W trakcie uroczystości otwarcia Jarmarku św. Dominika zorganizowano m.in. wielobarwną paradę z udziałem aktorów przebranych za historyczne i mityczne postaci. W orszaku przez ulicę Długą i Długi Targ szli m.in. Złoty Hermes, Kogut - symbol jarmarku, a także bębniarze i trębacze.
Punktem kulminacyjnym ceremonii inauguracji jarmarku był koncert na olbrzymim bębnie (10 m średnicy membrany i 1,5 m wysokości) na scenie przed Zieloną Bramą, połączony z rytmicznym odliczaniem 750 uderzeń. W finale prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przeor miejscowych dominikanów o. Michał Nitka uruchomili klepsydrę czasu odmierzającą następne 750 lat jarmarku.
Kupcy będą handlować na ponad 1000 stoiskach. Prawie 80 proc. z nich przeznaczono dla rzemieślników, artystów i kolekcjonerów. Jak co roku, szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się targ staroci. Sprzedawcy przyjechali do Gdańska z całej Polski, ale także z Austrii, Czech, Niemiec, Litwy i Węgier. Handel odbywa się w centrum zabytkowego Gdańska na 30 ulicach o powierzchni 42 tys. m kw.
W trakcie trwającego 23 dni jarmarku (do 22 sierpnia) przewidziano wiele imprez kulturalnych. Będą m.in. koncerty, pokazy filmów, spektakle teatralne, średniowieczny targ, prezentacje mody oraz Dni Kultury Niemieckiej. Tradycyjnie już odbędą się święto chleba i chrzest drukarza. Codziennie na przedprożu Ratusza Głównego Miasta trębacz w historycznym kostiumie odgrywał będzie hejnał jarmarku.
W niedzielę odbędzie się odpust św. Dominika. Zakonnicy przypłyną do Gdańska Motławą na galeonie. Następnie ulicami Głównego Miasta przejdzie uroczysta procesja do Bazyliki św. Mikołaja, gdzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawi mszę św.
Na czas jarmarku Gdańsk wzbogacił się o 14 bramę. Wykuta przez Adama Stachowicza kompozycja rzeźbiarska stanęła na Długim Targu. Zainstalowane w niej urządzenie będzie liczyło jarmarkowych gości. Co tysięczna osoba przechodząca przez bramę zostanie uhonorowana fanfarami. Podczas pokazów kowalstwa artystycznego 31 przedstawicieli tego fachu przez trzy tygodnie będzie kuło pomnik koguta - symbol Jarmarku św. Dominika.
Zwieńczeniem obchodów 750-lecia Jarmarku św. Dominika będzie 22 sierpnia uroczystość odsłonięcia pomnika księcia Świętopełka II Wielkiego (1195-1266), który nadał Gdańskowi prawa miejskie i sprowadził do miasta zakon dominikanów.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy.
Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. W ubiegłym roku Jarmark św. Dominika odwiedziło prawie osiem milionów osób. (Interia.pl)
Reklama
Jarmark Dominikański - dwa tygodnie dla turystów i biznesu
GDAŃSK. 750. Wielobarwna parada i koncert na olbrzymim bębnie rozpoczęły w sobotę w Gdańsku jubileuszowy, 750. Jarmark św. Dominika. To najstarsza impreza handlowo-kulturalna w Polsce oraz jedna z największych w Europie.
- 01.08.2010 23:08 (aktualizacja 04.08.2023 11:21)
Napisz komentarz
Komentarze