Już po raz drugi udało się to trzecioklasiście Pawłowi Tomasikowi i Lilianie Żydek, absolwentce Gimnazjum nr 2, obecnie uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie.
- Jest to prestiżowe stypendium przyznawane w ramach programu pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszaru województwa pomorskiego. Dotyczy to zwłaszcza nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych – wyjaśnia Grażyna Marek-Borowska, zastępca dyrektora Gimnazjum nr 2. – Ubiegać się mogą o nie uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego, szczególnie ci, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach. To, że nasi uczniowie po raz kolejny otrzymują takie stypendium, to ogromny sukces i dla szkoły, i przede wszystkim dla nich. W roku szkolnym 2008/2009 to szczególne stypendium przyznano Lilianie Żydek, w roku 2007/2008 nasza szkoła także miała dwóch stypendystów – Joannę Zenke i Pawła Tomasika. Można więc powiedzieć, że szlak został przetarty i stał się kolejną szansą wspierania uczniów szczególnie uzdolnionych, którzy są naszą najlepszą wizytówka i w sposób najprawdziwszy promują wartość edukacji. Niewielu uczniów ze szkół powiatu kwidzyńskiego zdobyło takie stypendium.
Liliana Żydek uczy się w pierwszej klasie II Liceum Ogólnokształcącego, jednak stypendium, które teraz pobiera, otrzymała za osiągnięcia i oceny, które zdobyła będąc uczennicą Gimnazjum nr 2. W liceum wybrała profil biologiczno – chemiczny, ponieważ ma już dość sprecyzowane plany dotyczące przyszłości – zamierza studiować medycynę.
- Te pieniądze bardzo mi się przydają. Gdy otrzymałam stypendium po raz pierwszy, kupiłam za nie przede wszystkim książki i laptopa. Tym razem także wydam je na książki – powiedziała Liliana.
Paweł Tomasik, uczeń trzeciej klasy Gimnazjum nr 2, osiąga sukcesy przede wszystkim w dziedzinie informatyki i matematyki, jednak nie zdecydował jeszcze, jaki profil nauki wybierze w liceum.
- Wiem, że już niedługo będę musiał podjąć decyzję, bo przecież jestem już ostatniej klasie gimnazjum, jednak nie potrafię wybrać – czy skupić się na informatyce, czy też wybrać jakiś inny kierunek – wyznał nam Paweł.
On także pieniądze ze stypendium przeznacza głównie na książki.
- Kupiłem podręczniki, które są dość drogie. Myślałem, by kupić sobie jakiś instrument muzyczny, bo uczę się w szkole muzycznej gdy na instrumentach dętych. Rodzice jednak radzą mi, bym kupił laptopa. Pomyślę, co zrobić – mówi Paweł.
Wychowywanie inżynierów
Kryteria, jakie wyznacza komisja stypendialna, wpisują się w ogólną ideę edukacyjną – zachęcania młodych ludzi do studiów politechnicznych. W ostatnich latach bowiem kierunki inżynierskie nie cieszą się tak dużym powodzeniem, jak kiedyś. Stypendium przeznaczone jest dla osób, którym sytuacja materialna nie pozwala na rozwijanie zainteresowań w takim stopniu, w jakim byłoby to niezbędne. Chodzi głównie o specjalistyczne książki i inne rzeczy czy zajęcia potrzebne do nauki. Wśród kryteriów przyznawania pieniędzy znajdują się dochody rodziny, a także odpowiednia średnia ocen, szczególną uwagę zwraca się na oceny z przedmiotów ścisłych. Uczeń otrzymuje 300 zł miesięcznie, ale przez 12 miesięcy, czyli także w okresie wakacji. Wiele innych stypendiów, także socjalnych, uwzględnia jedynie 10 miesięcy nauki. Stypendysta musi wydać pieniądze zgodnie z przeznaczenie, czyli na szeroko rozumiane pomoce naukowe, co potwierdza rachunkami za zakupione towary.
Reklama
Nasza klasa na "5" i "6": Stypendium dla umysłów ścisłych
KWIDZYN. Gimnazjum nr 2 słynie z wielu uzdolnionych uczniów, którzy zdobywają laury w konkursach przedmiotowych. To niewątpliwa zasługa specjalnego programu pracy ze zdolnymi uczniami, jakie realizowany jest w szkole. Wyróżniający się uczniowie mają też szansę na zdobycie stypendium.
- 03.12.2009 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 04:03)
Napisz komentarz
Komentarze