Konferencja prasowa była związana z przygotowaniem do nadchodzących wyborów do Europarlament. Hanna Foltyn - Kubicka zamierza kandydować.
Na konferencji poruszono kwestię likwidowanej stoczni.
Eurodeputowana PiS poinformowała, że wysłała w tej sprawie apel do premiera Donalda Tuska. Jak podkreśliła, konieczne są działania rządu w tej sprawie. Sytuacja jest inna niż rok temu, kryzys gospodarczy spowodował zmianę polityki wielu państw wobec przedsiębiorstw. M.in. jesienią ubiegłego roku prezydent Francji Nicolas Sarkozy zadeklarował zwiększenie pomocy publicznej dla stoczni Saint - Nazaire z 9 do 25-procent. Zdaniem europosłanki takie działanie jest sprzeczne z polityką Unii, bo wymierzone jest w wolny rynek europejski. Nie do zaakceptowania jest fakt, że rząd pomaga stoczni Saint - Nazaire, która jest w dobrej kondycji. Natomiast rządowi polskiemu KE postawiła ultimatum, aby do czerwca 2009 sprzedać majątek stoczni i zlikwidować podmiot gospodarczy - Stocznię Gdynię (i Szczecin). Taka wyprzedaż ma uchronić stocznie przed bankructwem, lecz faktycznie chodzi o likwidację miejsc pracy i wyprzedaż majątku przez tzw. Zarządcę kompensacyjnego.
* * *
Petycja eurodeputowanej PiS trafiła już Komisji Europejskiej. Bruksela ma czas do 5 maja na odpowiedź w tej sprawie. Jednakże 5 maja może już nie być podmiotu petycji. W Stoczni Gdynia, zgodnie z ustawą rządzi Zarządca kompensacyjny (odpowiednik syndyka), który ma zadanie jasne - sprzedać majątek stoczni, zadowolić wierzycieli. Obecnie przygotowywana jest procedura przetargowa na sprzedaż majątku stoczni w Szczecinie i Gdyni zostaną ogłoszone 9 i 16 marca.
Szkoda, że eurodeputowani polscy dopiero teraz się budzą, przed kampanią wyborcza. A gdzie byli gdy można było stoczniom pomóc, gdy pani komisarz KE "grała" sobie na nosie stocznią i podejmowała sobie decyzje szkodzące polskiej gospodarce?
Pytanie pisemne do Komisji
(skierowane przez eurodeputowaną PiS Hannę Foltyn - Kubicką)
Jesienią zeszłego roku Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zadeklarował zwiększenie pomocy publicznej dla stoczni w Saint-Nazaire poprzez wzrost udziału państwa w kapitale stoczni z 9% do 25%. Udzielenie pomocy temu przedsiębiorstwu stoi w ewidentnej sprzeczności z postanowieniami art. 87 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zwiększenie kapitałowego udziału Państwa wiąże się bowiem z wprowadzeniem środków publicznych do Spółki i w ten sposób stanowi działanie o charakterze protekcjonistycznym wymierzone w wolny rynek europejski.
Jakie działania podjęła w tej sprawie Komisja Europejska i czy są one prowadzone z równą intensywnością co działania wymierzone przeciwko Stoczniom w Polce? W szczególności czy Komisja zastosowała środki przewidziane w art. 85 Traktatu.
Reklama
Europosłanka PiS w obronie stoczniowców
TRÓJMIASTO. Eurodeputowana PiS Hanna Foltyn - Kubicka konferencji prasowej w Sopocie poinformowała, że wysłała apel do premiera Donalda Tuska w sprawie podjęcia przez rząd renegocjacji z Komisją Europejską warunków restrukturyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie.
- 02.03.2009 08:19 (aktualizacja 20.08.2023 11:09)
Napisz komentarz
Komentarze