Dwadzieścia siedem teatrów ulicznych i plenerowych zaprezentuje się w dniach od 10 do 13 lipca 2014 roku na terenie Centrum Hewelianum i Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. Organizatorem XVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest zespół klubu "Plama" Gdański Archipelag Kultury, partnerami są: Centrum Hewelianum i Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Tegoroczny budżet festiwalu zamknie się w kwocie 700 tys. zł.
Podróże – temat festiwalu
- Po pięciu latach festiwalu na Starym Przedmieściu i na Dolnym Mieście FETA przenosi się na rozległy teren Centrum Hewelianum - powiedział Szymon Wróblewski, kierownik klubu „Plama” Gdańskiego Archipelagu Kultury. – Podzieliliśmy program tak, że w Centrum Hewelianum spektakle grane będą do godziny 21 – 22, wieczorne widowiska będą odbywały się także na kolejnym nowym miejscu, na Placu Zebrań Ludowych.
Na temat zmiany lokalizacji festiwalu toczyła się burzliwa debata, Feta dobrze się czuła na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście, organizatorzy potrzebowali innych krajobrazów, które dostarczą nowych inspiracji. Drugim powodem przeniesienia wydarzeń są trudności z synchronizacją przedstawień z zamiarami właściciela terenów – PKP. Teren, który wybrano ma jednego zarządcę, w organizację przedsięwzięcia włączyli się partnerzy: Centrum Hewelianum i Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury.
- Tematem tegorocznej FETY są podróże – kontynuuje Szymon Wróblewski. – FETA wyrusza w podróż po mieście, będzie zmieniać lokalizacje, bo cechą charakterystyczną teatru ulicznego jest zmiana scenerii.
Tu nie ma bastionów, ale jest równie pięknie, zapewniają organizatorzy, którzy zaplanowali miejsca spektakli tak, aby mogła je obejrzeć jak najliczniejsza widownia, wykorzystane zostaną pagórki.
- Chcielibyśmy, aby osoby odwiedzające FETĘ zainteresowały się także ofertą Centrum Hewelianum, dlatego przez te cztery dni wszystkie nasze wystawy interaktywne czynne będą nie do godziny 17, jak zwykle, ale do godziny 21 - mówi Marta Szumiłowska. – W ten sposób staramy się wzbogacić ofertę i zainteresować dotychczasową widownię festiwalu, której część, być może, naszej placówki jeszcze nie zna, mamy nadzieję gościć państwa regularnie.
Spojrzenie za siebie, baśnie, teatr zaangażowany…
- Staramy się pokazać podróż we wszelkich jej aspektach – geograficznym, będzie mowa o podróży związanej z życiem, także z własnym wnętrzem - powiedziała Karolina Pacewicz. – Program jest bardzo różnorodny, zobaczymy zarówno instalacje, jak i teatr komediowy, akcje teatralne i teatr tańca. – W parku chciałabym szczególnie polecić teatr z Portugalii, który zawładnie przestrzenią parkową, będzie to liryczna wędrówka czterech podróżników, którzy przyjrzą się swoim minionym czasom, wszystko rozgrywać się będzie w biało – czerwonych barwach, teren zostanie podzielony na cztery strefy, które publiczność będzie poznawała razem z aktorami.
Na Placu Zebrań Ludowych Karolina Pacewicz zwraca wystąpi, zwraca uwagę publiczności - obecny po raz pierwszy na Fecie - włoski teatr Ondadurto, z tym zespołem będziemy mieli okazję podróżować przez świat baśni, dziecięcych marzeń, ale ukazanych w inny, dosyć przewrotny sposób. W tym samym miejscu zaprezentuje się baskijski teatr Hortzmuga, który, z kolei, reprezentuje teatr zaangażowany, opowie o manipulowaniu współczesnym społeczeństwem przez media i polityków.
Polskę reprezentować będą zespoły należące do czołówki naszego teatru ulicznego: Strefa Ciszy oraz ” Teatr Ósmego Dnia, który ze spektaklem „Czas Matek” wystąpi na zakończenie festiwalu.
- Po kilku latach starań udało nam się zaprosić w tym roku teatr Camchatka, który uformował się w Barcelonie, mieście wielokulturowym i dlatego temat migracji i różnorodności kulturowej jest im bardzo bliski i dobrze znany – mówi Ola Twardowska. – Zagrają spektakl, podczas którego przekształcą się w lustro naszych zachowań w Polsce, pokażą, jak odnosimy się do imigrantów.
12 minutowy teatr tańca, Ukraińcy zagrają Szekspira
Warto zwrócić uwagę na dwuosobowy teatr tańca „Te Odiero”, który zaprezentuje dwunastominutowe dzieło, bardzo intensywne, mocne w przekazie, zachęca Twardowska.
Z kolei spektakl rozrywkowy dla dorosłych i dla dzieci pokaże teatr Bram Graafland z Holandii, który jest aktorem, muzykiem, reżyserem i konstruktorem sprzętu, który nazwał kuchnio – organo – perkusja.
- Będzie to mieszanka teatru i koncertu – mówi Twardowska. – Jest to przykład teatru ulicznego, który jest w stanie dotrzeć wszędzie.
Ze znanych z ubiegłych festiwali warto wymienić ukraiński teatr Voskresinnia, który na Placu Zebrań Ludowych pokaże spektakl „Spotkań Prospera” oparty na czterech sztukach Szekspira.
Przyjedzie także, znany publiczności z występu w 2012 roku, zespół circo Pitanga ze Szwajcarii, tym razem goście pokażą przedstawienie „Cirkus”.
- Są doskonali technicznie, dzięki swoim umiejętnościom są w stanie przedstawić świat emocji w niezwykle subtelny, poetycki, sposób – dodaje Twardowska. – Możemy jeszcze polecić zarówno dorosłym, jak i dzieciom, grupę Tombs Creatius z Hiszpanii, która przywiezie interaktywne instalacje zbudowane z drewna znalezionego w przeróżnych miejscach w Hiszpanii, będziemy mogli odbyć z bohaterem – Tonetem, ciekawą podróż.
- Najbardziej intymny w formie na tegorocznej Fecie zapowiada się spektakl teatru Ponten Pie pt. „Artica” - dodała Karolina Pacewicz. – Publiczność będzie zapraszana do małego domku, który wybudują aktorzy, na każdym przedstawieniu dwadzieścioro kilkoro osób prześledzi kilka historii związanych ze starymi płaszczami, a przynoszą one naprawdę ciekawe nastroje.
Pufy dla każdego
- Po raz pierwszy w tym roku przygotujemy siedziska festiwalowe dla naszej widowni – mówi Wróblewski. – Ludzie chętnie siedzą na trawie, stąd pomysł, by zadbać o wygodę.
- W tym roku po raz pierwszy otwieramy pracownię siedzisk festiwalowych – mówi Marta Szumiłowska. - Jest to bezpośrednia odpowiedź na potrzeby naszych widzów, którzy skarżyli się, że jak trochę popada, to już nie ma na czym usiąść. Zebraliśmy od firm z Trójmiasta banery reklamowe, stare, już niepotrzebne i wykorzystaliśmy je do uszycia siedzisk. Dla widzów ważną informacją jest to, że należy przynieść wypełnienia do tych siedzisk, mogą to być stare ubrania, gazety, worki foliowe, stary jasiek. Poduszki będą do odbioru w naszej pracowni zupełnie za darmo, mamy nadzieję, że nasi krawcy dadzą radę zaspokoić potrzeby i każdy będzie mógł zaopatrzyć się w poduchę, oczywiście, do wielokrotnego użytku nie tylko na kolejne Fety, ale także na inne imprezy plenerowe w Gdańsku.
Część banerów zostało już pociętych przez wolontariuszom z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Publiczność na bieżąco będzie się w pufy zaopatrywać, które będą napełniane, tym, co kto przyniesie i zaszywane.
Przedstawienia na Placu Zebrań Ludowych będą płatne – 10 zł od osoby, liczba miejsc będzie ograniczona do 1000 osób. Dla połowy widowni zostały przygotowane siedziska, pozostali będą oglądali spektakle na stojąco.
Napisz komentarz
Komentarze