Wakacyjne słońce i pełne plaże turystów, spragnionych relaksu. Niestety, po takim dniu czystość plaży pozostawia wiele do życzenia. Mamy na to rozwiązanie - mówią organizatorzy akcji -
– w czwartek, 23-go lipca, o godzinie 10.00 spotykamy się na plaży przy Beach Bar Cooler (wejście na plażę nr 19). Ściągamy buty i bosą stopą wyruszamy sprzątać plaże z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Każdy może do nas dołączyć – czekamy na wolontariuszy! Wystarczy zarejestrować się na stronie www.czystapolska.org.pl lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska, który będzie stał na plaży.
Na wszystkich, którzy przyłożą stopę do sprzątania, dając dobry przykład innym, oprócz worków na śmieci i rękawic będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje. Wolontariusze, którzy aktywnie włączą się w porządki, otrzymają pamiątkową koszulkę Barefoot Projekt Czysta Plaża. Nie zabraknie również gier, konkursów i zabaw, takich jak mega Twister dla grupy 15 osób, boule na plaży, hula-hop czy kolorowych tatuaży. Wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem.
W tym roku z akcją Bareffot było już w Zakopanem, Warszawie, Poznaniu i Sopocie, aby pokazać, że miejskie plaże też muszą być czyste – zaangażowano łącznie ponad 4100 wolontariuszy i zebrano ponad 600 kg śmieci.
Po sprzątaniu plaży w Dębkach zamyknięcie projektu nastąpi w Gdyni:
- 01.08 GDYNIA, Contrast Cafe, godz. 10.00
– Barefoot Beach Rescue Project to międzynarodowa inicjatywa, która powstała, by angażować lokalne społeczności i zwrócić ich uwagę na tak ważny problem, jak zanieczyszczenia plaż – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. W tej sprawie nadal mamy jeszcze dużo do zrobienia! Wiele turystów, którzy spędzają latem czas na plaży nie zwraca uwagi na śmieci, które po sobie zostawiają a one zagrażają nie tylko przyrodzie, ale i zwierzętom. Właśnie dlatego postanowiliśmy w tym roku znów przypomnieć plażowiczom, jak ważne jest zachowanie po sobie porządku. Naszym największym celem jest to, żeby wszystkie plaże były tak czyste, by można było chodzić bosą stopą.
– Współpracujemy z Barefoot Projekt Czysta Plaża, ponieważ wierzymy, że przyniesie to realne korzyści zarówno dla przyrody, jak i dla milionów ludzi wypoczywających nad morzem i w górach – podsumowuje dotychczasowe działania Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska – Już po raz kolejny przystępujemy do działań, których celem jest pozostawienie przyrody w dobrym stanie od Bałtyku po Tatry. Sprzątamy Polskę i prowadzimy edukację ekologiczną, bo chcemy, aby następne pokolenia mogły uczyć się od nas, jak dbać i chronić środowisko naturalne w przyszłości.
* * *
Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska. www.barefootwine.co.uk
Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.
PODSUMOWANIE AKCJI CZYSTE TATRY 2015
W dniach 3-4 lipca 2015, w Zakopanem Stowarzyszenie Czysta Polska we współpracy z Barefoot Projekt Czysta Plaża posprzątały góry w ramach IV edycji Akcji Czyste Tatry. Wolontariusze, Ambasadorzy i Partnerzy ruszyli na wszystkie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do aktywnego spędzania czasu.
W tegorocznej akcji Czyste Tatry wzięło udział 4000 wolontariuszy. Na tatrzańskich szlakach zebrali – jak do tej pory – najmniejszą ilość śmieci – 440 kg. W miasteczku wolontariuszy został ustanowiony nowy rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji z surowców wtórnych. Powstała góralska parzenica 26 m długości i 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek.
W czasie poprzednich edycji Akcji Czyste Tatry 2012-2014, udział wzięło 7350 wolontariuszy i udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci.
Napisz komentarz
Komentarze