Obowiązujące przepisy zalecają, by jak najszybciej pozbyć się niebezpiecznych wyrobów zawierających azbest. Problem w tym, że trzeba to zrobić na własny koszt. To jeden z problemów, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Niektórzy tłumaczą, że problemem jest bieda, i że ludzi zwyczajnie nie stać na nowe dachy w miejsce starych, zawierających azbest.
Tymczasem na usunięcie materiałów czy wyrobów zawierających azbest, czyli np. eternitu, można dostać dotację pokrywającą nawet 100 proc. kosztów. Takich subwencji udzielają niektóre urzędy gminne, starostwa powiatowe oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Można też wystąpić o dotację unijną na ten cel. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dostępny jest dla wszystkich, którzy mają dom na wsi pokryty eternitem. Finansowane są z niego działania związane obiektów na ternach wiejskich. Źródłem dofinansowania budowy lub modernizacji składowisk odpadów azbestowych oraz modernizacja i wyposażenie obiektów związanych z ochroną zdrowia jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, którym zarządza Ministerstwo Środowiska. Natomiast gminy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą szukać pieniędzy w regionalnych programach operacyjnych. Oferują one środki na rewitalizację obszarów miejskich związanych z usuwaniem azbestu poprzez renowację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz renowację lub adaptację socjalnych budynków mieszkalnych, będących własnością władz publicznych. O szczegóły warto więc zapytać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
Fundusz wspiera
W ubiegłym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowy z samorządami, których wnioski zostały zakwalifikowane do dofinansowania w ramach konkursu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego”. Po środki zgłosiło się 50 jednostek samorządu terytorialnego województwa pomorskiego. Drugi etap dotyczyć będzie zadań przewidzianych do wykonania w 2011 r. Koszt realizacji wszystkich inwestycji to około 9 mln zł. Środki finansowe na realizację zadań konkursowych pochodzą z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu priorytetowego „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne – część III: usuwanie wyrobów zawierających azbest”.
Reklama
Zapukaj do samorządu po pieniądze
FINANSE. Jeśli planujesz wymianę eternitowego pokrycia dachowego, sprawdź w urzędzie gminy lub starostwie, czy możesz skorzystać z dofinansowania.
- 26.07.2012 13:10 (aktualizacja 16.08.2023 15:42)
Napisz komentarz
Komentarze