Samorządy już rozpoczęły odliczanie do dnia, gdy staną się w całości odpowiedzialne za zagospodarowanie odpadów, które powstaną na ich terenie. Do tej pory właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie podpisywały indywidualne umowy z przedsiębiorcami, którzy zajmują się wywożeniem śmieci. Teraz to władze wyłonią firmę w przetargu, mieszkańcy zaś będą za to płacić do miejskiej lub gminnej kasy. Opłaty mają być dwie. Jedna dla tych, którym nie zależy na środowisku naturalnym i nie przejmując się rosnącą górą odpadów wszystkie wrzucają do jednego kosza. Druga, niższa, dla tych, którzy chcą, by śmieci nie zalegały na składowisku, tylko trafiały do powtórnego wykorzystania. Metodę zbierania właściciele nieruchomości wybiorą sami, wybierając odpowiednią rubrykę w deklaracji, którą dostarczą im urzędnicy. Nareszcie zwolennicy segregacji odczują w portfelu codzienne gesty dla natury. Zwyczajnie opłaci się wybierać z odpadków wszystko to, co da się powtórnie wykorzystać na skalę przemysłową.
Gminy mają obowiązek zapewnić mieszkańcom pojemniki do selektywnej zbiórki. Samorządowcy najczęściej decydują, że będą to trzy kontenery: na szkło, na papier i na tzw. odpady wielomateriałowe, czyli m.in. plastiki oraz kartony po sokach czy mleku. Mniej znane jest dzielenie odpadów na suche i mokre.
Co i jak wyrzucać
PAPIER
Wyrzucana makulatura musi być sucha i czysta, bez plam z klejów i czy farby, a także bez dodatków (spinaczy, zszywek, płóciennych okładek). Do pojemnika mogą trafić: książki , gazety, czasopisma, katalogi, prospekty i foldery, papier szkolny i biurowy, torby papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe, zapisane kartki i zeszyty.
Natomiast nie należy wyrzucać m.in. zabrudzonego i tłustego papieru (np. opakowań po maśle), opakowań po jajkach, opakowań z jakąkolwiek zawartością, papieru z folią, papieru termicznego i faksowego, kalki, pieluch jednorazowych i podpasek oraz artykułów higienicznych czy tapet
PLASTIK
Plastikowych opakowań nie trzeba myć, wystarczy, że zostaną opróżnione, a duże koniecznie zgniecione. Można wyrzucać: butelki po napojach, kosmetykach i środkach czystości, pudełka margarynie, koszyczki po owocach, artykuły gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych, czyste kanistry, torebki, worki, folie i reklamówki, zakrętki oraz kartony po sokach i mleku.
Nie jest to pojemnik na zabawki, artykuły wykonanych z połączeń plastkiku z innymi materiałami, opakowana po lekach, butelki po olejach czy środkach chwasto- i owadobójczych czy puste pojemniki po areozolach.
SZKŁO
Szklane odpady też muszą opróżnione oraz bez zakrętek, pokrywek i kapsli. Tu można wyrzucać butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach. Nie można natomiast m.in. kryształów, luster, porcelany, szyb samochodowych, doniczek, świetlówek, ekrtanów i kineskopów oraz buteleczek po lekarstwach i środkach chemicznych.
Mokre nie jest suche
Dualny system zbierania odpadów dzieli na dwa rodzaje. Tzw. mokre to resztki żywności, fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach i orzechach, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, wilgotny czy zabrudzony papier, trawa, liście, rośliny, ziemia po kwiatac i inne odpady nadające się do kompostowania, czyli ulegające biodegradacji. Drugi typ to tzw. suche, czyli m.in. puszki metalowe, kartony po mleku i sokach, pojemniki z resztkami jedzenia, pojemniki po kosmetykach, tubki po paście, fajans, pampersy i tekstylia. Należą do nich równiż odpady opakowanie, czyli papier, szkło i tworzywa sztuczne, które należy wrzucać do oddzielnych pojemników.
Napisz komentarz
Komentarze