Produkcja i handel wyrobami zawierającymi azbest są w naszym kraju zakazane. Jednak ich użytkowanie dopuszcza się w Polsce do 2032 r. Producenci płyt azbestowo-cementowych, stosowanych przede wszystkim w budownictwie, określali czas użytkowania swoich wyrobów na 30 lat. Wynikało to z kilkudziesięcioletnich doświadczeń, mówiły o tym, że prawidłowo położone i zamontowane płyty, pomalowane farbą akrylową oraz konserwowane co pięć, siedem lat. Przy założonym okresie usuwania do 2032 r., wiele z tych wyrobów przekroczy wszelkie normy i granice bezpiecznego użytkowania. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenia kolejności usuwania wyrobów zawierających azbest. Obecnie wszyscy, między innymi właściciele i zarządcy budynków, mają obowiązek inwentaryzacji i kontroli stanu wyrobów zawierających azbest oraz wykonania oceny możliwości ich dalszego bezpiecznego użytkowania. Natomiast samorządy gmin i powiatów zostały zobowiązane rozporządzeniem ministra gospodarki do sporządzenia inwentaryzacji budynków zawierających materiały azbestopochodne wraz z oceną ich stanu technicznego, a tym samym oceną szacunkową czasu, w którym muszą zostać usunięte. Sprawozdania z tych inwentaryzacji muszą być co roku składane w województwach. W przypadku ujawnienia widocznych uszkodzeń powierzchni wyrobów zawierających azbest, zarządca lub użytkownik powinien taki wyrób usunąć w pierwszej kolejności.
Azbest staje się on niebezpieczny dla otoczenia i dla zdrowia ludzi wówczas, gdy jego włókienka znajdują się w powietrzu. Odpowiednio zabezpieczony, uniemożliwia uwalnianie włókien i właściwie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Dlatego eksperci uspokajają – wyroby zawierające azbest znajdujące się w budynkach, jeśli są w dobrym stanie technicznym, nie stanowią samoczynnego zagrożenia dla jego mieszkańców i nie trzeba ich natychmiast usuwać. To samo dotyczy sieci wodociągowych. Rury zawierające w swoim składzie azbest nie są szkodliwe dla otoczenia do momentu, kiedy nie zostaną uszkodzone, ponieważ procentowe stężenie rakotwórczego minerału nie jest w nich wystarczająco wysokie.
Jednak jeśli elementy wykonane z azbestu znajdują się wewnątrz obiektów, zwłaszcza tych, które są użytkowane bez przerwy, choćby domy, w których zastosowano izolacje azbestowe, należy je bezwzględnie wymienić.
Azbestu nie można wymienić tak po prostu. Na własną rękę zgarnąć z dachu pokrycie, zapakować i wyrzucić do śmietnika na podwórku. Trzeba to zrobić zgodnie z prawem budowlanym. Zatajenie informacji o remoncie, którego elementem są wyroby zawierające azbest powoduje odpowiedzialność prawną. Do usuwania np. eternitu powinno się wynająć specjalistyczną firmę, która zagwarantuje zabezpieczenia przed emisją niebezpiecznych azbestowych włókienek w czasie wykonywania prac. Zwykle lista firm zajmujących się tego typu robotami znajduje się w urzędzie gminy lub starostwie. Ich usługi nie są bardzo drogie. Istotne jest również to, by demontowane w odpowiedni sposób wyroby azbestowe trafiły na specjalne składowisko.
Anna Szade
Wyrobów azbestowych nie można usuwać samodzielnie, trzeba wynająć do remontu przeszkolonych pracowników.
Nie używaj młotka
Na co dzień można zaobserwować różne zachowania, wynikające przede wszystkim z braku świadomości. W małych miejscowościach zdarza się, że dzieci bawią się eternitem z pokruszonego dachu. Albo ktoś zdejmuje takie pokrycie, rozbija go młotkiem i rozsypuje je na drogę, po której jeżdżą samochody. W tumanach kurzu są też włókna azbestowe, które wdychają przejeżdżający. Strach pomyśleć, ale może się to skończyć tragicznie, bo skutki będą odczuwalne za 10, 20 czy 30 lat.
Reklama
Azbest musi zniknąć
Ze względu na zagrożenia, jakie wywołują, wyroby azbestowe są nazywane bombą z opóźnionym zapłonem. W Polsce wszystkie mają być usunięte w ciągu najbliższych 21 lat.
- 30.06.2012 06:15 (aktualizacja 06.08.2023 12:00)
Napisz komentarz
Komentarze