- Impreza służy integracji gdańszczan żyjących w naszym mieście, ale też przypomnieć gdańszczanom mieszkającym w różnych zakątkach świata o ich macierzy - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Udział zapowiedzieli już m.in. gdańszczanie z Nowej Zelandii, USA, Kanady, Grenlandii i niemal całej Europy. Wśród tych ostatnich znajdzie się m.in. spora grupa Żydów oraz Niemców.
- Ta celebra ma służyć pozytywnemu tworzeniu lokalnego patriotyzmu. Marzy mi się, że wielu uczestników zjazdu zostanie takimi honorowymi ambasadorami Gdańska na świecie - powiedział Adamowicz.
III Światowy Zjazd Gdańszczan rozpoczął się w piątek 21 maja i potrwa do niedzieli 23 maja. W programie jest około 100 różnych imprez. Jego symbolicznym otwarciem jest parada, która w piątek przejdzie ulicami historycznego centrum miasta, a będzie upamiętniać nadanie (w połowie XV wieku) Gdańskowi przez Kazimierza Jagiellończyka szczególnych przywilejów, które przyczyniły się do rozkwitu miasta w tamtym czasie.
W piątek, tuż po paradzie, w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska odbędzie się wernisaż wystawy zabytkowych sreber z kolekcji Jurgena Gromka - byłego mieszkańca Gdańska, który zdecydował się podarować miastu swoją kolekcję. Z kolei w sobotę w Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa poświęcona gdańskim Żydom.
W każdym dniu zjazdu zaplanowano też m.in. koncerty przygotowane przez Polską Filharmonię Bałtycką i Państwową Operę Bałtycką, a także występy Urszuli Dudziak, Ewy Bem, Zbigniewa Wodeckiego i młodych gdańskich zespołów. Przewidziano też koncert, w którym zaprezentowane zostaną możliwości przewoźnego carillonu (instrument zagra wspólnie z Orkiestrą Morskiego Oddziału Straży Granicznej).
W ramach zjazdu zaplanowano też spotkania i debaty poświęcone literaturze związanej z Gdańskiem oraz promocje dwóch niedawno wydanych książek poświęconych miastu. Chętni będą też mogli wziąć udział w spacerach po mieście: profesjonalni przewodnicy zaproponują różne trasy tematyczne, m.in. śladami Jana Heweliusza, Daniela Chodowieckiego, Guentera Grassa, Lecha Wałęsy itp.
Swoje podwoje przed uczestnikami zjazdu otworzy Archiwum Państwowe. Ze wskazówek i pomocy pracowników tej instytucji będą mogły skorzystać osoby poszukujące swoich przodków, chcące poznać historię własnej rodziny lub stworzyć swoje drzewo genealogiczne.
Przez cały czas trwania zjazdu na Targu Węglowym można spróbować wyrobów gastronomicznych inspirowanych lokalnymi przepisami. W różnych punktach miasta - zwłaszcza w parkach i na skwerach, ale też w bibliotekach i sklepach - odbywają się konkursy, pokazy i pikniki.
W programie zjazdu są także imprezy sportowe, m.in. V Rodzinny Bieg Gdańszczan, gdańska inauguracja sezonu żeglarskiego oraz -na stadionie Lechii - mecz piłki nożnej, w którym wezmą udział byli reprezentanci Polski oraz Niemiec.
Jak poinformował prezydent Gdańska, udział zapowiedział premier Donald Tusk. (Interia.pl)
Reklama
Światowy Zjazd Gdańszczan
GDAŃSK. Rozpoczyna się w Gdańsku wielka feta - wystawy, koncerty, parady, spotkania literackie i imprezy sportowe. Dzisiaj pierwszy dzień Światowego Zjazdu Gdańszczan, przybyło ok. 1500 gości z całego świata. W programie wiele ciekawych imprez - do 23 maja.
- 21.05.2010 00:00 (aktualizacja 19.08.2023 01:42)
Napisz komentarz
Komentarze