Co zrobić, by latem nie narzekać na wysoką temperaturę, gdy przed skwarem chronimy się w pomieszczeniu? Wokół domu można zasadzić drzewa. Rosnące po południowej stronie będą rzucać cień na budynek i osłaniać go od promieni słonecznych. Warto również zamontować w oknach żaluzje i rolety i opuszczać je w letnie dni. Tym bardziej, że gdy jest bardzo upalnie, lepiej zamykać okna i otwierać je dopiero wieczorem, bo wtedy gorące powietrze nie dostaje się do wnętrza. Ewentualnie otwierać je, tworząc przeciąg, który powstaje w wyniku nawet delikatnego wiatru i wprowadza do domu delikatny chłód, zdecydowanie ułatwiający życie domownikom. Można też w oknach zawiesić mokre prześcieradła albo postawić w pokoju miskę z wodą, bo ta - parując - chłodzi nieco powietrze.
Trzeba też pamiętać, że domowe sprzęty dodatkowo ogrzewają pomieszczenia. I nie chodzi tylko o kuchenkę czy piekarnik, z którego bucha gorąco. Także komputer czy telewizor to mały dodatkowy grzejnik. Dlatego jeśli nie musimy, po prostu ich nie włączajmy.
Dom powinien być w jasnych kolorach. Biała farba odbija światło i budynek się tak szybko nie nagrzewa. Sporo ciepła pochłania też dach. Warto przyjrzeć się, czy jest odpowiednio zaizolowany. To będzie działać nie tylko latem, ale również zimą, bo ocieplina, choćby wełna mineralna, wpłynie pozytywnie również na koszty ogrzewania domu zimą.
Napisz komentarz
Komentarze