Projekt został zorganizowany przez niemiecką fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" i jest pochodną zainicjowanego w 2001 r. planu wypłat odszkodowań dla ludzi zmuszanych do niewolniczej pracy na rzecz III Rzeszy - podaje IAR. Rekompensaty otrzymało ponad milion 600 tys. osób z prawie stu krajów. Na zamieszczonych w Internecie filmach swoje historie opowiada ponad 340 mężczyzn i prawie 250 kobiet, którzy w czasie II wojny światowej pracowali za darmo lub za głodowe pensje w obozach koncentracyjnych i zakładach zbrojeniowych. Wśród nich jest 110 Polaków, a także Żydzi, Rosjanie, Ukraińcy czy Romowie. Najmłodsi mają po 68 lat, najstarsi - 98.
Bohaterowie opowiadają w swoich ojczystych językach o tragicznych doświadczeniach z czasów wojny i o tym, jak poradzili sobie z nimi po 1945 r. Autorzy projektu podkreślają, że cierpienia osób przymusowo pracujących dla nazistów nie powinny zostać zapomniane. Guenther Saathoff z fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" zaznacza, że ofiary III Rzeszy nie chcą tylko pieniędzy. Zależy im także na opowiedzeniu historii, których przez dekady nikt nie chciał słuchać.
Nagrania można obejrzeć pod adresem www.zwangsarbeit-archiv.de.
Reklama
Opowieści przymusowych robotników
POMORZE. Pracowali za darmo lub za głodowe pensje w obozach koncentracyjnych i zakładach zbrojeniowych. W Internecie opublikowano nagrania audio i video z opowieściami blisko 600 osób, które w czasie II wojny światowej przymusowo pracowały dla nazistów. Bohaterowie opowiadają o tragicznych doświadczeniach z czasów wojny i o tym, jak poradzili sobie po 1945 r. Nagrania można obejrzeć pod adresem www.zwangsarbeit-archiv.de.
- 23.01.2009 00:00 (aktualizacja 20.08.2023 09:11)
Napisz komentarz
Komentarze