- Zgodnie z potrzebami rynku pracy chcemy przekierować zainteresowania młodzieży na przedmioty matematyczno-przyrodnicze techniczne. Nowy program daje możliwość ubiegania się o stypendia uczniom zasadniczych szkół zawodowych i techników za dobrze zdany egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, czego nie przewidywał poprzedni dokument. Co prawda zakłada on podniesienie kryteriów, ale daje też możliwość uzyskania wyższego stypendium. Zaproponowaliśmy trzy kategorie, w których jego wysokość wynosi od 1000 do 3000 zł – wyjaśnia Danuta Woronowicz.
Według samorządu celem nowego programu jest promowanie uczniów wybitnie uzdolnionych, motywowanie ich do reprezentowania powiatu w olimpiadach, turniejach i konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, co wiąże się także z promocją powiatu. Program ma też promować również wybitnie uzdolnionych uczniów szkół zawodowych i przyczynić się do osiągania przez nich coraz lepszych wyników. Stypendium starosty będzie przyznawane za wybitne wyniki i osiągnięcia w nauce, za osiągnięcia w nauce i bardzo dobry wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz dla najlepszych absolwentów zespołu szkół. W przypadku absolwentów technikum i technikum uzupełniającego absolwent może ubiegać się o stypendium tylko w jednej kategorii.
Liczba stypendiów i ich wysokość będzie uzależniona od tego, ile pieniędzy co roku znajdzie się w budżecie powiatu na ten cel. Rada jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem nowego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów.
Dla kogo pieniądze
Uczeń może otrzymać od 1000 do 3000 zł. Stypendium za wybitne wyniki i osiągnięcia w nauce może otrzymać uczeń liceum ogólnokształcącego, technikum, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego, technikum uzupełniającego, zasadniczej szkoły zawodowej (z wyłączeniem uczniów ostatnich klas szkoły danego typu), który uzyskał w wyniku klasyfikacji rocznej średnią ocen co najmniej 5,00 z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, a ponadto spełnia co najmniej jedno z następujących kryteriów: uzyskał w wyniku klasyfikacji rocznej średnią ocen co najmniej 4,50 z matematyki oraz dwóch innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych (fizyka i astronomia, chemia, biologia, technologia informacyjna, informatyka, geografia, geografia z ochroną i kształtowaniem środowiska) lub uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej, turnieju lub olimpiady tematycznej związanej z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej o zasięgu ogólnopolskim na szczeblu wojewódzkim lub ogólnopolskim.
Reklama
Zachęcanie uczniów do nauk ścisłych – są stypendia
KWIDZYN. Od teraz także uczniowie zasadniczych szkół zawodowych i techników mogą starać się o stypendium. Taką możliwość daje nowy program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów, który zatwierdziła już rada powiatu kwidzyńskiego. Ma to spowodować większe zainteresowane przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi.
- 01.03.2010 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 07:35)
Napisz komentarz
Komentarze