Pierwszy konkurs teoretyczny odbył się rok temu i związany był z obchodami 65-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Kwidzynie.
-Konkurs teoretyczny odbywa się w naszej szkole już od 8 lat – mówi Małgorzata Sulot, współorganizatorka konkursu. – Mając więc pewne doświadczenie w tym aspekcie postanowiliśmy rozszerzyć jego formułę zapraszając do udziału także inne szkoły.
Uczniowie wypełniali test
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VI cyklu sześcioletniego i klas III-IV cyklu czteroletniego). W pierwszej edycji międzyszkolnego konkursu teoretycznego wzięły udział 4 szkoły, a w tym roku było to już 5 placówek. Na 10 uczestników, trzech reprezentowało również PSM w Kwidzynie. Konkursowicze wypełniali test obejmujący dwa przedmioty: audycje muzyczne i zasady muzyki.
-Pytania audycyjne to zadania słuchowe, w których dzieci najpierw słuchały przykładów muzycznych, a następnie odpowiadały na pytania dotyczące obsady wykonawczej, instrumentów oraz budowy, formy i faktury utworu – mówi współorganizatorka konkursu. – Drugą część konkursu stanowiło natomiast rozwiązywanie zadań, a uczniowie sprawdzani byli ze znajomości gam, tonalności oraz zasad muzyki.
Przyznano dwie pierwsze nagrody
Pomysłodawcą międzyszkolnego konkursu i fundatorem nagród jest Wojciech Zieliński, absolwent kwidzyńskiej szkoły muzycznej. Jak podkreślają organizatorzy zmagania tego rodzaju miały być szansą dla tych osób, które tak często nie wyjeżdżają na konkursy instrumentalne, ale są świetni w zajęciach dodatkowych. Podczas kwidzyńskiego konkursu mają okazję sprawdzić swoją wiedzę w konfrontacji z uczniami innych szkół.
Decyzją jurorów pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie przypadło ex aequo dwóm uczniom. Nagrody otrzymali: Mateusz Jocz ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu i Wojciech Drozd z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Chojnicach. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Żwirowskiemu, a trzecią lokatę uzyskał Tomasz Pietrowski (obaj ze szkoły w Gdańsku-Wrzeszczu). Pozostali uczestnicy nagrodzeni zostali natomiast wyróżnieniami I i II stopnia. Nagrody wszystkim uczestnikom konkursu wręczał natomiast jego pomysłodawca: Wojciech Zieliński.
Chcemy, aby konkurs się rozwijał
-Czołowa czwórka miała zdecydowaną przewagę punktową nad pozostałymi uczestnikami – mówi M. Sulot. – Dlatego podium jest w tym wypadku w pełni zasłużone. Pozostali jednak również sprawdzili się w tym teście, dlatego jury postanowiło przyznać im stosowne wyróżnienia.
Po wręczeniu wszystkich nagród i wyróżnień organizatorzy zachęcali uczniów i nauczycieli do szerszego rozreklamowania kwidzyńskiego konkursu.
-Bardzo zależy nam na tym, aby ten konkurs się rozwijał – podkreśla współorganizatorka konkursu. – Jesteśmy również przygotowani na przyjęcie dużo większej liczby uczestników niż obecnie. Tak więc zapraszamy do Kwidzyna.
Napisz komentarz
Komentarze