„Kolega z pracy odchodzi na emeryturę, w związku tym zaprosił nas na „pożegnalną kolację”. Atmosfera była bardzo miła i dlatego spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych. Po wyjściu z lokalu poszedłem na przystanek autobusowy, ale gdy zorientowałem się, że przyjedzie dopiero za ok.30 minut postanowiłem wrócić do domu pieszo. Jeszcze gdy stałem na przystanku zadzwoniłem do żony mówiąc jej, że już wracam do domu. Idąc trochę się zamyśliłem, ponieważ w najbliższym czasie mnie również czeka zasłużona emerytura i dlatego pewnie nie zauważyłem gdy podeszło do mnie dwóch młodych ludzi i przykładając mi nóż do gardła zażądało telefonu komórkowego i portfela. Gdy spełniłem ich polecenie kazali mi zdjąć również kurtkę i zegarek, potem zostałem uderzony w tył głowy i upadłem. Nie zapamiętałem ich rysopisu, ponieważ było ciemno a oni mieli bluzy albo kurtki z kapturami... „
Chcąc uniknąć sytuacji, w której staniesz się ofiarą napadu na ulicy przestrzegaj poniższych zasad:
1. Unikaj miejsc uznanych powszechnie za niebezpieczne, mało uczęszczane, słabo oświetlone.
2. Zachowaj szczególną ostrożność, czujność w takich miejscach jak: dworce, PKP, PKS, SKM, bazary, parki.
3. Unikaj okazywania swojej zamożności, szczególnie gdy poruszasz się po mieście pieszo lub środkami komunikacji miejskiej w godzinach wieczorowo-nocnych.
4. Staraj się nie nosić ze sobą rzeczy cennych, które w danej chwili nie są ci potrzebne (np. MP3, walkmen, większa ilość gotówki).
5. W miarę możliwości unikaj spacerów nocą oraz podróży środkami komunikacji publicznej. Jeśli nie ma takiej konieczności nie wracaj samotnie wieczorem do domu, zwłaszcza gdy mieszkasz w dzielnicy cieszącej się złą sławą lub na peryferiach miasta.
6. Nie wracaj na skróty. Gdy nie masz innego wyjścia omijaj ciemne ulice, przejścia podziemne. Warto również skorzystać z taksówki, szczególnie gdy wcześniej piłeś alkohol.
7. Staraj się unikać kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, nie pozwalaj też aby osoby obce zbytnio zbliżyły się do ciebie, czy też zaszły cię od tyłu. Zwracaj uwagę na to co dzieje się wokół ciebie.
8. Nie zawieraj na ulicy przygodnych znajomości, a pytany np. o godzinę odpowiedz krótko nie wdając się w dalszą dyskusję.
Często ofiarą napadów padają osoby :
1. W stanie nietrzeźwym.
2. Wracające samotnie do domu.
3. Korzystające z pozornie atrakcyjnych propozycji składanych przez osoby nieznajome np. podwiezienia do domu.
Podejmując próbę obrony, pamiętaj aby:
- równocześnie broniąc się wzywać pomocy,
- staraj się dążyć do utorowania sobie drogę ucieczki,
- stosując znane sposoby samoobrony przed napastnikiem nie przekraczaj ich granic (obrona musi być współmierna do zagrożenia).
Gdy jesteś świadkiem napadu/ rozboju:
- nie włączaj się do zdarzenia, jeśli nie możesz skutecznie pomóc,
- postaraj się zapamiętać rysopis sprawcy i jego charakterystyczne cechy ubioru,
- udziel jak najszybciej pomocy ofiarom napadu i jeśli to konieczne wezwij pogotowie ratunkowe
- poczekaj na przyjazd policji w miejscu zdarzenia, udziel wszelkich informacji, pomóż w ustaleniu sprawcy.
(Źródło: KWP Gdańsk)
Reklama
W obronie własnej
POMORZE. Policja radzi: Jak nie stać się ofiarą napadu. Chcąc uniknąć sytuacji, w której staniesz się ofiarą napadu na ulicy przestrzegaj poniższych zasad – radzi policja.
- 17.04.2008 00:02 (aktualizacja 01.04.2023 07:35)
Napisz komentarz
Komentarze