Prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera Jarosława Kaczyńskiego odwołał ze składu Rady Ministrów wicepremiera i ministra edukacji narodowej Romana Giertycha, ministra budownictwa Andrzeja Aumillera, minister pracy i polityki społecznej Annę Kalatę i ministra gospodarki morskiej Rafała Wiecheckiego
Zmiana sposobu rządzenia
Prezydent, na wniosek szefa rządu powołał na stanowisko nowego ministra edukacji prof. Ryszarda Legutkę, ministra budownictwa Mirosława Barszcza, ministra pracy i polityki społecznej Joannę Kluzik-Rostkowską i ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka.
Premier Jarosła Kaczyński wyjaśnił, że zmiany w rządzie wynikają z sytuacji politycznej, z tego, że zakończyła się praca koalicji rządowej Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin. -To zmiana mająca polityczny charakter. To jednak także zmiana sposobu rządzenia, realizacji zadań stawianych rządowi przez Konstytucję - przekonywał Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że najpoważniejszą konsekwencją zakończenia współpracy w koalicji będzie rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory.
Doświadczenie i kompetencje
Premier powiedział, że nowi szefowie resortów wzmocnią rząd. Zapewnił, że są to osoby doświadczone i kompetentne. - Stanowiska ministrów objęły osoby znakomicie przygotowane - podkreślił. Przypomniał, że Joanna Kluzik-Rostkowska wniosła bardzo wiele w prace na rzecz polskiej rodziny i polskich kobiet. Profesora Ryszarda Legutkę szef rządu nazwał jednym z najwybitniejszych polskich intelektualistów i filozofów. Premier zapowiedział, że nowy minister budownictwa Mirosław Barszcz jeszcze przed wyborami przedstawi długo zapowiadany program mieszkaniowy. Zapewnił także, że nowy minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk jest specjalistą w tej dziedzinie, doskonale przygotowanym do pełnienia roli szefa resortu.
Marek Gróbarczyk jest absolwentem Wydziału Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Ukończył studia podyplomowe w Akademii Rolniczo-Technicznej w Bydgoszczy, kierunek Telekomunikacja cyfrowa.
Po studiach pracował w gospodarce morskiej - był m.in. oficerem na statkach armatorów zachodnich. Pływał na tankowcach o wyporności 350 tys. BRT.
Był menedżerem w firmach transportowo-spedycyjnych i budowlanych, doradcą ds. przewozu towarów niebezpiecznych. Ukończył wiele kursów z dziedziny zarządzania i finansów.
Był członkiem rady nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.
Od 25 stycznia do 13 sierpnia 2007 r. Gróbarczyk był członkiem zarządu zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. Bezpartyjny.
Jest żonaty, 2 dzieci, ma 39 lat.
Reklama
Koniec "egzotycznej" koalicji - nowy minister gospodarki morskiej z Gdyni
GOSPODARKA MORSKA. Nowym ministrem gospodarki morskiej, po odwołaniu Rafała Wiecheckiego z LPR został bezpartyjny fachowiec - Marek Gróbarczyk absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
Koniec koalicji PiS, LPR oraz Samoobrony. Koniec zobowiązań dotyczących zatrudniania na wysokich stanowiskach ludzi z klucza partyjnego. Gospodarka morska będzie zarządzać fachowiec - bezpartyjny.
- 14.08.2007 11:35 (aktualizacja 19.08.2023 05:39)
Napisz komentarz
Komentarze