- Woda pokrywa 71 proc. powierzchni globu, ale jedynie 2,5 proc. z tego to woda słodka. Warto wiedzieć, że jedynie 1 proc. światowych zasobów wodnych nadaje się do picia. Głównym źródłem są wody powierzchniowe, przede wszystkim wody płynące oraz wody podziemne, zalegające w płytkich warstwach geologicznych.
- W globalnej skali najwięcej, bo aż 70 proc., zużycia wody na przypada na rolnictwo. Dla porówniania, na gospodarstwa domowe i przemysł przypada po 15 proc. światowego zużycia.
- Ok. 40 proc. populacji, czyli 2,5 mld ludzi, żyje w warunkach sanitarnych, które zagrażają ich zdrowiu. Około 884 milionów ludzi na Ziemi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody:, 53 proc. z nich żyje w Azji, 38 proc. w Afryce, a 3 proc. - w Europie. Do roku 2025 ilość wody zmniejszy się o połowę w krajach rozwijających się i o 18 proc. w krajach uprzemysłowionych.
- W mieście człowiek zużywa w ciągu dnia średnio 110 litrów wody, przy czym do celów konsumpcyjnych jedynie 2,5-3 litry. Zużycie wody zwiększyło się w ciągu ostatnich kilku lat dwukrotnie. W wyniku tego zasoby źródeł podziemnych zmniejszają się szybciej niż odnawiają. Przeciętny Brytyjczyk zużywa dziennie 200 litrów wody, Amerykanin - 500, a Somalijczyk ok. 10, czyli mniej więcej tyle, ile zużywamy dziennie w toalecie spuszczając wodę.
- Stworzenia do życia wykorzystują jedynie 0,4 proc. zasobów wody słodkiej , co stanowi około 139 tys. km sześciennych. Objętość ta rozlana na powierzchnię ziemi utworzyłaby warstwę o wysokości zaledwie 2,5 cm.
Reklama
Tak jest na Ziemi
Skład wody
Cała materia zbudowana jest z atomów. Atom jest najmniejszą cząstką danego pierwiastka jak tlen czy wodór. Atomy łączą się z sobą tworząc cząsteczki. Cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru (H-HYDROGEN) i jednego atomu tlenu (O-OXYGEN). To właśnie dlatego czasami przedstawia się wodę jako H2O.
- 12.04.2013 08:00 (aktualizacja 16.08.2023 21:52)
Napisz komentarz
Komentarze