Będzie to już piąte spotkanie z cyklu „Zasłużeni w Historii Miasta Gdańska” – po Tadeuszu Matusiaku, prof. Jerzym Młynarczyku, Krystynie Stankiewicz i prof. Witoldzie Andruszkiewiczu.
Ulubiona melodia i życiowe motto
W trakcie uroczystości Halina Winiarska uhonorowana zostanie Medalem Prezydenta Miasta Gdańska.
Wcześniej, o godz. 12.50, na przedprożu Dworu Artusa spotkają się zaproszeni goście i o godz. 13.00 wysłuchają pięknej melodii wybranej przez Halinę Winiarską – „Chóru niewolników” z opery Giuseppe Verdiego „Nabucco”, którą zagra na carillonie Anna Kasprzycka, a następnie zostaną uwiecznieni na wspólnym zdjęciu. Goście przejdą do Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, gdzie, już tradycyjnie, odbędzie się główna uroczystość. Pani Halinie będą asystować dwie postacie w strojach starogdańskich.
W przygotowaniach do uroczystości i działając w imieniu Zespołu Koordynacyjnego, działacze Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”, na czele z doc. dr inż. Andrzejem Januszajtisem odbyli dwa spotkania z Panią Haliną Winiarską w dniach: 21 stycznia i 10 lutego 2014 r. W trakcie pierwszej rozmowy poinformowaliśmy, że organizowane spotkania są wspólną inicjatywą z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, bardzo wspierane przez Dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska i Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego, oraz Gdański Oddział PTTK i „Dziennik Bałtycki”. Rozmawialiśmy również na temat programu spotkania, który zawsze ma charakter uroczysty. Podczas drugiej rozmowy Halina Winiarska wyraziła zgodę na uczestnictwo w uroczystym spotkaniu w dniu 25 marca 2014 r. Podała ulubioną melodię na koncert carillonowy oraz swoje motto: „Trzeba umrzeć młodo, możliwie jak najpóźniej”. Na naszą prośbę, wypożyczyła nam ze swego prywatnego archiwum 5 zdjęć dla potrzeb artykułu zapowiadającego i promującego spotkanie w dniu 25 marca 2014 r.
Żywa lekcja historii
Poinformowaliśmy również, że głównym założeniem uroczystych spotkań jest, aby wśród zaproszonych Gości – 50 proc. obecności stanowiła młodzież gdańskich szkół gimnazjalnych i licealnych wyróżniająca się szczególnie pozytywną aktywnością, dobrym poziomem nauczania i zachowania.
Spotkania z Osobami „Zasłużonymi w histoii miasta gdańska” są żywą lekcją historii, a dla Gości honorowym zaproszeniem i nagrodą, szczególnie dla młodzieży.
Na uroczystym spotkaniu z Haliną Winiarską młodzież gdańska będzie reprezentowana przez: 1) Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 z Nowego Portu, ul. Na Zaspie 31 a, 2) Gimnazjum Nr 11 ze Stogów, ul. Kłosowa 2, 3) Zespół Szkół Ogólnokształcących z Chełmu ul. Chałubińskiego 13.
Wszystkich zaproszonych Gości powita – Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Adam Koperkiewicz. Następnie wystąpią: doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, a główną laudację wygłosi prof. dr hab. Jan Ciechowicz, kierownik Katedry Kultury i Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN.
Po laudacji i wręczeniu wyróżnień wystąpi Halina Winiarska, która wcześniej zapowiedziała nam, organizatorom spotkania, że nie będzie przemawiała tradycyjnie. Przemówi natomiast słowami sławnych i wybitnych polskich poetów: Czesława Miłosza („Walc”) i Wisławy Szymborskiej („Smutki i radości starości” oraz „Jak ja się czuje”). Na koniec wpisze się do „Księgi Pamiątkowej” uroczystych spotkań z osobami „Zasłużonymi w historii Miasta Gdańska”.
Halina Winiarska to wybitna polska aktorka, zasłużona w czasach „Solidarności”. W latach 1966–2003 była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku”. Lista otrzymanych odznaczeń, nagród i wyróżnień jest długa, bo jej wyjątkowy talent, pracowitość i zasługi – wniosły nowe znaczące wartości do kultury.
Napisz komentarz
Komentarze