23 sierpnia, o godz. 19:00, w ramach koncertu pt. „Gwiazdy prezentują światowe premiery”, festiwalowa publiczność będzie miała okazję, by po raz pierwszy wysłuchać kompozycji „War Horns" – koncertu na dziesięć waltorni Pawła Pudło, będącej pokojowym przesłaniem dla ofiar konfliktów zbrojnych na całym świecie, „Arioso" – koncertu na flet i organy Pawła Łukaszewskiego oraz „Prophecy – the Four Horsemen of the Apocalypse" Enjotta Schneidera, który osobiście stanie przy pulpicie dyrygenckim. Utwór Schneidera jest dedykowany Gdańskowi.
Paweł Pudło, to kompozytor muzyki filmowej („Wiolonczelista", „Leni") i bardzo wszechstronny artysta angażujący się w tak odważne projekty, jak choćby filmowa opera fantasy pt. „Violemi". Paweł Pudło jest także autorem utworu pt. "Welcome to Poland and Ukraine". Był on prezentowany podczas ceremonii przedmeczowych, na każdym stadionie w Polsce i na Ukrainie podczas UEFA Euro 2012™. Pudło jest także laureatem prestiżowej nagrody TRANSATLANTYK YOUNG COMPOSER AWARD przyznawanej podczas międzynarodowego konkursu kompozytorskiego na Festiwalu Transatlantyk 2012 w Poznaniu.
Tym bardziej warto będzie zapoznać się z jego nową kompozycją, zaprezentowaną podczas tegorocznego koncertu zamykającego Festiwal Solidarity of Arts.
Schneider to nie tylko kompozytor, ale i multiinstrumentalista. W młodości nauczył się gry na kilku instrumentach, między innymi: skrzypcach fortepianie, akordeonie, trąbce i organach. Pracował również jako klawiszowiec w zespole pop Cactus... Od połowy lat 90 pracuje na Akademii Muzycznej w Monachium jako profesor kompozycji dla filmu i telewizji. Na swoim koncie ma m.in. kompozycję ścieżki dźwiękowej do słynnego filmu „Stalingrad” z 1993r., Najpiękniejsze baśnie braci Grimm: „Żabi Król” i „Gęsiareczka”, a także telewizyjnego filmu,efektownego, sfilmowanego z rozmachem dramatu wojennego stworzonego z okazji 60 rocznicy zamachu na Hitlera pt. „Zamach w Wilczym Szańcu” z 20014r.
Enjott Schneider jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych, m.in.: „ Morderstwo Olimpijskie. München72 - True Story” (2007), „Trzy życia: Axel Springer - wydawca - wróg – obywatelem” (2012).
Oprócz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i polskich artystów, wystąpią znakomici zagraniczni artyści: m.in.Marek Zvolanek 1. trębacz Radiosymphonie Orchestra Prague, Sebastian Gíl międzynarodowy solista, profesor Conservatorio Superior de Musica de Canarias, a także: Luca Benucci 1. waltornista Maggio Musicale Fiorentino, Opera we Florencji, Alexander Afanasiev 1. waltornista Mariinsky Theatre w Sankt Petersburgu, David Bonet Piris 1. waltornista Orchestra Sinfonica de Barcelona, Stefan de Leval Jezierski waltornista Berliner Philharmoniker czy Grzegorz Curyła waltornista oraz solista Malaysian Philharmonic Orchestra. W gronie pieczołowicie wyselekcjonowanych waltornistów znalazł się także muzyk orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Michał Szczerba.
Napisz komentarz
Komentarze