- Przed wybraniem się w podróż samochodem należy go odpowiednio przygotować. Trzeba sprawdzić stan akumulatora, oświetlenia pojazdu, ilość i stan płynów eksploatacyjnych oraz wycieraczek – radzi kpt. Jan Chodkiewicz z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kwidzynie. - Niezbędna jest skrobaczka do zamarzniętych szyb oraz narzędzie do usuwania śniegu.
Zimą zbiornik paliwa powinien być napełniony przynajmniej do połowy. Długie podróże powinny być starannie zaplanowane. Należy słuchać komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych i jeśli to możliwe, podróżować w ciągu dnia w towarzystwie przynajmniej jednej osoby. W czasie burzy śniegowej lepiej korzystać z komunikacji publicznej. Na czas dłuższej podróży należy przygotować wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz termos z ciepłym napojem. Nie zapomnijmy naładować baterii w telefonie komórkowym
Miejmy nadzieję, że tak skrajne warunki pogodowe nie zaskoczą nas w drodze, ale według strażaków dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność. Jeśli zdarzy się, że pojazd utknie w drodze, należy w nim pozostać. Nie szukajmy sami pomocy, chyba że znajduje się w zasięgu naszego wzroku. Strażacy radzą, aby na antenie lub dachu pojazdu umocować jaskrawą część ubrania (najlepiej koloru czerwonego) tak, aby widoczna była dla ratowników.
– Należy użyć wszelkich dostępnych środków, aby uszczelnić samochód. Silnik należy uruchamiać co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika należy włączyć ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu. Rura wydechowa powinna być wolna od śniegu. Dla lepszej wentylacji można lekko uchylić okna – twierdzi kpt. Jan Chodukiewicz.
Należy zwracać uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.
– Trzeba wykonywać lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Starajmy się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę. Dla utrzymania ciepła osoby powinny zgromadzić się koło siebie i unikać zbędnego lub nadmiernego wysiłku - mówi kpt. Jan Chodukiewicz.
Nie tylko w podróży śnieżyce mogą być niebezpieczne. Zagrożeniem mogą być też zwały śniegu spadające z dachów oraz sople zwisające z budynków. Warto zatem w zimowe dni zachować szczególną ostrożność.
Warto mieć w samochodzie
Migające światło przenośne z zapasowymi bateriami, apteczkę pierwszej pomocy oraz niezbędne leki, śpiwór lub koc, torby plastikowe (do celów sanitarnych), zapałki, małą łopatkę (saperkę), podręczne narzędzia takie jak szczypce uniwersalne, klucz nastawny, śrubokręt itp., przewody do rozruchu silnika, łańcuchy lub siatki do opon, jaskrawo kolorową tkaninę do użycia jako flagi sygnalizacyjnej.
Objawy wychłodzenia
Wychłodzenie jest stanem organizmu, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Mogą wówczas wystąpić takie objawy, jak zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy i senność.
Typowymi objawami odmrożenia są zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców rąk i nóg, nosa lub małżowin usznych. Należy rozpocząć powolne ogrzewanie osoby i poszukać natychmiastowej pomocy medycznej. Ogrzewanie powinno zostać rozpoczęte od torsu. Należy zdjąć przemarznięte ubranie, ułożyć osobę na suchej tkaninie i okryć całe ciało kocem, folią aluminiową. Można ogrzewać własnym ciałem. Nogi lub ręce należy zanurzyć w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała należy nakładać ciepłe, ale nie gorące kompresy. Osobie, która doznała odmrożeń lub wyziębienia organizmu nie należy podawać alkoholu, szczególnie wówczas, gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia, a także kawy i leków.
Reklama
Jak radzić sobie z mrozem
POMORZE/KWIDZYN. Tegoroczna zima wszystkim daje się we znaki. Zapowiadane są kolejne fale mrozów i opadów śniegu. Strażacy radzą, jak przygotować się na taką sytuację.
- 01.02.2010 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 23:10)
Napisz komentarz
Komentarze