Ożywiamy wspomnienia. Koniec lat osiemdziesiątych. Kościelna Jania. W małej, wiejskiej szkole pracuje Andrzej Wosk. Jest nauczycielem techniki.
Cud techniki
- Zawsze byłem zafascynowany techniką. Chłonąłem szczególnie dynamicznie rozwijającą się technologię informatyczną - wspomina pan Andrzej. - Moją pasją starałem dzielić się z uczniami. Jednak w tamtych czasach o wyposażeniu szkoły w komputer nawet nie było co marzyć. Udało mi się jednak zdobyć komputer marki commodore. Prywatnie. Zapewne niektórzy Czytelnicy pamiętają to ówczesne cudo techniki. Była to klawiatura podłączana do telewizora. Programy wgrywało się za pomocą specjalnego magnetofonu kasetowego. Dzisiaj to może śmieszyć ale wtedy zapierało dech. Przynosiłem ten komputer na lekcje techniki. Uczniowie mogli poznać podstawy działania komputera. Pracowaliśmy w oparciu o język BASIC. Tym bardzo prostym językiem można było zdziałać wiele. Rysowaliśmy obrazki, próbowaliśmy realizować proste animacje, pisaliśmy listy. Zawsze na koniec lekcji wgrywaliśmy jakieś gry. Były one bardzo prymitywne graficznie ale spełniały dobrze rolę edukacyjną. Największą popularnością cieszyły się gry logiczne i zręcznościowe typu tetris czy pacman. Wtedy, gry komputerowe nie bazowały na strzelaninach i zabijaniu tak jak to jest dzisiaj.
Pan Andrzej z sentymentem wraca do tamtych czasów i miejsc. Spotkaliśmy się na uroczystym przekazaniu mieszkańcom gminy Smętowo Graniczne, wspaniale wyposażonej sali komputerowej w Kościelnej Jani.
Sołtys internauta
- Jestem bardzo wzruszony. Właśnie w tej sali, gdzie dzisiaj umieszczono 10 nowoczesnych komputerów z dostępem do internetu, pracowałem z uczniami na moim commodore - mówi pan Andrzej. - Dzisiaj jestem już na emeryturze ale bakcyl komputerowy pozostał. Inne mamy dzisiaj możliwości, cudowny sprzęt i internet. Nie trzeba mieszkać w wielkim mieście aby być internetowym obywatelem świata. Internetowa wioska w Kościelnej Jani jest tego dowodem. Ja chyba też. Mieszkam we wsi Bobrowiec. Jestem sołtysem. Nasze sołectwo ma swoją stronę internetową. Założyłem także moją prywatną stronę. Na tej stronie umieściłem informacje o wszystkich miejscowościach naszej gminy. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia tych stron i do odwiedzenia naszej pięknej gminy.
Komputer z rekordem Guinessa
Commodore 64 to komputer domowy z końca lat osiemdziesiatych XX wieku. Był dotychczas najlepiej sprzedającym się modelem komputera w historii informatyki.
Początkowo był sprzedawany w cenie 595 dolarów. Cena początkowo nie przyniosła popularności modelowi, który był znacznie droższy niż produkty konkurencj. Gdy jego cena spadła do 135 dolarów to błyskawicznie ten komputer stał sie najpopularniejszym komputerem na światowych rynkach. Oficjalnie produkcję commodore zakończono w 1993 r., sprzedawszy ok. 25 mln. egzemplarzy co jest oficjalnym rekordem Guinessa.
Napisz komentarz
Komentarze