Zmianę nawyków można zacząć od porannej toalety. Jeśli nie zakręcamy wody w kranie na czas mycia zębów lub golenia, spuszczamy w zlewie około 15 litrów wody. A przecież można nabrać ją do kubeczka i zakręcić kran. Warto zamontować na nim tzw. perlator. Jego działanie polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającym z baterii.
Jeszcze więcej zaoszczędzimy, gdy zdecydujemy się częściej korzystać z prysznica zamiast kąpieli w wannie. Jaka to różnica? W wannie mieści się 150-200 litrów wody, podczas gdy z prysznica wypływa 10-15 litrów na minutę. A czyści będziemy tak samo.
Warto też w wolnej chwili posłuchać, czy w którymś z pomieszczeń coś po prostu bez sensu nie kapie. To prawdziwe marnotrastwo wody, nawet jeśli przeciek nie jest duży. Na pierwszy rzut oka nie jest, ale np. zepsuta spłuczka może codziennie wylać do klozetu aż 50 litrów, natomiast niedokręcony kran, z którego raz na sekundę wypływa kropla wody, w skali miesiąca może w ten sposób zmarnotrawić nawet 600 litrów wody.
Oszczędzaniu sprzyja również sprzęt AGD. Zdecydowanie mniej wody zużywa zmywarka do naczyń niż mycie ich w zlewie. To samo dotyczy prania. Pralka to nie tylko wygoda, ale także oszczędności wody. Ale pamiętajmy, by je włączać dopiero wówczas, gdy są pełne. A gdy nie zgromadzimy odpowiedniej ilości brudnych ubrań lub naczyń, korzystajmy ze specjalnych programów.
Podczas codziennych czynności tę samą wodę można wykorzystać powtórnie. Np. to, co zostanie po umyciu warzyw i owoców może posłużyć do podlewania kwiatów. Rośliny nie pogardzą też deszczówką, dlatego można ją zbierać. Nie tylko w domu, ale również na balkonie czy na tarasie. Istnieją gotowe instalacje, ale czasami wystarczy odrobina wyobraźni, by podczas deszczu zaopatrzyć się w sporą porcję wody do podlewania – można „łapać” to, co spływa z dachu lub podstawić wiaderko pod rynnę.
Świadomie można wybierać również produkty w sklepie. Np. wybierając papier produktowany z makulatury. Niewinna ryza kartek do drukarki pochłania w procesie produkcji ok. 130 litrów wody. Gdy wykorzystuje się makulaturę, zużywa się ok. 70 litrów mniej.
Statystyki
- Średnia czteroosobowa rodzina zużywa blisko pół tony wody dziennie (około 500 litrów) i taką samą ilość jedno mieszkanie produkuje ścieków.
- Jeśli masz uszkodzona spłuczkę w ubikacji, to możesz stracić aż 315 tys. litrów wody w ciągu roku.
- 15 litrów wody wypływa z całkowicie odkręconego kranu w ciągu jednej minuty, a tyle trwa umycie maksymalnie trzech talerzy pod bieżącą wodą.
- 20 litrów wody wycieka w ciągu doby z nieszczelnego kranu w tempie dwóch kropli na sekundę.
W LICZBACH
- 200 litrów - kąpiel w wannie
- 30-100 litrów – prysznic
- 5-10 litrów - spłukanie toalety
- 10 litrów - umycie rąk i twarzy
- 60 litrów - jedno pranie w pralce automatycznej
- 200 litrów - mycie naczyń przez 15 minut pod bieżącą wodą
- 7-20 litrów – jedno mycie naczyń w zmywarce
Napisz komentarz
Komentarze