Przydrożne rowy, podmiejskie łąki i lasy odwiedzane są przez wielkich śmieciarzy, którzy pozornie mogą uchodzić za porządnych – w końcu w swoim otoczeniu mają wszystko wyczyszczone na błysk. Ale chcą przy okazji zaoszczędzić parę groszy na wywiezieniu śmieci w odpowiednie miejsce, czyli na składowisko. Zdaniem urzędników i leśników, wyrzucane jest wszystko, co już nie przydaje się w domu czy w gospodarstwie. Począwszy od sprzętu komputerowego czy AGD przez rozmaite kable, kartony, odkute ze ścian kafelki, pokruszone cegły, eternit po całkiem drobne codzienne odpadki.
Słowa potępienia nie wystarczą. Na tych, co podrzucają śmieci gdzie popadnie nakładane są wysokie kary. Z mandatem muszą się liczyć nie tylko ci, którzy zostaną przez służby porządkowe złapani na gorącym uczynku. Dociekliwi stróże prawa potrafią zidentyfikować śmieciarza po odpadach – bywają w nich rachunki albo charakterystyczne przedmioty, które mogą ich doprowadzić do sprawcy.
Taki widok podczas wiosennego spaceru to raczej nic przyjemnego.
Źródło: eko.uj.edu.pl
Pomyśl zanim podrzucisz
Masz w domu stary telewizor? Zużyły się baterie w pilocie i przepaliła świetlówka? Nie wyrzucaj ich do kontenera na podwórku.
Elektrośmieci, czyli cały sprzęt elektryczny i elektroniczny, z którego już nie korzystamy, możemy wymienić w sklepie na nowy. Czyli kupując np. nową pralkę czy lodówkę, starą musi przyjąć od nas sprzedawca.
W większości miast i miasteczek są też specjalne punkty, w których możemy oddać nieużywany już monitor komputerowy, suszarkę, lokówkę, telewizor czy stary odkurzacz. Adresy są zwykle dostępne w firmach komunalnych lub urzędach. Takie niepotrzebne elektrośmieci od mieszkańców są przyjmowane nieodpłatnie. Wszystko po to, by pierwiastki z całej tablicy Mendelejewa, które zawierają zużyte urządzenia, nie trafiły w krzaki. Najpierw zatruć mogą środowisko, a w końcu poczujemy to na własnej skórze, bo niebezpieczne związki mogą przedostać się do wód gruntowych i może zatruć nas.
To samo dotyczy wyczerpanych baterii i akumulatorków. Te trzeba oddawać do punktu zbiórki lub wrzucać do specjalnych pojemników, które znajdują się w szkołach, sklepach i urzędach. Niepozorne bateryjki kryją w sobie zagrożenia, bo zawierają metale ciężkie, m.in. ołów, kadm, rtęć i lit. A te mogą się bez żadnej kontroli przedostawać do środowiska, jeśli zostaną wyrzucone byle gdzie.
Reklama
Porządni też śmiecą
Robisz remont czy gruntowne porządki? Pamiętaj, by wszelkie odpady budowlane i śmieci z szaf, komórek i garaży nie trafiły w krzaki.
- 07.07.2012 13:28 (aktualizacja 16.08.2023 15:42)
Napisz komentarz
Komentarze