W ciągu czterech dni, tuż przed wejściem w kolejny rok kalendarzowy, zaprezentowane zostaną najciekawsze, najbardziej kontrowersyjnych i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku.
- To pierwsza edycja przeglądu ambitnego kina w Gdańsku, który próbuje podsumować filmowy rok w kinie polskim i zagranicznym, daje szansę nadrobienia filmowych zaległości i obejrzenia, naszym zdaniem, obowiązkowych pozycji roku na dużym ekranie – mówi Anna Kądziela-Grubman pomysłodawca przeglądu.
W programie znajdą się tak znane tytuły, jak „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego – najlepszy polski film roku, laureat 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, Warszawskiego Festiwalu Filmowego, MFF Camerimage oraz London Film Festival. Doceniony w Gdyni i Berlinie, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, ze świetną rolą Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza, który trafił w tym roku do prestiżowego grona 10 najlepszych młodych aktorów Europy, a także nagrodzony na festiwalu w Montrealu „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy.
Wśród tytułów zagranicznych, nie zabraknie laureatów najważniejszych światowych festiwali: Cannes - „Życie Adeli – Rozdział 1 i2”w reż. Abdellatifa Kechiche, Wenecji - „Pieta” w reż. Kim Ki-duka, Berlina - „Pozycja Dziecka” w reż. Calina Petera Netzera, która pokazana zostanie w Gdańsku przedpremierowo. Obok nich, znajdą się tytułu, znane widzom z kin studyjnych: saudyjska „Dziewczynka w trampkach” Haifaa Al-Mansoura, hiszpańskie „18 spotkań przy stole” w reż. Jorge Coira, „Frances Ha” w reż. Noaha Baumbacha oraz „Przed północą” Richarda Linklatera.
Kino dokumentalne, to trzy mocne tytuły: „Sugar Man” Malika Bendjelloula – niewiarygodna, pełna niespodzianek, a do tego prawdziwa historia życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał. Najważniejszy dokument muzyczny tego roku „Miłość” Filipa Dzierżawskiego - opowieść o pięciu wybitnych muzykach ukazująca sylwetki Tymańskiego, Możdżera, Trzaski, Oltera, Sikały, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. „Historie rodzinne” - niezwykły, przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara scenarzystki i reżyserki Sary Polley, która w podwójnej roli filmowca i detektywa, prowadzi śledztwo, mające odkryć sekrety jej własnej rodziny.
Na wielbicieli kina krótkometrażowego czekać będą dwa bloki kilkunastu filmów animowanych i fabularnych, przygotowanych we współpracy z Sopockim Festiwalem Filmowym. Wszystkie projekcje poprzedzone zostaną prelekcjami filmoznawców i specjalistów od kinematografii z krótkim uzasadnieniem wyboru danego filmu jako obowiązkowej pozycji roku. Gdańscy widzowie wybiorą również swój najlepszy film roku, głosując po każdej projekcji w plebiscycie publiczności.
Szczegółowy program przeglądu:
SOB | 28.12.2013
14:30 Sugar Man, reż. Malik Bendjelloul, Szwecja/Wielka Brytania, 2012, 85 min
16:30 Przed północą, reż. Richard Linklater, USA, 2013, 109 min
18:30 Ida, reż. Paweł Pawlikowski, Polska/Dania, 2013, 80 min
20:30 Życie Adeli – Rozdział 1 i 2, reż. Abdellatif Kechiche, Francja, 2013, 179 min
ND | 29.12.2013
14:00 World Shorts & Short Anima – blok I + II, 140 min
16:30 Chce się żyć, reż. Maciej Pieprzyca, Polska, 2013, 107 min
18:30 Frances Ha, reż. Noah Baumbach, USA, 2012, 86 min
20:30 Pozycja dziecka, reż. Calin Peter Netzer, Rumunia, 2013, 116 min – pokaz przedpremierowy
PON | 30.12.2013
14:30 World Shorts & Short Anima – blok II, 70 min
16:30 Dziewczynka w trampkach, reż. Haifaa Al-Mansour, Arabia Saudyjska, 2012, 100 min
18:30 Miłość – film o zespole, reż. Filip Dzierżawski, Polska, 2013, 92 min
20.30 Pieta, reż. Kim Ki-duk, Korea Południowa, 2012, 104 min
Bilety
Normalny: 12 zł
Ulgowy: 10 zł (uczniowie, studenci, emeryci oraz na Kartę do Kultury)
Blok filmów krótkometrażowych: 8 zł
Karnet na 5 filmów: 40 zł
Bilety i karnety do nabycia w trakcie przeglądu, bezpośrednio w Info Poincie przeglądu w foyer kina Kameralnego.
Napisz komentarz
Komentarze