Oczyszczanie ścieków to proces polegający na usuwaniu substancji szkodliwych (zanieczyszczeń), mające na celu jak największe zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko, a więc wody powierzchniowe i glebę. Maksymalne oczyszczenie jest niemożliwe, jednak można oczyścić ściek w ponad 90 proc.
W całym procesie, któremu poddawane są nieczystości z naszych domów, stosowane są trzy metody oczyszczania. Pierwsza, mechaniczna, polega na stosowaniu krat i sit, które filtrują ścieki. To pierwszy stopień, w których usuwane są wszelkie ciała stałe, bo grube sita i kraty zatrzymują większe śmieci znajdujące się w ściekach. To najróżniejsze substancje, m.in. zawiesiny organiczne lub nieorganiczne zawierające piasek, popiół, żużel, czy rudę. Tego typu zawiesiny oddzielane są w odkrytych typach zbiorników (tzw. osadnikach). Polega to na tym, że ciężar takich zawiesin nieorganicznych jest większy niż wody i osiadają one same na dnie.
Druga metoda, chemiczna, to zobojętnianie wpływających do oczyszczalni substancji przy użyciu środków chemicznych. Trzecia, biologiczna, polegająca na stosowaniu zespołu bakterii i pierwotniaków, które – rozmnażając się w odpowiednich warunkach, rozkładają wszystkie substancje organiczne na m.in. tlenek węgla, wodę, azotany. . W czasie biologicznego procesu oczyszczania ścieków 45-80 proc. substancji szkodliwych ulega rozkładowi.
Powstające podczas oczyszczania ścieków osady zostają poddane kolejnym przeróbkom. Ich celem jest odwodnienie, ograniczenie ilości organizmów chorobotwórczych, a także stabilizacji, które zapobiega gniciu.
Reklama
Co się dzieje z naszymi ściekami?
TO CIEKAWE. Rzadko zastanawiamy się nad tym, co dzieje się ze ściekami, które wpływają do rur kanalizacyjnych. Tymczasem w oczyszczalni ścieków wiele się dzieje.
- 15.05.2012 14:23 (aktualizacja 17.08.2023 04:03)
Napisz komentarz
Komentarze