NSZZ "Solidarność" odznaczył dziś ponad 100 osobowa grupę uczestników strajków na Wybrzeżu w 1988 roku. Otrzymali je strajkujący oraz czynnie wspierający protesty. Specjalnymi dyplomami i medalami nagrodzono m.in. członków Federacji Młodzieży Walczącej, organizacji opozycyjnej Wolność i Pokój a także kilku znanych dziennikarzy trójmiejskich mediów aktywnie działających w czasie strajków (m.in. Adama Kinaszewskiego, Janusza Wikowskiego, Waldemara i Macieja Płocharskich, Tomasza Miegonia, Tomasza Złotosia, Annę Mydlarską, Roberta Kwiatka).
Osoby, które brały udział w strajkach znalazły się na specjalnej liście. Lista tę można teraz znaleźć w internecie. Związek chce ją wydać w formie drukowanej z okazji 20 rocznicy strajków jeszcze w tym roku. Pamiątkowe medal odebrała dziś między innymi Janina Wehrstein - w grudniu 1981 ciężko pobita przez ZOMO podczas demonstracji. Aresztowana kilkakrotnie za działalność opozycyjną , prowadziła Komisję Interwencji i Porad Prawnych w Gdańsku , odpowiadała też za zaopatrzenie podczas strajków. Tamte dni wspomina jako wyraz niezwykłej solidarności i międzyludzkiej pomocy.
Z inicjatywy gdańskiej "Solidarności" powstała lista uczestników i wspierających w różny przełomowe w odzyskaniu niepodległości strajki w maju i sierpniu 1988 r. Ponad 2,6 tys. nazwisk uczestników oraz osób czynnie wspomagających strajki jest już na liście SOLIDARNOŚĆ LUDZIE 1988 r. Są to osoby, które przez wiele lat były w cieniu "błyszczącego" w mediach i na scenie politycznej Lecha Wałęsy, np. Alojzy Szablewski - autentyczny przywódca, lider strajków w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej.
We wtorek spora część z tych osób wzięła udział w spotkaniu organizowanym przez NSZZ "Solidarność". Zaproszono m.in. uczestników strajków na Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej, w stoczniach i porcie.
- Stworzyliśmy listę ludzi, dzięki którym nasze marzenie o wolnej Polsce, stłumione stanem wojennym, stało się w następnych latach rzeczywistością - mówi Wojciech Książek, inicjator tej akcji, członek prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Większość z nich to byli a także obecni pracownicy Stoczni Gdańskiej, portu, a także uczelni Trójmiasta.
Lista nie jest zamknięta - uczestnicy strajków w 1988 r. mogą się zgłaszać do końca listopada. Lista znajduje się na stronie internetowej www.solidarnosc.gda.pl
Reklama
Strajkujący w 1988 r. - wyjście z cienia Wałęsy
GDAŃSK. Dzisiaj odbyło się spotkanie uczestników strajków majowego i sierpniowego z 1988 roku.
- 30.09.2008 01:31 (aktualizacja 20.08.2023 04:44)
Napisz komentarz
Komentarze