Aby udostępnić wszystkim zainteresowanym informację o zanieczyszczeniach otaczającego nas powietrza atmosferycznego WIOŚ, przy współpracy z innymi podmiotami, prowadzi ciągłe pomiary i analizy laboratoryjne. Badania jakości powietrza, oprócz WIOŚ, w ramach systemu Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzą Fundacja Aglomeracji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (w Trójmieście i Tczewie), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (stacja w Łebie) oraz dwie stacje zakładów przemysłowych Polpharmy w Starogardzie Gd. i IP w Kwidzynie.
Na terenie województwa istnieje więc dosyć rozbudowana sieć pomiarów, oparta na w pełni automatycznych stacjach pomiarowych (17 sztuk) uzupełnionych o urządzenia pobierające pył do dalszych analiz laboratoryjnych (14 poborników) oraz o 44 stacje oparte na tzw. metodach pasywnych.
Badaniami objęte są wszystkie substancje, określone w polskich i europejskich przepisach, które posiadają określone stężenia dopuszczalne.
Są to:
-dwutlenek siarki SO2
- dwutlenek azotu NO2
- tlenek węgla CO
- benzen C6H6
- ozon O3
- pył PM10 (pył o średnicy poniżej 10 mikrometrów)
- pył PM 2,5 (pył o średnicy poniżej 2,5 mikrometra)
- zawarte w pyle metale: arsen, ołów, kadm, nikiel i węglowodór aromatyczny benzo(a)piren
Wyniki pomiarów ze stacji automatycznych można śledzić na bieżąco na stronie internetowej www.gdansk.wios.gov.pl lub www.airpomerania.pl . Na stronie tej znajdują się również raporty zawierające wyniki analiz wykonywanych w laboratorium, jak również wcześniejsze dane ze stacji automatycznych i inne ciekawe informacje na temat prowadzonych pomiarów i ich wyników. Na tej samej stronie internetowej można też sprawdzić prognozę jakości powietrza na najbliższą dobę.
Szczegółowa ocena jakości powietrza, zawierająca dane za rok poprzedni umieszczana jest pod koniec kwietnia każdego roku na stronie internetowej WIOŚ www.gdansk.wios.gov.pl w zakładce Monitoring – Informacje o środowisku.
Ocena ta jest przekazywana również do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i stanowi podstawę do określenia programów naprawczych. Sejmik Województwa Pomorskiego pod koniec ubiegłego roku uchwalił „Program ochrony powietrza” dla aglomeracji gdańskiej oraz dla pozostałego obszaru województwa. Opisany w nim jest stan obecny, a przede wszystkim zadania stojące przed samorządami, w wyniku których będziemy mogli oddychać czystym powietrzem przez cały rok we wszystkich miejscowościach województwa.
Czy założenia i zadania są wykonywane i dadzą założone efekty, WIOŚ będzie w dalszym ciągu monitorował i publikował wyniki badań.
Napisz komentarz
Komentarze