Imprezy i spotkania odbywają się co dwa lata pod nazwą Europejski Tydzień Stoczniowy. W tym roku obchodzono ETS w dniach od 2 do 12 kwietnia br. Inauguracja Europejskiego Tygodnia Stoczniowego nastąpiła 2 kwietnia br. w Brukseli.
Polskim obchodom Europejskiego Tygodnia Stoczniowego towarzyszyło hasło „Stocznie otwierają drogi do świata”. Po raz pierwszy w Polsce Europejski Tydzień Stoczniowy wraz imprezami towarzyszącymi odbył się w dniach od 27 marca do 2 kwietnia 2006 r.
W dniach od 2 –12 kwietnia br. w Trójmieście odbyły się różne imprezy poświęcone przemysłowi okrętowemu w Polsce.
W tym roku zrezygnowano z formuły obchodów centralnych i organizacji seminarium tematycznego. Zorganizowano natomiast wiele lokalnych imprez i spotkań dotyczących branży stoczniowej.
Odbyły się spotkania przedstawicieli przemysłu okrętowego ze studentami Wydziału Budownictwa Okrętowego i Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej. Organizowano otwarte dni stoczni i zakładów kooperujących oraz w szkołach budownictwa okrętowego w Gdańsku i Gdyni.
Modele jak na dłoni
Bardzo ciekawa była m.in. wystawa modeli statków w nowym Muzeum Miasta Gdyni. Komisarzem wystawy była Joanna Spanos (Dział Marketingu Stoczni Gdynia S.A.). Zgromadzono wiele modeli statków zbudowanych w polskich stoczniach. Stocznia Gdynia zaprezentowała swoje najnowsze jednostki, m.in. Ro-Ro samochodowiec oraz kontenerowiec.
Wystawa modeli spotkała się z wielkim zainteresowaniem, szczególnie młodzieży. Dla modelarzy oraz miłośników morza była to wielka gratka. Można było z bliska podziwiać statki wykonane z wielką dokładnością – według oryginałów zbudowanych w stoczniach i obecnie pływających po morzach i oceanach świata.
Pasowanie na stoczniowca
10 kwietnia br. odbyła się uroczystość pasowania na stoczniowca 85 uczniów pierwszych klas Zespołu Szkół Budowy Okrętów w Gdyni. Jest to powrót do tradycji stoczniowej.14 lat temu pasowano uczniów na młodocianych pracowników stoczni.
Dla młodzieży był to nie tylko symboliczny moment wejścia do społeczności braci stoczniowej. Wielu absolwentów po ukończeniu szkoły wiąże swoją przyszłość z wyuczonym zawodem o specjalnościach okrętowych. Stocznia Gdynia współpracuje z ZSBO. Uczniowie mają praktyki w stoczni. Przydzielane są także specjalne stypendia zachęcające młodzież do nauki zawodu.
- Ta uroczystość była też doskonałym przykładem integracji uczniów szkoły z miejscem pracy jakim jest Stocznia Gdynia S.A. – powiedział w swoim wystąpieniu członek zarządu Stoczni Gdynia S.A. Andrzej Bartoszewicz. - To przecież młodzież w niedalekiej przyszłości będzie stanowić trzon stoczniowej załogi. Stocznia była i po restrukturyzacji będzie miejscem atrakcyjnym pracy.
Pasowania uczniów na stoczniowców dokonali członkowie zarządu stoczni: Maciej Poprawski i Andrzej Bartoszewicz. W uroczystości wzięli udział, m.in. wiceprezydent miasta Gdyni Ewa Łowkiel, dyrektor Forum Okrętowców Czuczman, przedstawiciel kuratorium oświaty oraz kierownictwo wydziałów produkcyjnych i prezesi spółek stoczni.
Dzień otwarty
W sobotę 12 kwietnia br. w godz. 10 – 14 mieszkańcy Trójmiasta i okolicznych miast mieli okazję zwiedzić Stocznię Gdynia. W ramach Europejskiego Tygodnia Stoczniowego otwarte były w tym dniu bramy Stoczni Gdynia. Pogodna nie była szczególnie łaskawa, lecz chętnych było sporo. Atrakcją dla zwiedzających był Ro-Ro samochodowiec, cumujący przy nabrzeżu, przygotowywany do przekazania armatorowi.
Reklama
Z myślą o rozwoju
TRÓJMIASTO. Europejski Tydzień Stoczniowy. Europejskie organizacje pracodawców przemysłu okrętowego i związków zawodowych działających w tym sektorze zainicjowały cykl imprez i prezentacji, które miały na celu upowszechnianie wiedzę o roli przemysłu okrętowego.
- 14.04.2008 00:06 (aktualizacja 05.08.2023 02:56)
Napisz komentarz
Komentarze