Rząd twierdzi, że do 2030 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 38 proc. Starzejące się, głównie węglowe bloki energetyczne, nie będą w stanie zaspokoić tego zapotrzebowania. Rozwiązaniem mają być elektrownie jądrowe, dzięki którym spadnie emisja dwutlenku węgla do atmosfery. To nie bez znaczenia nie tylko dla naturalnego środowiska. Zmieścimy się również w limicie emisji gazów cieplarnianych, do którego zobowiązała się Polska. Niektórzy porównują elektrownię jądrową do wielkiego garnka – nie wydzielają się przecież z niego żadne toksyczne gazy, a jedynie para wodna. Według promujących energię atomową, to przewaga nad tradycyjnymi elektrowniami, bo te są napędzane węglem, a więc trują.
Zwolennicy atomu nie obawiają się również problemu odpadów radioaktywnych. Ich zdaniem, jeśli prowadzony jest recykling odpadów z oddzieleniem plutonu i powtórnym wypaleniem go w reaktorze, to aktywność samych produktów rozszczepienia spada dość szybko. Już po upływie 200 - 300 lat zagrożenie względne jest mniejsze niż od odpadów ze spalania węgla.
Według entuzjastów, elektrownie mają nam też dać niezależność energetyczną od zewnętrznych dostaw gazu z Rosji. No i wzrośnie prestiż naszego kraju, bo elektrownia atomowa to jak dawniej metro – świadczyć może o tym, że nie boimy się nowych technologii.
Jeśli zdecydujemy się na budowę własnej elektrownii, sięgniemy po najnowocześniejsze reaktory III generacji i doradztwo doświadczonych dostawców, co gwarantem bezpieczeństwa. Mitem, wg zwolenników atomu, jest lęk przed awarią. Już teraz wokół Polski działa mnówstwo reaktorów. Nie wszystkie zostały wykonane w najnowszej technologii, a nic złego się nie dzieje.
Za energią atomową przemawiają także pieniądze. Argumenty? Brak równie taniej alternatywy.
- Odnawialne źródła energii są zbyt drogie w stosunku do wydajności. Wiatraki, kolektory słoneczne i geotermia nie są w Polsce szeroko stosowane, co zwiększa koszty – tłumaczą specjaliści. - Produkcja energii z elektrowni atomowej jest tania. Koszty transportu paliwa można minimalizować poprzez dostawy zapasów na cały rok.
I dodają, że energia jądrowa może być efektywnie uzupełniania przez inne technologie. W USA działają liczne programy badawcze związane z energetyką wiatrową, geotermalną, solarną oraz technologią czystej energii węglowej.
O plusach i minusach energii z atomu można przeczytać na stronie internetowej www.elektrownieatomowe.info.
Napisz komentarz
Komentarze