MS „Batory” - najwspanialszy polski transatlantyk był salonem i ambasadą kultury polskiej. Zaprezentowane zostaną niezwykle interesujące profesjonalne i amatorskie materiały filmowe dokumentujące m.in. chrzest i wodowanie „Batorego” (1935), dziewiczą podróż do Nowego Jorku (1935), powojenne rejsy do Norwegii (1953) i Indii (1954) oraz film dokumentalny Franciszka Fuchsa i Ludwika Perskiego „Batorym do Polski” (1959) relacjonujący rejs z Montrealu do Gdyni. Zobaczymy unikatowe sceny z życia pasażerów i załogi statku.
Gościem spotkania będzie Marek Twardowski kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza”.
GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE to cykl tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa publiczna prezentacja mało znanych i niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni.
Projekcje poprzedzają spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu - dziennikarza, reżysera, scenarzystę - Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) i zaproszonych gości - historyków, znawców dziejów miasta.
Tegoroczny plan realizacji projektu GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE przewiduje pięć otwartych spotkań tematycznych z udziałem publiczności. Kolejne, poświęcone Gdyni w filmie reklamowym i promocyjnym, odbędzie się w kwietniu.
Spotkanie „GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE: Transatlantyk” przygotowały: Gdyńska Szkoła Filmowa, Muzeum Emigracji w Gdyni i Epoka TV.
Napisz komentarz
Komentarze