Poznamy również zwycięzcę Nagrody im. Andrzeja Zawady. Jeden z młodych globtroterów otrzyma ufundowany przez prezydenta Gdyni grant podróżniczy, w wysokości 15 tys. zł, na zrealizowanie swojej wymarzonej wyprawy.
Dookoła świata
Uczestnicy spotkań będą mieli okazję wysłuchać prawie 90 prelekcji, m.in. o wyprawach w głąb tropikalnych jaskiń, zdobywaniu ośmiotysięczników (i to od razu w koronie!), przeprawach przez niedostępne lodowce, a także o rowerowych wyprawach dookoła świata. Podróżowanie na dwóch kółkach staje się jedną z najpopularniejszych form poznawania świata przez polskich globtroterów.
Wielu globtroterów podróżuje przez wiele miesięcy. Nie tylko odwiedzają najróżniejsze zakątki, ale także doświadczają codziennego życia, pracując i mieszkając, m.in. na Madagaskarze, Półwyspie Jamajskim czy kanadyjskiej północy.
Nie zabraknie relacji z wypraw po Polsce, bo prawdziwe podróżnicze emocje można znaleźć bliżej niż to się wydaje.
Mało znane i rzadko odwiedzane
Niezwykle ciekawie prezentują się także ubiegłoroczne przedsięwzięcia jaskiniowe – realizowane w rzadko eksplorowanych obszarach w klimacie tropikalnym czy chociażby w Irlandii. Również uczestnicy najbardziej interesujących wypraw górskich wybrali się w rejony mało znane i rzadko odwiedzane, np. do Sudanu czy Afganistanu. Gratką dla wodniaków będzie natomiast opowieść kpt. Jerzego Radomskiego o najdłuższym rejsie w historii polskiego żeglarstwa (240 tys. mil morskich w 32 lata!).
Goście specjalni
Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Kolosów będą: Marek Kamiński, świetnie znany polarnik, zdobywca Biegunów, realizujący ostatnio projekt „Ekspedycja Wisła”, Jan Gać, historyk i badacz kultur prekolumbijskich, Max Cegielski, pisarz i reporter, autor znakomitych książek o Indiach, Pakistanie i Turcji, Jerzy Adamuszek, mieszkający na stałe w Kanadzie autor kilku wyczynów wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa, m.in. samochodowego rajdu z Alaski na Ziemię Ognistą, a także Piotr Pustelnik, zdobywca korony Himalajów. Już wiadomo, że to on otrzyma Super Kolosa za całokształt osiągnięć.
Bez zaglądania w metrykę
Pokazom zdjęć i filmów towarzyszyć będą również: seminarium poświęcone podróżom „trzeciego wieku” – o globtroterach, którzy z zaglądania im w metrykę nic sobie nie robią; salon mediów podróżniczych oraz targi sprzętu i odzieży outdoorowej.
Ceremonia wręczenia nagród rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.00.
Wstęp jak zawsze – wolny!
KOLOSY - tajemnicze posągi z Wyspy Wielkanocnej, nabrały mocy symbolu tego, co nieznane, niezwykle, wspaniale, pociągające, warte zbadania i poznania za cenę najwyższego wysiłku i ryzyka. Dlatego NAGRODA KOLOSÓW jest najlepszym wyróżnieniem dla tych, współczesnych nam ludzi, którzy podobnie, jak ich poprzednicy w całej historii ludzkości, porzucali dom i bezpieczne życie, aby wyruszać na szlak odkrywczej przygody, nieprzetartymi ścieżkami, otwierać przed nami nowe światy i wytyczać nowe granice możliwości człowieka.
KOLOSY w Gdyni. Spotkanie podróżników, żeglarzy i alpinistów
GDYNIA. Od 11 do 13 marca wszystkie podróżnicze szlaki prowadzić będą do Gdyni. W Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” odbędą się 13. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, a także 12. finał nagrody KOLOSY za 2010 r.
- 09.03.2011 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 11:21)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze