziemy prosto i mijamy wjazd do "Jabila".
2,5 km - ulica Zielna
Teraz droga kieruje się w dół i nabieramy prędkości. Jednak cały czas musimy być ostrożni i nie szarżować. Po prawej stronie działki pracownicze, a po lewej kilka dalszych zakładów.
3,1 km - ulica Sportowa
Dojechaliśmy do piętrowego, zbudowanego z czerwonej cegły budynku. Za nim skręcamy w prawo. Z prawej strony mijamy stację benzynową, most na rzece Liwa i Wodociągi. Teraz droga prowadzi pod górę. Jedziemy chodnikiem poprowadzonym wzdłuż drogi. Zatrzymujemy się na skrzyżowaniu. W lewo ulica Strumykowa, w prawo Zamiejska.
3,6 km - ulica Zamiejska
Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy Sportowej i jedziemy skrajem lasu. Z prawej strony dolina rzeki Liwa, a droga po obydwu stronach porośnięta okazałymi lipami i kasztanowcami. Zatrzymujemy się, idziemy nad brzeg rzeki, która płynie tuż przy drodze i podziwiamy jej meandry. Jest to jeden z najpiękniejszych i najdzikszych odcinków rzeki, który w wielu miejscach tworzy potężne zakola. Widzimy dużo zwalonych drzew, podmytych brzegów, występują liczne starorzecza. Od dłuższego czasu towarzyszy nam śpiew ptaków i szum rwącego nurtu Liwy.
Kończy się droga ułożona z płyt betonowych, umożliwiających swobodne poruszanie się nad licznymi ciekami wodnymi. Za płytami zaczyna się droga polna, często piaszczysta. Pod nami przepust z rwącym strumykiem, który wypływa z rozległej doliny, porośniętej wieloma gatunkami roślin, kwitnących od wiosny do jesieni. Kilkanaście metrów dalej wpływa on do Liwy. Towarzyszący nam pieszy szlak zielony skręca w lewo, my jedziemy prosto.
Miniemy cztery zabudowania gospodarcze, znajdujące się tuż przy drodze. Natomiast dla wszystkich "grzybiarzy" proponuję kilka razy zatrzymać się i spróbować szczęścia. Wprawdzie nie są to już te lasy, co dawniej, ale grzyby jeszcze rosną. Posmakować możemy maliny, poziomki i jeżyny.
Po prawej stronie, z drugiej strony doliny Liwy, widoczne obiekty IP. Możemy im przyjrzeć się z niedużej odległości. Za gospodarstwem usytuowanym po lewej stronie, niewielka polana z cmentarzem.
Za ostatnim gospodarstwem znajdującym się po prawej stronie droga skręca w lewo. Teraz już jedziemy w lesie, skręcamy w prawo, mijamy przepust nad strumykiem, za którym znajduje się zbiornik przeciwpożarowy. Z lewej strony mijamy rozległą polanę, a na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy w dół, do rzeki Liwy. W połowie drogi zatrzymujemy się i ścieżką wchodzimy na górę, na której znajduje się kolejny cmentarz, mocno zdewastowany, ale kilka nagrobków jeszcze widocznych. Wkoło wzgórza rozległa dolina z licznymi ciekami wodnymi, a dalej dolina Liwy.
9,9 km - Bogusze
Dojechaliśmy do zabudowań zwanych Bogusze. Kiedyś stanowiło to oddzielny majątek, a od dłuższego czasu jest częścią składową wsi Białki. Bardzo duże gospodarstwo z młynem, które tu się znajdowało, jest w części szczątkowej. Kilka lat temu uruchomiono tu elektrownię. Mijamy jaz na rzece i jedziemy prosto. Przed lasem skręcamy w lewo i wzdłuż doliny Liwy dojeżdżamy do Białek. W pewnym momencie dolina robi się dość szeroka i urocza. Po drugiej stronie doliny, na jej zboczach, kilka ładnie położonych gospodarstw.
11,5 km - Białki
Dojechaliśmy do drogi asfaltowej: Kwidzyn - Sadlinki. Przed nami most drogowy i kolejowy na rzece Liwie. Skręcamy w prawo i jedziemy pod górkę w stronę Kwidzyna. Przejeżdżamy przez tory kolejowe linii Kwidzyn - Grudziądz. Jesteśmy we wsi Białki.
12,1 km - Rozpędziny
Z prawej strony cegielnia. Skręcamy w lewo (przy kapliczce), mijamy rzekę Liwę, skręcamy w prawo i wałem rzecznym jedziemy z biegiem rzeki. Cały czas z prawej strony będzie płynęła Liwa, z lewej łąki, poprzecinane licznymi kanałami. Płynąca obok nas rzeka Liwa jest obwałowana. Głębokość przy normalnym stanie wody wynosi do 1 metra. Płynie leniwie.
Jedziemy Doliną Kwidzyńską, z prawej strony wysoki brzeg Pojezierza Iławskiego, na którym położony jest Kwidzyn.
22,5 km - Kwidzyn
Dojechaliśmy do szerokiego mostu na Liwie, skręcamy w prawo i za nim w lewo. Jedziemy ulicą Przyrzeczną, Drzymały i skręcamy w lewo w Wiślaną, by po chwili skręcić w prawo w Gdańską. Przejeżdżamy pod okazałym Gdaniskiem, skręcamy w prawo w ul. Żwirki i Wigury, a następnie Katedralną. Zatrzymujemy się na Placu Jana Pawła II. Mamy tu: Katedrę, Zamek, Pałac Fermora (mieści się w nim Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2), Kinoteatr, siedzibę Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Kwidzyńskiej "Liwa" oraz restaurację "Miła".
Henryk Michalik LOT Liwa
Reklama
Trasa rowerowa nr 6
Okolice Kwidzyna to wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek na łonie natury. Lasy, łąki, jeziora, rzeki - przepiękne krajobrazy.
- 09.05.2011 11:19 (aktualizacja 15.08.2023 16:14)
Napisz komentarz
Komentarze