Działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Gdańska zatopili w Motławie kukłę Eriki Steinbach, szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych. Kukła ubrana była w żółtą koszulę z długim rękawem, zieloną spódnicę. Głowa została wykonana z kartonu, na którym naklejono czarno-białe zdjęcie Steinbach.
- Zatapiając marzannę z podobizną Eriki Steinbach pragniemy wyrazić nasz sprzeciw wobec roszczeń wysuwanych przez niemieckie ziomkostwa - powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy Okręgu Pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej, Tomasz Pałasz. - Martwi nas również brak zdecydowanej reakcji ze strony polskiego rządu.
Członkowie organizacji twierdzą, że zatopienie tej nietypowej marzanny było motywowane chęcią przypomnienia, że nie zgadzają się z prowadzoną przez Erikę Steinbach polityką antypolską.
W Warszawie w happeningu pod Mostem Świętokrzyskim uczestniczyło ok. 40 osób. Marzanna Erika została zrzucona z Mostu Świętokrzyskiego.
Kukła została podpalona, a następnie wyrzucona do Wisły, by popłynąć w kierunku Bałtyku.
W Rzeszowie akcji towarzyszyła pikieta z hasłami "Nie oddamy Niemcom ziemi" i "Erika do wora, wór do jeziora".
- Działalność Steinbach uważam z a niezwykle groźną - powiedział Witold Tumanowicz, organizator akcji. - Jej organizacja relatywizuje historię II Wojny Światowej, bezczelnie i arogancko zrównując cierpienia Polaków zmuszanych do przymusowej pracy na terenie III Rzeszy z losem niemieckich przesiedleńców w 1945 r. Z tego powodu światowa opinia publiczna zapomina, kto w 1939 r. był ofiarą, a kto katem.
Takie działania są oczywiście fasadą dla roszczeń terytorialnych i majątkowych, dlatego Młodzież Wszechpolska stara się uświadomić Polakom skalę i powagę zagrożenia.
Erika Steinbach urodziła się w 1943 r. w Rumi k. Gdyni, na terenach okupowanych przez Niemców. Jej ojciec był żołnierzem armii hitlerowskiej. Mieszkali podczas wojny w budynku na Dębogórzu w Rumi. Wraz z rodziną uciekła do Niemiec przed falą wyzwoleńczą. Jak powiedział metaforycznie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, Steinbach przybyła do Polski z Hitlerem i z Hitlerem uciekła z okupowanej Polski.
Steinbach stała się znana od lat 70., gdy była jedną z najbardziej aktywnych działaczek przeciwko uznaniu przez władze RFN granicy Polski na Odrze i Nysie. Od 1998 jest szefową Związku Wypędzonych.
Reklama
Kukła Eriki Steinbach "wypędzonej" z nadejściem wiosny
POMORZE. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej dokonali symbolicznego "wypędzenia" szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych z Polski Eriki Steinbach. Akcje odbyły się w kilkunastu miastach w kraju. Kukły wylądowały w wodzie m. in. w Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu i Katowicach.
- 23.03.2009 00:00 (aktualizacja 20.08.2023 13:25)
Napisz komentarz
Komentarze