Protest 3 organizacji
Decyzja środowiskowa została wydana przez Ewę Nowogrodzką, wójta gminy Kwidzyn. Na terenie tej gminy właśnie ma rozpocząć się budowa stałej przeprawy mostowej łączącej powiat kwidzyński z powiatem tczewskim.
Decyzji został nadany tryb natychmiastowej wykonalności. Pozwoliło to Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem przedsięwzięcia, na rozpoczęcie działań zmierzających do rozpoczęcia budowy. Decyzję środowiskową wójta gminy Kwidzyn zaskarżyły jednak Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Klub Gaja w Wilkowicach oraz Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling.
Praca była bardzo trudna
Z decyzji SKO cieszy się Ewa Nowogrodzka, która wierzyła, że będzie ona pozytywna.
-Najważniejsze w decyzji SKO jest zdanie, które mówi, że utrzymana w mocy została decyzja środowiskowa. Bardzo się cieszę z tej decyzji, gdyż świadczy ona o bardzo dobrym przygotowaniu dokumentu. Praca nad przygotowaniem dokumentu była bardzo trudna, a udało się dochować wszystkich terminów oraz staranności we wszystkich procedurach – podkreśla Ewa Nowogrodzka.
Organizacje ekologiczne mają jeszcze 30 dni na odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Podważano decyzje Sanepidów
Organizacje ekologiczne wniosły o uchylenie decyzji środowiskowej w całości i ponowne rozpatrzenie sprawy przez wójta. Ekolodzy podważali postanowienie sanepidów kwidzyńskiego i tczewskiego oraz Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska. Wskazali poza tym, że nie został dostatecznie omówiony tunel drogowy pod rzeką Wisłą. Zdaniem organizacji ekologicznych wariant ten powinien być brany jako alternatywny. Argumentacja ekologów nie przekonała jednak SKO z czego cieszą się samorządowcy.
-Została usunięta kolejna przeszkoda na drodze prowadzącej do budowy mostu – mówi Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna. -Jest już bardzo blisko do rozpoczęcia tej inwestycji. Decyzja nie mogła być inna. Dokument został bardzo dobrze przygotowany, co potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Koniec torpedowania
Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego, uważa, że ekolodzy od początku nie mieli żadnych merytorycznych argumentów.
-Sprawiedliwości stało się zadość – mówi L. Czarnobaj.-Decyzja SKO pokazuje, że dokument został przygotowany bardzo dobrze i nie było żadnych uchybień w całym postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji środowiskowej. Decyzja tym samym otwiera drogę do budowy mostu i pokazuje, że ekolodzy nie mają w tej sprawie żadnych argumentów merytorycznych. To koniec torpedowania przez organizacje ekologiczne budowy mostu.
Chcieli płaskiego mostu
Ekolodzy, którzy chcieli decydować o wyborze projektu twierdzili, że jedynie płaska konstrukcja jest bezpieczna dla ptaków. Odrzucili jednak ofertę samorządów miasta i województwa w sprawie współpracy w zakresie monitoringu całego procesu budowy oraz badań nad wpływem mostu z pylonami na ptaki.
-To tylko świadczy o tym, że nie mieli żadnych argumentów pozwalających sądzić, że ten most zaszkodzi ptakom. Pokazałyby to badania, które przecież mogłyby zostać przez nich wykorzystane jako argumenty w dyskusji na temat budowy innych tego typu mostów. Wiedzieli o tym, dlatego nie przyjęli tej propozycji – sądzi Leszek Czarnobaj.
Zaczęło się 16 lat temu
Idea budowy mostu narodziła się w 1994 roku. Rok później powstało opracowanie uzasadniające inwestycję, a w 1996 roku Jerzy Godzik, ówczesny burmistrz Kwidzyna (obecnie starosta kwidzyński) rozpoczął starania o jego budowę. Konstrukcja mostu pylonowego, czyli utrzymywanego dzięki systemowi lin to nowoczesna konstrukcja, stosowana na całym świecie. Budowa ma potrwać ok. 24 miesięcy. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 200 mln zł, nie licząc budowy dróg dojazdowych. Budowa, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma zakończyć się do końca 2012 r.
Reklama
Nareszcie! Coraz bliżej mostu! Odrzucony protest ekologów
KWIDZYN. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku utrzymało w mocy decyzję środowiskową w sprawie budowy mostu przez Wisłę w okolicy Kwidzyna. Tym samym odrzucony został protest ekologów, których zdaniem konstrukcja z pylonami może zaszkodzić ptakom.
- 01.04.2010 17:59 (aktualizacja 16.08.2023 15:41)
Napisz komentarz
Komentarze