Drugie miejsce zajęła Paulina Reda, a trzecie Paweł Tomasik i Katarzyna Ryszkowska. Dziesięciu osobom przyznano wyróżnienia. Zwycięzcy mogą być z siebie dumni, bo ich prace wybrano spośród 85, które napisano podczas konkursu. To już siódma edycja Szalonego Literata, którego ideą jest umożliwienie młodym ludziom napisania tego, czego nie mają okazji wyrazić na lekcjach w szkole. Tematy są więc zagadkowe, dość abstrakcyjne, pozwalające w zupełnie dowolnej formie przekazać myśli i wyobrażenia. Ortografia i interpunkcja jest najmniej istotnym elementem przy ocenie pracy. Szalone tematy wymyślają dorośli, członkowie jury, którzy dla uczestników są anonimowi, nie pojawiają się na żadnym etapie trwania konkursu, ani podczas pisania, ani przy ogłoszeniu wyników. Także jurorzy (są to nauczyciele kwidzyńskich szkół średnich) nie wiedzą, czyją pracę czytają, są one bowiem opatrzone godłem.
- Prace były tak dobre, że chcieliśmy przyznać więcej wyróżnień niż dziesięć, bo każdy z jurorów miał swoich faworytów, walczyliśmy o nich zaciekle, uznaliśmy jednak, że należy dbać o prestiż konkursu u ograniczyć liczbę nagrodzonych do trzech pierwszych miejsc i dziesięciu wyróżnień – wyjaśnia Jerzy Majda, współorganizator Szalonego Literata. – Dlatego wszyscy wyróżnieni mogą być pewni, że ich prace były naprawdę świetne i szalone.
Wiele osób brało udział w konkursie już po raz kolejny, ubiegłoroczny zwycięzca, Dawid Guze z Sadlinek, w tym roku otrzymał wyróżnienie (zwycięzcą został jako pierwszoklasista, co jest ogromnym sukcesem). W kilkuletniej historii konkursu zdarzało się wielokrotnie, że osoby, które za pierwszym razem nie dostały nawet wyróżnienia, w następnym roku zajmowały premiowane miejsca. Tym razem wyróżnieni otrzymali podwójne zaproszenia do kina na wybrany film, a laureaci trzech pierwszych miejsc talony na zakupy w EMPiK-u. Jednak wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że w takim konkursie warto brać udział niezależnie od nagród.
- Tematy są trudne, ale właśnie dlatego są fajne, dają swobodę, pozwalają swobodnie pisać wszystko, co podpowiada fantazja i natchnienie – mówią gimnazjaliści.
Tegoroczna zwyciężczyni, Marta Woźniak, zachwyciła jurorów, którzy jednogłośnie i bez żadnych wątpliwości uznali, że jej praca jest najciekawsza, choć, jak przyznał Jerzy Majda, wszyscy próbowali odgadnąć, co autorka miała na myśli.
- Każdy z jurorów czytając prace konkursowe o każdej pisze kilka zdań komentarza. Przy tekście Marty wszyscy zapisywali pytanie – o co w tym chodzi? – przyznaje J. Majda. – Oczywiście te wątpliwości wyrażaliśmy w pozytywnym sensie.
W jury, oprócz Jerzego Majdy i nauczycieli kwidzyńskich szkół średnich, zasiadała też Krystyna Kopisto, dyrektor Biblioteki Miejsko – Powiatowej, która jest organizatorem konkursu.
- Praca Marty ma przepiękny styl, jest dojrzała i bardzo oryginalna – powiedziała K. Kopisto.
Sama Marta zapytana podczas uroczystości ogłoszenia wyników o to „co miała na myśli” pisząc na ten temat, odpowiedziała:
- Chciałam napisać tak, by każdy czytający mógł samodzielnie odczytać zawarty w tym sens i zinterpretować tekst na swój sposób – stwierdziła skromnie Marta, która mimo że zmodyfikowała nieco tytuł pracy (organizatorzy podali „Oko nr 9”, a Marta napisała na temat „Oto nr 9”), została „rozgrzeszona” i doceniona za talent i „szaloną” wyobraźnię. W najbliższym wydaniu „Kuriera” opublikujemy jej nagrodzoną pracę.
Szalone tematy
W tym roku uczestnicy konkursu mogli wybierać spośród następujących tematów:
1.Stare marzenia tanio sprzedam.
2.Za 20 lat temu.
3.0,17 i jeszcze trochę.
4.Wszystko przez tę automunicytopianizację.
5.Oko nr 9.
I temat dodatkowy (awaryjny): Jak rzułf z grzegrzułkom.
Więcej w „Kurierze Kwidzyńskim”, ukazującym się wraz z "Dziennikiem Pomorza" na terenie pow. kwidzyńskiego
Reklama
Najlepsza szalona literatka, czyli co Marta miała na myśli?
POMORZE/KWIDZYN. Trzecioklasistka Marta Woźniak wygrała konkurs dla gimnazjalistów Szalony Literat. Spośród pięciu bardzo oryginalnych tematów wybrała „Oko nr 9”, który na użytek własnej wyobraźni przerobiła na „Oto nr 9”. Jej praca tak zachwyciła jurorów, że przymknęli oko na tę innowację.
- 17.01.2010 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 23:10)
Napisz komentarz
Komentarze