Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, pasażerów oraz pieszych. Za niektóre wykroczenia policja będzie karać kierowców bardziej surowo.
Więcej punktów
- Nowe uregulowania dotyczą wykroczeń, które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego oraz tych wykroczeń, które występują najczęściej – mówi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie podinsp. Krzysztof Bielski. – Za parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych, po zmianach jest kara 500 zł mandatu oraz 5 punktów karnych (czego w„starym” taryfikatorze nie było). 10 zamiast 8 punktów można otrzymać za nie ustąpienie pierwszeństwa osobie niepełnosprawnej na pasach, a 6 (zamiast 3) – za wożenie dziecka autem bez fotelika. Nowy taryfikator zaostrza kary dla kierowców m. in. za rozmowę w trakcie jazdy przez komórkę i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach.
Egzamin dla „wypunktowanych”
W systemie punktów karnych określonym wykroczeniom przypisano od 1 do 10 punktów, ustalono roczny limit punktów: 20 - dla młodego kierowcy w okresie jednego roku od uzyskania pierwszego prawa jazdy i 24 punktów dla kierowców pozostałych. Przekroczenie limitu punktów przez kierowcę młodego powoduje administracyjną decyzję o cofnięciu prawa jazdy. Możliwość jego uzyskania istnieje jedynie po przejściu pełnego cyklu nauki, tj. szkolenia podstawowego i egzaminu państwowego, czyli tak, jakby nigdy tego uprawnienia nie posiadał.
W przypadku pozostałych kierowców przekroczenie limitu powoduje konieczność zdawania aż do pozytywnego wyniku egzaminu państwowego, odrębnego dla każdej z posiadanych kategorii prawa jazdy oraz uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.
Odpłatna redukcja
System punktowy pozwala kierowcom zagrożonym przekroczeniem limitu punktów (24 pkt.) na zmniejszenie tego zagrożenia, jeżeli poddadzą się dodatkowemu, odpłatnemu, jednodniowemu przeszkoleniu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Szkolenie prowadzone jest przez psychologa i policjanta, bez dodatkowych sprawdzianów i zaliczających testów. Pozwala ono na zredukowanie zgromadzonych przez kierowcę punktów o 6, a zainteresowani mogą mu się poddawać nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Możliwość ta nie obejmuje kierowcy posiadającego prawo jazdy krócej niż rok.
- Okresem rozliczeniowym jest rok liczony od dnia, w którym nastąpiło pierwsze naruszenie - tłumaczy podinsp K. Bielski. - Po upływie roku zgromadzone punkty usuwa się z ewidencji. Jeżeli jednak przed upływem roku kierowca dopuścił się naruszeń, za które przypisana liczba punktów przekroczyłaby 24, a w przypadku młodego kierowcy – 20, zgromadzonych punktów nie usuwa się.
Anna Maria Janowska
apla
Nowy taryfikator – punkty karne za wykroczenia
(w nawiasach dotychczasowa punktacja)
● parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 5 pkt. - po zmianie (aktualnie 0 pkt.
● rozmowa przez telefon komórkowy - 5 pkt. (0 pkt.)
● przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 5 pkt. (0 pkt. )
● zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych - 3 pkt. (0 pkt.)
● zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym - 3 pkt. (0 pkt. )
● wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym - 3 pkt. (0 pkt.)
● przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) - 4 pkt. (1 pkt.)
● nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - 6 pkt. (3 pkt.)
● nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania - 5 pkt. (3 pkt.)
● utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów) - 2 pkt. (0 pkt.)
● wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie - 2 pkt. (0 pkt.)
● wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - 2 pkt. (0 pkt.)
● wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi - 10 pkt. (8 pkt.)
● wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi - 10 pkt. (8 pkt.)
● cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie - 10 pkt. (8 pkt.)
● przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną, za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 pkt. - 1-10 pkt. (po zmianie) - 1 pkt. (aktualnie)
● przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów - 2 pkt. (1 pkt.)
● przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów - 2 pkt.(1 pkt.)
● ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach - 2 pkt. (1 pkt.)
● niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej - 6 pkt. (5 pkt.)
● niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP - 2 pkt. (1 pkt.)
Napisz komentarz
Komentarze