Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „Międzynarodowy rok współpracy na rzecz wody". To kolejna okazja, by zwrócić uwagę na to, jak ważna jest słodka woda oraz zapewnienie zrównoważonego zarządzania jej zasobami.
Jednak nie tylko wielki przemysł powinien ograniczyć zużywane zasoby, które wraz ze wzrostem liczby ludzi na świecie mogą przestać nam wystarczać. Podczas gdy mieszkaniec Mozambiku ma do dyspozycji od 5 do 10 litrów wody dziennie, w tym samym czasie przeciętny Polak na własne potrzeba zużywa ponad 200 litrów. Sporą część możemy łatwo zaoszczędzić, a jeśli troska o światowe zapasy wody nie jest do tego wystarczającą motywacją, być może bardziej wymowne okażą się kwoty, które dzięki temu możemy oszczędzić.
W ubiegłym roku przytoczono szokujące dane. Przykładowo, na wyhodowanie 1 kilograma pszenicy potrzeba aż 1500 litrów wody, a aż 10 razy więcej przeznaczyć należy na produkcję kilograma wołowiny. Chociaż człowiek dziennie wypija ok. 2 litrów wody, pojedynczy hamburger w trakcie powstawania pochłonął jej aż 2400 litrów! Jasno to pokazuje, że faktyczna ilość wody potrzebna do przygotowania spożywanego przez nas posiłku znacznie przekracza to, co widzimy w swojej kuchni.
Dekada na świecie
Międzynarodowa Dekada "Woda dla Życia" została ogłoszona w 2004 r. na mocy rezolucji A/RES/58/217 podczas 58 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Światowa inauguracja odbyła się 22 marca 2005 r. W rezolucji Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uznało, że dostępność czystej wody jest jednym z najpilniejszych wyzwań, jakie stoją przed ludzkością. Dostęp do wody jest kwestią wielkiej wagi dla dobrobytu i rozwoju ludzkości. Aby podkreślić znaczenie natychmiastowych działań w tej dziedzinie, Narody Zjednoczone proklamowały lata 2005-2015 Międzynarodową Dekadą "Woda dla Życia".
Źródło życia
Nie ma organizmów żywych zdolnych do funkcjonowania choćby bez odrobiny wody. W organizmie woda transportuje tlen, składniki odżywcze i inne rozpuszczające się w niej substancje. Wspomaga wszystkie czynności życiowe. Jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała, wydalania produktów przemiany materii i procesów trawienia. Ochrania mózg, gałkę oczną, płód, rdzeń kręgowy. Tracimy ją przez skórę, płuca, drogą pokarmową i przez nerki. Utrata wody sięgająca 3 proc. masy ciała powoduje obniżenie wydajności fizycznej o 20 proc. Przy utracie wody 20-22 proc., następuje śmierć organizmu.
Woda występuje we wszystkich organach człowieka w bardzo zróżnicowanych proporcjach. Najwięcej ma jej krew – 83 proc., nerki – 82,7 proc., serce i płuca po 79 proc. Woda to również podstawa mózgu wypełniająca go w 74,5 proc. Nawet kości zawierają wodę w 22 proc. masy. Najmniej wody w naszym organizmie ma tkanka tłuszczowa – tylko 10 proc..
Zdrowy dorosły człowiek dziennie traci wodę poprzez: oddychanie, skórę (z potem), wydala ją - średnio na dobę 2-2,5 litra.
Źródłem wody dla organizmu człowieka są przede wszystkim przyjmowane płyny. Napoje, a zwłaszcza wody mineralne, soki z wyciśniętych owoców i warzyw, herbata i kawa pokrywają średnio 62 proc. przyjmowanej dziennie wody. Owoce i warzywa stanowią drugie co do rozmiarów źródło płynów dla organizmu, gdyż pokrywają około 18 – 20 proc. objętości wody, ale np. liście sałaty zawierają jej 95 proc., podobnie jak ogórek, a arbuz aż 99 proc.
Szacuje się, iż ilość płynów przyjmowana przez osoby dorosłe powinna wynosić przeciętnie około dwóch litrów dziennie, czyli 8 – 10 szklanek rozłożonych do wypicia równomiernie w ciągu całego dnia. Po co? Woda utrzymuje na stałym poziomie temperaturę naszego ciała i transportuje “produkty odpadowe” naszego ciała. W skrajnych przypadkach możemy przeżyć kilka tygodni bez jedzenia, ale tylko kilka dni bez wody. stota ludzka może żyć kilka tygodni bez jedzenia, ale tylko kilka dni bez wody.
Napisz komentarz
Komentarze