Reklama
poniedziałek, 24 lutego 2025 10:17
Reklama

Goście Polskiego Chóru Kameralnego

Co tak naprawdę zachwyciło Chopina w polskiej muzyce tradycyjnej? Z jaką energią może grać 70-letni harmonista? Czy polska muzyka wiejska to rzeczywiście „wiocha”?Jeśli interesuje Cię odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań, koniecznie przyjdź i posłuchaj koncertów plenerowych w Parku Oliwskim.
Goście Polskiego Chóru Kameralnego

W roku Oskara Kolberga wybitnego etnografa i etnomuzykologa, którego dzieło nie ma sobie równych w Europie, Polski Chór Kameralny zaprasza na wyjątkowy cykl koncertów MISTRZOWIE I UCZNIOWIE POLSKIEJ MUZYKI TRADYCYJNEJ. Podczas sześciu letnich koncertów plenerowych usłyszymy mistrzów polskiej muzyki tradycyjnej oraz ich uczniów – młodych mieszkańców miast dla których muzyka wiejska stała się pasją, a jej kultywowanie misją. W tamach koncertu wystąpią również kapele prezentujące muzykę z Kaszub.

Podobnie jak uczniowie wiejskich mistrzów, których usłyszymy w Parku Oliwskim - Oskar Kolberg, choć nie pochodził ze wsi, potrafił w jej kulturze dostrzec wielką wartość, którą postanowił utrwalić dla przyszłych pokoleń. Dzięki jego tytanicznej pracy i wyjątkowemu talentowi etnografa do dziś możemy korzystać z 33 tomów dzieła „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni muzyka i tańce”. W ciągu półwiecza pracy, prowadzonej w latach 1839–1890 i obejmującej tereny całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Kolberg zgromadził gigantyczne archiwum dokumentujące wszelkie aspekty szeroko rozumianej kultury tradycyjnej, w tym zapisy muzyki, co w jego czasach było zjawiskiem niezmiernie rzadkim.

POLSKA MUZYKA TRADYCYJNA CO TO TAKIEGO???
Pojęcie muzyka tradycyjna pozwala wyróżnić wyraźnie prezentowane zespoły od pozostałych nurtów muzyki – zespołów folklorystycznych, zespołów pieśni i tańca czy tez muzyki folkowej inspirowanej muzyką ludową. W cyklu w Parku Oliwskim usłyszymy muzykantów starszego pokolenia, którzy uczyli się od swoich mistrzów, często od osób które urodziły się w XIX wieku. Będzie to wyjątkowa okazja by usłyszeć wiejską muzykę tradycyjną w jej pierwotnym kształcie tzw. in crudo.

W roku Oskara Kolberga warto zapytać czym jest muzyka tradycyjna? Czy to to samo co folk? Muzyka tradycyjna jest związana z konkretnym miejscem, a przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, z mistrza na ucznia. Służy społeczności – towarzyszy obrzędom, sytuacjom towarzyskim, w których brak rozróżnienia na „scenę” i „widownię”. Jest zjawiskiem ewoluującym i dostosowującym się do aktualnych okoliczności (np. nowych instrumentów muzycznych), nie tracąc jednak najważniejszych cech definiujących określony styl. Dzieje się to poprzez stałą konfrontację ekspresji i wrażliwości instrumentalisty z gustem innych uczestników wydarzenia (tancerzy, śpiewaków). Niezwykle ważna dla zachowania żywotności muzyki tradycyjnej jest możliwość praktykowania jej w naturalnym kontekście – zabawy, spotkania. Dlatego na letnich koncertach zapraszamy nie tylko do słuchania, ale też do aktywnego uczestniczenia poprzez taniec.

INFORMACJE O MISTRZACH I UCZNIACH
Wiesława Gromadzka (ur. 1949 r.) jest dziś jedyną muzykantką grającą na harmonii pedałowej w regionie radomskim. Od lat 60-tych XX w. wraz z ojcem, nieżyjącym już Stefanem Kołazińskim, tworzyli rodzinną kapelę, która w okolicach Przysuchy i Chlewisk należała do szczególnie lubianych kapel weselnych. Oprócz muzykalności i świetnego zgrania, do atutów kapeli niewątpliwie należały wdzięk, uroda oraz przyśpiewki harmonistki. Gdy Pani Wiesława założyła rodzinę, przerwała granie. Pod koniec lat 90 kapela znowu zaczęła pojawiać się na weselach, uroczystościach rodzinnych oraz na estradzie. Otrzymali wiele nagród, na Festiwalu w Kazimierzu (gdzie występowali pierwszy raz już w 1972 roku) oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga.
Kapela Niwińskich - kuKapela Niwińskich w swoim rozległym repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki i obery ciągłe, powiślaki i radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów. Muzycy kultywują starą tradycję gry do tańca, wspólnotowego muzykowania w kompanii, a także śpiewu mazurkowego. Repertuar kapeli pochodzi głównie z zachodniej Radomszczyzny oraz obszaru Mazowsza południowo – wschodniego. Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują wszelkie przejawy muzycznej tradycji Polski Centralnej. Grali na licznych przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia min. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 roku, II nagrodę w konkursie Stara Tradycja 2011. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.
Skład: Mateusz Niwiński (skrzypce), Agnieszka Niwińska (bębenek obręczowy, baraban, śpiew), Joanna Strelnik (basy, śpiew), Barbara Waldowska (klarnet, śpiew) oraz gościnnie Marya Nawrocka - Teodorczyk (śpiew).

Sławomir Czekalski (ur. 1944) - harmonista (harmonia trzyrzędowej 120-basowa Sobczyka) działającej od 1981 r. kapeli "Dobrzeliniacy" z Żychlina, wraz z którą zdobył I miejsce w kategorii kapel podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2003 roku oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga w 2005 r.
Kapela DiaBuBu - powstała w 2011 roku w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania na żywą muzykę taneczną w Łodzi. Swoją historię wiąże ściśle z rozwojem inicjatyw Pograjki Łódzkiej, której jest współtwórcą. Jej największą inspiracją są melodie pogranicza łęczycko-łowickiego i Ziemi Rawskiej. Mistrzami-nauczycielami są dla kapeli Zdzisław Majchrzak (Kapela Ludowa Zgierzanie), Sławomir Czekalski (Dobrzeliniacy) i Władysław Piątkowski.
Skład: Bartosz Puliński (ur. 1993), harmonia trzyrzędowa; Jakub Stefanowicz (ur. 1993), skrzypce; Jakub Korona (ur. 1990), baraban/bębenek obręczow.

Kapela Biskupiańska to młoda para grająca w tradycyjnym składzie muzykę Biskupizny – mikroregionu składającego się z 12 wiosek wokół Krobi na południu Wielkopolski. Na dudach i skrzypcach podwiązanych grają wiwaty, równe, przodki, sibry i tańce figurowe. Przyśpiewuje jej pełna werwy para starszych śpiewaków, muzyce biskupiańskiej nierozerwalnie bowiem towarzyszy śpiew. To, co wyróżnia repertuar Wielkopolski na tle Polski, to występowanie dłuższych, często zabarwionych specyficznym humorem piosenek zamiast krótkich przyśpiewek. W przypadku Biskupizny jest to bardzo żywa tradycja i nierozłącznie wiąże się z tańcem. Tak więc muzyka, śpiew i taniec w tym regionie tworzą szczególną jedność.
Skład grupy: Krzysztof Polowczyk (dudy wielkopolskie), Małgorzata Szymankiewicz (skrzypce podwiązane), Anna Chuda (śpiew, taniec), Franciszek Jesiak (śpiew, taniec) oraz gościnnie Natalia i Grzegorz Ajdaccy (taniec).

Jacek Wesołowski - artysta lutnik i skrzypek, urodzony w Gdańsku,
Synowie: Franciszek 10 lat, Jan 8 lat, Mateusz 6 lat, urodzeni w Londynie.
Miłość do góralszyzny: urodzona na Podhalu.

Jacek Wesołowski o sobie: „Gram muzykę karpacką: od polskiej góralskiej (głownie podhalańskiej) po cygańską z Siedmiogrodu. Od wielu lat jeźdżę do starszych mistrzów, ale też na festiwale i zwykłe posiady góralskie i mocno wniknąłem w muzyczny idiom i kulturę Podhala. Także uczyłem dzieci góralskie grania na skrzypcach. Nie odtwarzam muzyki góralskiej, ja nią żyję. Moi synowie, obecnie uczniowie szkoły muzycznej, od urodzenia stykali się z muzyką gór, góralami. A niedługo później, mniej więcej z wieku 2 lat zaczęli skrzypić na skrzypkach.”

Kapela DRËCHË – Szefem i założycielem kapeli jest Jan Wera. Kapelę tworzy 4 sympatycznych panów, którzy grają na skrzypcach, kontrabasie, akordeonie i diabelskich skrzypcach. Kapela wchodzi w skład zespołu folklorystycznego Młoda Kościerzyna. Kapela nie tylko tworzy i kultywuje folklor kaszubski, ale też znakomicie sprawdza się na gruncie folku, w bardziej nowoczesnym i nowatorskim brzmieniu utworów ludowych. Skład: Jan Wera, Roman Otta, Rafał Szyc, Henryk Landowski.

Piotr Krupski – cymbalista młodego pokolenia. Gry na cymbałach wileńskich uczył się od swojego dziadka Józefa Krupskiego, który urodził się w 1917 roku w Wilnie i już od dzieciństwa grał na weselach i zabawach.

Kapela Przewłockiego - Łączy niepowtarzalny charakter polskiej muzyki tradycyjnej ze współczesnym brzmieniem, jednocześnie zachowując jej pierwotną naturę. Repertuar stanowią utwory zaczerpnięte z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzące z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Należą do nich: mazurki, oberki, polki, chodzone, wiwaty, kujawiaki, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne. Kapelę Przewłockiego otrzymała nagrody i wyróżnienia na: Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" (3. miejsce w konkursie "Stara Tradycja"), konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych "Powiślaki" (3. miejsce), Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Skład: Marek Przewłowcki - skrzypce, cymbały wileńskie; Joanna Gostkowska-Białek – basy, śpiew;
Justyna Mazurkiewicz - bębenek obręczowy, śpiew.

ORGANIZATORZY
Polski Chór Kameralny SCHOLA CANTORUM GEDANENSIS
Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku nieustannie dąży do osiągnięcia doskonałości wykonań i odkrywania nowych obszarów muzycznych. Chór daje rocznie około 80 - 100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów. Jednym z najbardziej znaczących projektów chóru jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Tradycją są też koncerty w Altanie w Parku Oliwski, pod hasłem „Goście Polskiego Chóru Kameralnego”.
www.polskichorkameralny.pl

STOWARZYSZENIE „TRÓJWIEJSKA” skupia środowisko działające w Gdańsku od 2006 roku na rzecz popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Z naszej inicjatywy odbywają się potańcówki, warsztaty tańca, warsztaty śpiewu białego oraz warsztaty skrzypcowe w Trójmieście. Od trzech lat odbywa się Kurpiogranie – letnie warsztaty na Kurpiach. Członkowie Trójwiejskiej weszli w skład Kapel będących laureatami wyróżnień i pierwszych nagród w prestiżowych konkursach i zaistnieli na festiwalach w różnych miejscach Polski i Europy. Kapele te to: Kapela Przewłockiego, Kapela Żółwiniacy, Kapela Mazowiecka.


sobota, godz. 12.00, Altanka w Parku Oliwskim, wstęp wolny

05.07. – Kapela Niwińskich z Wiesławą Gromadzką (RADOMSZCZYZNA)

12.07. – Kapela Diabubu ze Sławomirem Czekalskim z Kapeli "Dobrzeliniacy" (POGRANICZE ŁĘCZYCKO-ŁOWICKIE)

26.07. – Kapela Biskupiańska oraz Grzegorz i Natalia Ajdaccy (BISKUPIZNA – POŁUDNIE WIELKOPOLSKI)

02.08. – Jacek Wesołowski i Synowie (MUZYKA Z PODHALA)

09.08 - Kapela DRËCHË i Tadeusz Makowski (KASZUBY)

16.08. – Kapela Przewłockiego z Piotrem Krupskim (MUZYKA POLSKICH PRZESIEDLEŃCÓW Z WILEŃSZCZYZNY)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
mgła

Temperatura: 6°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Tusk wielokrotnie dawał wyraz, delikatnie mówiąc, niechęci do tego co poleskie i patriotyczne. zgodzę sie z Sp. Alboinem, że każdy może sie pomylić, błądzić, natomaist rzesza gawiedzi, któej to nie przeszkadza, albo nawet sie PODOBA, powinna budzić przerażenie.Źródło komentarza: BEZ STRACHU. Albin Siwak o Doladzie Tusku - szokujące wspomnienieAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Oszukują i faszerują. Nie papryczkowe ani malinowe tylko pestycydowe...Źródło komentarza: Nowy test Fundacji Pro-Test: Wszystkie sprowadzane z zagranicy pomidory zawierały pestycydyAutor komentarza: Westlake LoanTreść komentarza: Jestem szczerze wdzięczny Panu za poprowadzenie mnie właściwą drogą, która umożliwiła mi dzisiaj otrzymanie pożyczki po tym, jak oszuści oszukali mnie z pieniędzy. Jeśli znalazłeś się w skomplikowanej sytuacji i chcesz uzyskać pożyczkę od osoby godnej zaufania i uczciwej, nie wahaj się skontaktować z WESTLAKE LOAN pod adresem: [email protected] Telegram___https://t.me/loan59Źródło komentarza: Mężczyzna chciał zabić żonę siekierą. Później popełnił samobójstwo.Autor komentarza: RamparamTreść komentarza: Biedny łoś... ale prawdziwe losie to urzędasy i weterynarze, którym jak widać się nie chciało zareagować. W sumie db że nikt nie zastrzelił zwierzaŹródło komentarza: Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...Autor komentarza: RobTreść komentarza: Niech się sam utopi... Prawie dożywocie, w sume za głupote... Ludzie słabo wyceniają swoje zycie ;-1Źródło komentarza: Recydywista groził pobiciem i utopieniem. Grozi mu 18 lat za kratami
Reklama